سلام، لطفا وارد شوید یا عضو شوید.

نویسنده موضوع: معرفی زی‌پرشین در رادیوی اینترنتی لینوکس اف ام  (دفعات بازدید: 7702 بار)

آفلاین محمود امین‌طوسی

• Administrator
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 484
  • ارسال: 1,642
    • ديدن مشخصات
    • http://profs.hsu.ac.ir/mamintoosi
به نظرم برای چاپ در یک رسانهٔ نوشتاری باید از نو یک چیز جدا آماده کرد که امیدوارم کسی برای این کار پیش‌قدم شود.

در ضمن، از مصاحبه با وفا هم به شدت استقبال می‌کنم! :)
با تشکر از آقا مسعود،
قبلاً برخی از دوستان آمادگی خودشان را برای همکاری اعلان نموده بودند. اگر فردی می‌تواند در این دو مورد اشاره شده کمک نماید، بسم‌الله.
اگر متن و مصاحبه باشد، می‌توان روی ارسال به کجایش مشورت نمود.
حضرت علی (علیه السلام):دوستی و محبت را از دل بپرسید، چرا که دلها گواهانی رشوه ناپذیرند.
‎کمک مالی به پارسی‌لاتک‎

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
  • -دریافت شده: 2012
  • ارسال: 4,429
    • ديدن مشخصات
با تشکر از آقا مسعود،
قبلاً برخی از دوستان آمادگی خودشان را برای همکاری اعلان نموده بودند. اگر فردی می‌تواند در این دو مورد اشاره شده کمک نماید، بسم‌الله.
اگر متن و مصاحبه باشد، می‌توان روی ارسال به کجایش مشورت نمود.
چون خود شما پیشنهاد کردید، خودتون هم باید داوطلب بشید انجامش بدید ;D

آفلاین امیرمسعود

• مدیر تالار
  • Full Member
  • **
  • -دریافت شده: 42
  • ارسال: 235
    • ديدن مشخصات
برنامه را گوش دادم، عالی بود اما یه کم کیفیت صداش پایینه
آقا میلاد امکانات ما در همین حد بود! یه دونه میکروفون داشتم و یه اتاق ساکت! البته  فکر نکنم کیفیت صداش بدتر از کیفیت برنامه‌های لینوکس اف ام باشه. هرچند که فکر کنم اون‌ها اگه نویزی چیزی توش ببینند درستش می‌کنند.

آفلاین محمود امین‌طوسی

• Administrator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
چون خود شما پیشنهاد کردید، خودتون هم باید داوطلب بشید انجامش بدید ;D
من استعداد خوبی در این زمینه ندارم اما حالا که آقا وفا موافق هستند به نظرم بهتر است مصاحبه را در همین تالار و یک تاپیک جدید به صورت گروهی با آقا وفا انجام دهیم.
به این ترتیب که هر یک از دوستان که سؤالی مدنظرشان هست مطرح فرمایند و انشاءالله آقا وفا جواب خواهند داد. لطفاً به این موضـــــــــــــــــــوع مراجعه فرمایید.
ضمناً به هر سؤالی که دوست داشتید جواب دهید و صورت هر سؤال را هم اگر مایل بودید عوض کنید.
اگر این نحوه مصاحبه جالب نیست، دوستان بیان فرمایند.

قابل ذکر است که یک مطلب از ایشان در مورد تاریخچه پیدایش زی‌پرشین در اینجـــــــــــــــــــا هست.
همچنین می‌توانید بخش پرسش‌های رایج در ویکی را ببینید.

مدیریت: تصحیح لینک ویکی
« آخرين ويرايش: ژوئیه 15, 2012, 02:15:57 am توسط هادی صفی‌اقدم »

آفلاین وحید دامن‌افشان

• Administrator
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 718
  • ارسال: 2,107
    • ديدن مشخصات
    • http://www.damanafshan.ir
لطفاً بشنوید و نظر بدهید و بگویید که آیا برای رادیو  لینوکس اف ام مناسب است یا نه.
مسعود جان،
عالی بود دستت درد نکنه.  تو چرا فیزیک‌دان شدی و خبرنگار یا گزارش‌گر نشدی ???
فقط یه کمی، به نظرم لحنت دوستانه و خودمونیه. مثلا دقیقه ۱:۱۲ فایل سومی. البته هر چی خودت صلاح می‌دونی.

آفلاین khajavi

• Newbie
  • *
  • -دریافت شده: 2
  • ارسال: 27
    • ديدن مشخصات
    • کافهٔ گنو/لینوکس
آقا میلاد امکانات ما در همین حد بود! یه دونه میکروفون داشتم و یه اتاق ساکت! البته  فکر نکنم کیفیت صداش بدتر از کیفیت برنامه‌های لینوکس اف ام باشه. هرچند که فکر کنم اون‌ها اگه نویزی چیزی توش ببینند درستش می‌کنند.
آره خوب میدونم، من فکر کردم قراره دوباره تنظیمش کنید، وگرنه همین خیلی عالیه

d.edalat

• مهمان
...............
فقط یه کمی، به نظرم لحنت دوستانه و خودمونیه. مثلا دقیقه ۱:۱۲ فایل سومی. البته هر چی خودت صلاح می‌دونی.

این لحن با شیوه رادیو اف.ام لینوکس هم‌خوانی دارد :)

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
  • -دریافت شده: 2012
  • ارسال: 4,429
    • ديدن مشخصات
خب من بالاخره با صدای خودم یه چیزی ضبط کردم به عنوان معرفی لاتک و زی‌پرشین. از اینجا می‌تونید بگیریدش. حدود ۱۰ مگابایت است. زمانش هم حدود ده دقیقه است: مقدمه، معرفی لاتک و فرق آن با واژه‌پردازها، معرفی زی‌پرشین و بیان ویژگی‌هایش، مقایسهٔ زی‌پرشین با نرم‌افزارهای مشابه، معرفی گروه پارسی‌لاتک و نشانی‌های تماس و پشتیبانی.

به جز پرونده‌های ogg که صدام توش ضبط شده (و در ویندوز با نرم‌افزاری مثل VLC می‌تونید پخشش کنید) چند تا پروندهٔ txt هم متناظر با هر ogg گذاشته‌ام و حرف‌هام رو (به تقریب) توش نوشتم.

لطفاً بشنوید و نظر بدهید و بگویید که آیا برای رادیو  لینوکس اف ام مناسب است یا نه.
لاتک موتور نیست بلکه یک سری ماکروهای تک است مثل bidi یا xepersian. اگر شما لاتک را موتور می‌خوانید، باید bidi یا xepersian را هم متور بخوانید! به TeX یا PDFTEX یا XeTeX موتور می‌گویند.

فارسی‌تک متور تک را تغییر نمی‌دهد بلکه فقط ماکروهای لاتک مثل همان کاری که bidi یا xepersian انجام می‌دهد را تغییر می‌دهد و فقط یک فرمت جداگانه به اسم farsitex ایجاد می‌کند. این تفاوت xepersian با فارسی‌تک است یعنی زی‌پرشین فرمتی ایجاد نمی‌کند و فقط یک بسته است در صورتی که فارسی‌تک فرمت مجزا از لاتک ایجاد می‌کند. تک‌‌پارسی هم موتور تک را تغییر می‌دهد و هم فرمت مجزا درست می‌کند. که تغییر دادن متور تک بسیار منطقی می‌باشد زیرا تک دارای مواد لازم برای حروف‌چینی دو جهته نیست برای مثال ما در bidi برای اینکه جدولها را راست به چپ کنیم، دستور primitivی نداریک که این کار را کند و مجبوریم با ماکرو این کار را کنیم در صورتی که تک‌پارسی دستور \semhalign را فراهم می‌کند برای این کار و دیگر نیاز به ماکرونویسی پیچیده برای این کار نیست. یا مشکل \special هیچ راه‌حلی با ماکرو وجود ندارد برای همین هم هست که لینکهای بیشتر از یک خط در xepersian درست کار نمی‌کنند اما تک‌‌پارسی دو دستور \beginspecial و \endspecial را فراهم می‌کند که این مشکل را تماماً حل می‌کند.

آفلاین امیرمسعود

• مدیر تالار
  • Full Member
  • **
    • ديدن مشخصات
لاتک موتور نیست بلکه یک سری ماکروهای تک است مثل bidi یا xepersian. اگر شما لاتک را موتور می‌خوانید، باید bidi یا xepersian را هم متور بخوانید! به TeX یا PDFTEX یا XeTeX موتور می‌گویند.

فارسی‌تک متور تک را تغییر نمی‌دهد بلکه فقط ماکروهای لاتک مثل همان کاری که bidi یا xepersian انجام می‌دهد را تغییر می‌دهد و فقط یک فرمت جداگانه به اسم farsitex ایجاد می‌کند. این تفاوت xepersian با فارسی‌تک است یعنی زی‌پرشین فرمتی ایجاد نمی‌کند و فقط یک بسته است در صورتی که فارسی‌تک فرمت مجزا از لاتک ایجاد می‌کند. تک‌‌پارسی هم موتور تک را تغییر می‌دهد و هم فرمت مجزا درست می‌کند. که تغییر دادن متور تک بسیار منطقی می‌باشد زیرا تک دارای مواد لازم برای حروف‌چینی دو جهته نیست برای مثال ما در bidi برای اینکه جدولها را راست به چپ کنیم، دستور primitivی نداریک که این کار را کند و مجبوریم با ماکرو این کار را کنیم در صورتی که تک‌پارسی دستور \semhalign را فراهم می‌کند برای این کار و دیگر نیاز به ماکرونویسی پیچیده برای این کار نیست. یا مشکل \special هیچ راه‌حلی با ماکرو وجود ندارد برای همین هم هست که لینکهای بیشتر از یک خط در xepersian درست کار نمی‌کنند اما تک‌‌پارسی دو دستور \beginspecial و \endspecial را فراهم می‌کند که این مشکل را تماماً حل می‌کند.
شدیداً به توضیحات شما در این باره نیاز داشتم. کاش زودتر این را می‌دانستم. خیلی خیلی ممنون.

آفلاین امیرمسعود

• مدیر تالار
  • Full Member
  • **
    • ديدن مشخصات
این را باید زودتر می‌نوشتم! یک نوشتهٔ آموزشی بسیار خوب به نام چگونه یک پادکست هوا کنیم؟ به درد کسانی که می‌خواهند چنین برنامه‌هایی بسازند می‌خورد.

آفلاین امیرمسعود

• مدیر تالار
  • Full Member
  • **
    • ديدن مشخصات
ببخشید کسی این برنامه‌ای رو که من ساخته بودم داره که برام بفرسته؟ جایی که توش برنامه رو بارگذاشتم، پاکش کرده و من هم هر چی می‌گردم تو لپتاپ خودم پیداش نمی‌کنم!! ایمیل من هست amp3030 روی یاهو (البته این ایمیل اصلیم نیست).

ممنون میشم اگه بفرستیدش برام.

آفلاین محمود امین‌طوسی

• Administrator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
ببخشید کسی این برنامه‌ای رو که من ساخته بودم داره که برام بفرسته؟ جایی که توش برنامه رو بارگذاشتم، پاکش کرده و من هم هر چی می‌گردم تو لپتاپ خودم پیداش نمی‌کنم!! ایمیل من هست amp3030 روی یاهو (البته این ایمیل اصلیم نیست).

ممنون میشم اگه بفرستیدش برام.
سلام آقا مسعود. در حال آپلود فایل موردنظرتان به این آدرس در سایت خودمان هستم.

آفلاین امیرمسعود

• مدیر تالار
  • Full Member
  • **
    • ديدن مشخصات
انگار این برنامه به دست مسئولان رادیو نرسیده بود و شاید هم گمش کرده بودند. من یک بار دیگر آن را برایشان فرستادم. برنامه سرانجام پخش شد. در این جا می‌توانید ببینید و بشنویدش.

معرفی زی‌پرشین در دانشکده ریاضی دانشگاه تبریز

نویسنده وحید دامن‌افشانانجمن کارگاه‌های لاتک و زی‌پرشین

پاسخ ها: 6
مشاهده: 4845
آخرين ارسال دسامبر 21, 2011, 01:41:11 pm
توسط امیرحسین شرفی
استقبال فوق‌العاده از زی‌پرشین هنگام معرفی در دانشکده ریاضی دانشگاه تبریز

نویسنده وحید دامن‌افشانانجمن زی‌تک

پاسخ ها: 1
مشاهده: 2463
آخرين ارسال اكتبر 11, 2009, 10:29:12 pm
توسط محمود امین‌طوسی