سلام، لطفا وارد شوید یا عضو شوید.

نویسنده موضوع: پیشنهادات برای بهبود تک‌میکر  (دفعات بازدید: 4950 بار)

آفلاین سیدرضی علوی‌زاده

• Moderator
  • Sr. Member
  • -دریافت شده: 213
  • ارسال: 434
    • ديدن مشخصات
    • پـُژ
پیشنهادات برای بهبود تک‌میکر
« : دسامبر 15, 2009, 07:06:41 pm »
براساس پیشنهاد خوب یکی از دوستان این موضوع را باز کردم، دلیل دیگر هم این است که تا بحال اگر پیشنهاد یا ایده‌ای مطرح می‌شد چون در بین بحث‌های دیگر بیان می‌شد اولا حالت پراکنده‌ای داشت و دوما کمتر مورد توجه قرار می‌گرفت.
امیدوارم در این بخش ایده‌ها و پیشنهادات دوستان را در رابطه با تک‌میکر و اصلاح آن ببینیم.

آفلاین فرهاد شکوهی

• Jr. Member
  • **
  • -دریافت شده: 11
  • ارسال: 74
    • ديدن مشخصات
    • http://faculties.sbu.ac.ir/~f_shokoohi
پاسخ : پیشنهادات برای بهبود تک‌میکر
« پاسخ #1 : دسامبر 15, 2009, 08:14:30 pm »
سلام
پیشنهاد من برای بهبود نرم افزار texmaker این هست که به جای اینکه دوستان زحمت بکشن و کلی کار کنن تا با فارسی سازگار بشه و بتونه زی پرشین رو اجرا کنه کاری که من برای texshop کردم رو انجام بدن. یعنی با سازنده ی texmaker تماس بگیرن و مشکل رو انتقال بدن. اونوقت اونا برای ما این کار رو انجام می دن.
این کار چند تا حسن داره
۱. لازم نیست هر نسخه ای که به بازار می یاد یکی کلی وقت بزاره تا اونو برای فارسی دستکاری یا تنظیم کنه
۲. چون خود سازنده این کار رو انجام می ده زحمت ما کم می شه . ما فقط کمکش می کنیم که مشکلات نرم افزار حل بشه
۳. برای نسخه های بعد خود به خود این امکانات وجود داره و دیگه نگران به روز کردن نرم افزار نیستیم.
امیدوارم یکی این کار رو بکنه.

آفلاین محمود امین‌طوسی

• Administrator
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 484
  • ارسال: 1,642
    • ديدن مشخصات
    • http://profs.hsu.ac.ir/mamintoosi
« پاسخ #2 : دسامبر 16, 2009, 09:04:25 am »
آقای شکوهی سلام
۱- من texShop را ندیده‌ام ولی حدس می‌زنم که اگر متن را در آن راست‌چین کنید، به مانند نوت‌پد++ عبارات لاتین شامل آکولاد و \ در بین متن فارسی، به صورت نادرست نمایش داده می‌شوند. اگر یک scrennshot ازش ضمیمه نمایید تا چشم ما هم به جمالش روشن شود ممنون خواهیم شد.
۲- آقای سیدرضی با تیم توسعه دهنده texmaker در ارتباط است و اگر به منوی Help آن در نسخه 1.9.2 مراجعه کنید اسم ایشان را هم خواهید دید. کار اصلی ایشان این بوده است که متون فارسی و لاتین در لابلای هم بسادگی قابل تایپ بوده و بدرستی نشان داده شوند. البته در کنار آن ایشان تنظیمات مورد نیاز برای پردازش اسناد زی‌پرشین، مبدل فارسی‌تک به زی‌پرشین، auto completion برای دستورات زی‌پرشین، فارسی کردن منوها و نصب همزمان سوماترا را نیز انجام می‌دهند. مدتی لحاظ کردن patchهای سیدرضی در نسخه‌های اصلی texmaker توسط تیم اصلی صورت می‌گرفت که الان نمی‌دانم وضعیت چگونه است.
۳- آقا مهدی نیز با تیم texworks  در ارتباط است.

من از تلاشهای همه دوستان و منجمله جنابعالی برای سازگار کردن ویرایشگرهای تک با فارسی تشکر می‌کنم.
« آخرين ويرايش: دسامبر 16, 2009, 09:07:02 am توسط محمود امین‌طوسی »
حضرت علی (علیه السلام):دوستی و محبت را از دل بپرسید، چرا که دلها گواهانی رشوه ناپذیرند.
‎کمک مالی به پارسی‌لاتک‎

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
  • -دریافت شده: 2012
  • ارسال: 4,429
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #3 : دسامبر 16, 2009, 09:40:01 am »
سلام
پیشنهاد من برای بهبود نرم افزار texmaker این هست که به جای اینکه دوستان زحمت بکشن و کلی کار کنن تا با فارسی سازگار بشه و بتونه زی پرشین رو اجرا کنه کاری که من برای texshop کردم رو انجام بدن. یعنی با سازنده ی texmaker تماس بگیرن و مشکل رو انتقال بدن. اونوقت اونا برای ما این کار رو انجام می دن.
این کار چند تا حسن داره
۱. لازم نیست هر نسخه ای که به بازار می یاد یکی کلی وقت بزاره تا اونو برای فارسی دستکاری یا تنظیم کنه
۲. چون خود سازنده این کار رو انجام می ده زحمت ما کم می شه . ما فقط کمکش می کنیم که مشکلات نرم افزار حل بشه
۳. برای نسخه های بعد خود به خود این امکانات وجود داره و دیگه نگران به روز کردن نرم افزار نیستیم.
امیدوارم یکی این کار رو بکنه.
من با حرف شما مؤافق نیستم. ما باید سازنده باشیم نه مصرف کننده. باید خوداکتفا باشیم نه محتاج کار دیگران. همین مصرف کننده بودن باعث شده تا ملل مختلف در طول تاریخ مملکت ما رو تاراج کنند. اگر اشتباه نکنم مصدق (یا شاید کسی دیگر) حرف خیلی قشنگی زد و گفت که یک ایرانی همه چیزش باید ایرانی باشه. من هم شدیداً با این حرف مؤافقم.

آفلاین محمود امین‌طوسی

• Administrator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #4 : دسامبر 16, 2009, 11:00:50 am »
آقا سیدرضی، هنگامی‌که در متن فارسی کاما می‌گذاریم و فاصله را می‌زنیم، این فاصله قبل از کاما قرار می‌گیرد!

آفلاین فرهاد شکوهی

• Jr. Member
  • **
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #5 : دسامبر 16, 2009, 11:08:54 am »
سلام
خیلی خوشحالم که تعدادی از دوستان دارن با تیم texmaker دارن کار می کنن. امیدوارم روزی این نرم افزار اینقدر کامل بشه که ما مشکلی در نوشتن در هر سه سیستم عامل مک و ویندوز و لینوکس نداشته باشیم.
با حرف آقای کارن‌پهلو هم موافقم که ما باید سازنده باشیم اما سازنده چیزهای نو . نه اینکه کار بقیه رو برداریم و خراب کنیم. بهتره اگهایده ی جدیدی نداریم کار دیگران رو هم خراب نکنیم بلکه بهشون کمک کنیم که نیازهای ما رو هم تو کارشون لحاظ کنن. مثل کاری که برای texshop انجام دادیم.
یه تصویر می فرستم تا آقای امین طوسی ملاحظه کنن. من الان هیچ مشکلی با texshop ندارم. خیلی عالی کار می کنه.

d.edalat

• مهمان
« پاسخ #6 : دسامبر 16, 2009, 04:37:46 pm »
با سلام آقای علوی‌زاده
امید که خوب باشید. و نیز بابت تلاش مداوم‌تان برای بهبود ویراش‌گر خسته‌ نباشیدتان می‌گویم.

...............
........
به عنوان مثال اگر در کنار فرامین ریاضی و لی‌تک در نوار منو یا نوار ابزار، فرامین اختصاصی زی‌پرشین هم اضافه شود، آیا مفید نخواهد بود؟
بهروز باشید

سلام د. عدالت
ممنون از لطف‌تان  :)
من یک بخش با عنوان «پیشنهادات برای بهبود تک‌میکر» باز کردم، برای شروع شاید بد نباشد ایده خودتان را در آنجا هم مطرح کنید تا دیگر دوستان ببینند و نظراتی در رابطه با آن بدهند.

اگر منظورتان از اضافه کردن فرامین مثلا LTRfootnote و دیگر فرامین است که کافیست این دستورات را به فایلی با نام completion.txt اضافه کنید و از خاصیت کامل کردن خودکار بهره ببرید، ولی اگر منظور اضافه کردن حالتی مانند wizard->Quick Start است، نیاز است ساختار درست سندهای زی‌پرشین را در تک‌میکر وارد کنیم، که حتی فکر کنم بتوانیم قسمت User->User Tags را به شکل مناسب سفارشی کنیم.

ممنون می‌شوم این سوال و پاسخ را در بخش جدید بیاورید تا بحث را در آنجا ادامه دهیم.
موفق باشید.

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #7 : دسامبر 16, 2009, 05:01:47 pm »
جناب عدالت، شما فرمودید «در اجتمات opensource همه هم سازنده و هم مصرف‌کننده هستند». من یک سؤال خیلی ساده داشتم، سازندگی شما در رابطه با زی‌پرشین چگونه است؟

آفلاین محمود امین‌طوسی

• Administrator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #8 : دسامبر 16, 2009, 08:22:03 pm »
خیلی ممنون آقای شکوهی، خیلی قشنگ است. البته به جز خط سوم که فارسی و لاتین با آکولاد و \ دارید در جای دیگری چنین وضعی مشاهده نمی‌شود. نمی‌دانم اگر «و» خط بعد را به خط قبل منتقل کنید چه اتفاقی می‌افتد. در هر صورت اگر فقط خط سوم شما را در TeXmaker, TexShop, NotePad++, gedit  تایپ کنیم، اینگونه مرتب حروف‌چینی نمی‌شود. خیلی عالی است. مبارکتان باشد. شاید بتوان روش کار را از نویسنده پرسید و در سایر ویرایشگرها اعمال کرد.

آفلاین فرهاد شکوهی

• Jr. Member
  • **
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #9 : دسامبر 17, 2009, 06:25:27 pm »
سلام
دیر این متن رو جواب دادم. ببخشید
در خط سوم کافی است از جایی که انگلیسی شروع می شه به خط بعد انتقال بدیم. اونوقت از چپ شروع به نوشتن می کنه. اون و هم هیچ مشکلی اینجاد نمی کنه.
روش کار هم خیلی ساده هست. آقای پرفسور koch جوری texshop رو نوشتن که به محض اینکه فارسی تایپ کنید خط از سمت راست شروع می کنه. هر جا هم که متن انگلیسی هست و قرار وسط کار مثلا یک کلمه فارسی تایپ بشه بهتره enter بزنید و فارسی رو در خط بعد تایپ کنید. و بقیه انگلیسی رو به خط بعد انتقال بدید.
با این کار تمام فارسی ها از راست و تمام انگلیسیها از چپ شروع می شه.
خیلی جالبه نه؟
این کار رو تو سیستم عامل مکنتاش انجام دادن. نمی دونم تو ویندوز مزخرف هم می شه این کار رو کرد یا نه  ;D

آفلاین محمود امین‌طوسی

• Administrator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #10 : دسامبر 17, 2009, 07:04:38 pm »
این کار درتک‌میکراصلاح شده توسط آقاسیدرضی انجام می‌شود و اگر خواسته باشیم فارسی و انگلیسی را درخطوط جداگانه بنویسیم مشکلی وجود ندارد. منتها هنگامی که لابلای هم و در یک خط باشند، \ها و آکولادها گاهی بدرستی نمایش داده نمی‌شوند.

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #11 : دسامبر 18, 2009, 06:15:11 pm »
گویا از نظر شما همه دنیای opensource, زی پرشین است!! پس هیچ!!!!
من برای شما یک مثال زدم ولی گویا شما برای این مثال کوجک هم برهانی برای اثبات مدعای خود ندارید و به بیراهه می‌روید.

آفلاین سیدرضی علوی‌زاده

• Moderator
  • Sr. Member
  • -دریافت شده: 213
  • ارسال: 434
    • ديدن مشخصات
    • پـُژ
« پاسخ #12 : فوریه 17, 2010, 08:59:21 pm »
دوستان نظرتان چیست اگر در منوی کلیک راست دو گزینه برای قرار دادن متن انتخابی داخل
\lr{}
یا
\rl{}
اضافه شود؟

آفلاین وحید دامن‌افشان

• Administrator
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 718
  • ارسال: 2,107
    • ديدن مشخصات
    • http://www.damanafshan.ir
« پاسخ #13 : فوریه 17, 2010, 09:32:24 pm »
دوستان نظرتان چیست اگر در منوی کلیک راست دو گزینه برای قرار دادن متن انتخابی داخل
\lr{}
یا
\rl{}
اضافه شود؟
اگه باشه که عالیه. حداقل lr باشه؛ چون واجب‌تره.

پیشنهادات برای xepersian-thesis.cls

نویسنده vafaانجمن زی‌تک

پاسخ ها: 13
مشاهده: 7481
آخرين ارسال نوامبر 15, 2009, 10:32:36 am
توسط vafa
تک‌میکر ۳۲بیتی برای اوبونتو

نویسنده khajaviانجمن Texmaker

پاسخ ها: 2
مشاهده: 1901
آخرين ارسال ژانویه 26, 2010, 03:22:31 pm
توسط امیرمسعود
مشکل در راه‌اندازی میک‌تک همراه (portable miktex) برای کار با تک‌میکر (texmaker)

نویسنده امیرمسعودانجمن میک‌تک MikTeX

پاسخ ها: 22
مشاهده: 9953
آخرين ارسال مارس 16, 2010, 08:24:18 am
توسط علی روستا
آیا برای کار با تک میکر نیازی به داشتن وین ادیت روی سیستم هست؟

نویسنده mjnematollahiانجمن انجمن تازه‌کاران

پاسخ ها: 1
مشاهده: 2565
آخرين ارسال فوریه 11, 2011, 02:28:02 pm
توسط وحید دامن‌افشان
تک‌میکر دوجهته bidiTeXmaker-3.2.2-24-1_Beta منتشر شد.(فقط برای آزمایش)

نویسنده سیدرضی علوی‌زادهانجمن Texmaker

پاسخ ها: 27
مشاهده: 12177
آخرين ارسال آوریل 14, 2013, 11:49:26 am
توسط aliaomt
تنظیم تک‌میکر برای استفاده از زی‌پرشین-XeLaTeX

نویسنده هادی صفی‌اقدمانجمن Texmaker

پاسخ ها: 0
مشاهده: 3417
آخرين ارسال اكتبر 19, 2011, 03:04:42 pm
توسط هادی صفی‌اقدم
نسخه‌ی همراه درست کردن از SumatraPDF برای استفاده همزمان در وین ادیت و تک‌میکر