سلام، لطفا وارد شوید یا عضو شوید.

نویسنده موضوع: لاتک،فارسی تک،زیتک،زی پرشین و بقیه خواهراشون چه فرقی با هم دارن؟  (دفعات بازدید: 7290 بار)

آفلاین tkakaie

• Jr. Member
  • **
  • -دریافت شده: 6
  • ارسال: 63
    • ديدن مشخصات
لاتک،فارسی تک،زیتک،زی پرشین و بقیه خواهراشون چه فرقی با هم دارن بهترینش چیه برای یادگیری؟کداش مشابهه دیگه؟یعنی اگه یکیشو یاد بگیرم راحت میشه توی بقیه پیاده سازی کرد؟من تازه کارم،ولی برام سختی یا آسونی یادگیریش مهم نیست.میخوام بهترینشو انتخاب کنم.رشته من جبره،خیلی فرمولهای پیچیده و شکل و نمودار ندارم.ولی میخوام توی همین بهترین قابلیت رو داشته باشه.البته میخوام یه چیز خوب پیدا کنم برای بخشمون.پس گرایشای دیگه مثل هندسه و آنالیزم مهمه.لطفا یکی یه توضیح مختصر بده(لینک با توضیح طولانی ندید لطفا) برای  مقاله انگلیسی و کتاب چه کنم؟
« آخرين ويرايش: فوریه 14, 2011, 07:31:59 pm توسط وحید دامن‌افشان »
دراین بازار اگر سودیست با درویش خرسنداست     خدایا منعمم گردان به درویشی و خرسندی

آفلاین محسن شریفی تبار

• همکاران
  • Full Member
  • -دریافت شده: 46
  • ارسال: 104
    • ديدن مشخصات
لاتک،فارسی تک،زیتک،زی پرشین و بقیه خواهراشون چه فرقی با هم دارن بهترینش چیه برای یادگیری؟کداش مشابهه دیگه؟یعنی اگه یکیشو یاد بگیرم راحت میشه توی بقیه پیاده سازی کرد؟من تازه کارم،ولی برام سختی یا آسونی یادگیریش مهم نیست.میخوام بهترینشو انتخاب کنم.رشته من جبره،خیلی فرمولهای پیچیده و شکل و نمودار ندارم.ولی میخوام توی همین بهترین قابلیت رو داشته باشه.البته میخوام یه چیز خوب پیدا کنم برای بخشمون.پس گرایشای دیگه مثل هندسه و آنالیزم مهمه.لطفا یکی یه توضیح مختصر بده(لینک با توضیح طولانی ندید لطفا) برای  مقاله انگلیسی و کتاب چه کنم؟

سؤال شما ایراد داره اما با توجه به اینکه فرمودید تازه کار هستید پاسخ می‌دهم

برای حروف‌چینی متن انگلیسی اعم از کتاب یا مقاله یا ارائه باید لاتک را فرا بگیرید. گرایش هم مهم نیست. از متن ساده گرفته تا متنی شامل شکل‌ها و فرمول‌های پیچیده، همگی با لاتک قابل انجام است.
زیپرشین چیزی نیست غیر از یک بسته بسیار قوی برای حروف‌چینی فارسی به کمک لاتک. پس برای کار با زیپرشین شما ابتدا باید مفاهیم لاتک را به خوبی فرا گرفته باشید. زیپرشین بر پایه زی‌تک کار می‌کند اما برای کار با آن احتیاجی نیست که مفاهیم زی‌تک را بدانید. فارسی تک را هم می‌توانید کاملا فراموش کنید.

پس قبل از هرچیز بهتر است که به سراغ خودآموز لاتک بروید و بعد از تسلط روی لاتک، راهنمای زیپرشین را بخوانید.
« آخرين ويرايش: فوریه 14, 2011, 07:32:15 pm توسط وحید دامن‌افشان »

آفلاین وحید دامن‌افشان

• Administrator
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 718
  • ارسال: 2,107
    • ديدن مشخصات
    • http://www.damanafshan.ir
لاتک،فارسی تک،زیتک،زی پرشین و بقیه خواهراشون چه فرقی با هم دارن بهترینش چیه برای یادگیری؟کداش مشابهه دیگه؟
تِک، یک سیستم حروف‌چینیه  که توسط دونالد کنوث ایجاد شده‌. بعدها شخصی به اسم Leslie Lamport  یه سری امکانات و ابزارها واسه خودکار کردن و راحت‌تر کردن کار حروف‌چینی، به تِک اضافه کرد و دو حرف اول فامیلی خودش، یعنی LA رو به TeX اضافه کرد و اسمشو گذاشت LaTeX. بعدش یه سری افراد توی ایران و خارج ایران به این فکر افتادن که از تک واسه حروف‌چینی اسناد فارسی استفاده کنن. واسه همین، نرم‌افزارهای مختلفی  مثل فارسی‌تک، تک‌پارسی، ایران‌تک، امگا و زی‌پرشین به وجود اومد. در واقع، فارسی‌تک و تک‌پارسی، دو توزیع فارسی شده از لاتک هستن. زی‌تک هم یک موتور حروف‌چینیه که لازم نیست یک استفاده کننده معمولی زی‌پرشین، چیزی درباره‌ش بدونه.

لینک‌های زیر حتماً به دردتون می‌خوره:
۱- زی‌پرشین
۲- فارسی‌تک
۳- تک
۴- لاتک
۵- زی‌تک
۶- میک‌تک
۷- مقایسه زی‌پرشین با دیگر توزیع‌های فارسی شده لاتک

مدیریت: تصحیح لینک ویکی
« آخرين ويرايش: ژوئیه 14, 2012, 11:48:07 pm توسط هادی صفی‌اقدم »

آفلاین سیدرضی علوی‌زاده

• مدیر تالار
  • Sr. Member
  • **
  • -دریافت شده: 213
  • ارسال: 434
    • ديدن مشخصات
    • پـُژ
همون‌طور که دوستان گفتند فارسی‌تک رو فراموش کنید و از خودآموز لاتک شروع کنید (دانلود از مرکز دانلود)* و بعد از اون سراغ راهنمای زی‌پرشین برید (دانلود از مرکز دانلود)*.
یک نکته هم در جواب آقا وحید تصحیح می‌کنم و اون اینکه «زی‌پرشین» یک توزیع پارسی‌شده‌ای از لاتک نیست و همانطور که در جواب قبلی ذکر شد، یک بسته بسیار قوی است که کار حروف‌چینی فارسی رو برای کاربر خیلی راحت و حرفه‌ای‌تر کرده است.

*از بروز بودن این راهنماها اطلاعی ندارم.

یکی از لینکها ایراد داشت که اصلاح شد (امین‌طوسی).
« آخرين ويرايش: فوریه 15, 2011, 10:18:46 am توسط محمود امین‌طوسی »

آفلاین وحید دامن‌افشان

• Administrator
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 718
  • ارسال: 2,107
    • ديدن مشخصات
    • http://www.damanafshan.ir
یک نکته هم در جواب آقا وحید تصحیح می‌کنم و ...
ممنون رضی جان بابت تذکرت. جمله رو اصلاح کردم.

آفلاین امید غیور

• Newbie
  • *
  • -دریافت شده: 16
  • ارسال: 27
  • هر کس که او را خواستن است توانایی است
    • ديدن مشخصات
    • امید غیور
تِک، یک سیستم حروف‌چینیه  که توسط دونالد کنوث ایجاد شده‌. بعدها شخصی به اسم Leslie Lamport  یه سری امکانات و ابزارها واسه خودکار کردن و راحت‌تر کردن کار حروف‌چینی، به تِک اضافه کرد و دو حرف اول فامیلی خودش، یعنی LA رو به TeX اضافه کرد و اسمشو گذاشت LaTeX. بعدش یه سری افراد توی ایران و خارج ایران به این فکر افتادن که از تک واسه حروف‌چینی اسناد فارسی استفاده کنن. واسه همین، نرم‌افزارهای مختلفی  مثل فارسی‌تک، تک‌پارسی، ایران‌تک، امگا و زی‌پرشین به وجود اومد. در واقع، فارسی‌تک و تک‌پارسی، دو توزیع فارسی شده از لاتک هستن. زی‌تک هم یک موتور حروف‌چینیه که لازم نیست یک استفاده کننده معمولی زی‌پرشین، چیزی درباره‌ش بدونه.

لینک‌های زیر حتماً به دردتون می‌خوره:
۱- زی‌پرشین
۲- فارسی‌تک
۳- تک
۴- لاتک
۵- زی‌تک
۶- میک‌تک
۷- مقایسه زی‌پرشین با دیگر توزیع‌های فارسی شده لاتک

البته Omega رو ایرانیا درستش نکردند... xetex  رو هم SIL درست کرد... همونطور که xetex  همه امکانی داره...  طبیعتا xelatex هم همین رو  به ارث می‌بره...

مدیریت: تصحیح لینک ویکی
« آخرين ويرايش: ژوئیه 14, 2012, 11:48:57 pm توسط هادی صفی‌اقدم »
امید غیور (بازنشسته فعال گروه یپناتک)

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
  • -دریافت شده: 2012
  • ارسال: 4,429
    • ديدن مشخصات
البته Omega رو ایرانیا درستش نکردند... xetex  رو هم SIL درست کرد... همونطور که xetex  همه امکانی داره...  طبیعتا xelatex هم همین رو  به ارث می‌بره...
فارسی‌تک هم از pdftex استفاده می‌کنه و pdftex رو ایرانیها نساختند!
تنها امکانی که xetex بر pdftex داره یونیکد بودن و امکان استفاده از قلمهای open type می‌باشد وگرنه تمامی امکانات دوجهته ان را سبک bidi برنامه‌نویسی کرده است.

مقایسهٔ زی‌پرشین با دیگر توزیع‌های فارسی‌شدهٔ لاتک از دید کاربران

نویسنده هادی صفی‌اقدمانجمن عمومی

پاسخ ها: 0
مشاهده: 2138
آخرين ارسال اوت 12, 2010, 10:03:48 pm
توسط هادی صفی‌اقدم
نوشتن شعر فارسی در زی‌پرشین

نویسنده a.gانجمن زی‌تک

پاسخ ها: 4
مشاهده: 4796
آخرين ارسال ژانویه 14, 2010, 10:40:18 am
توسط امیرمسعود
خبر جدید: تبدیل آن‌لاین فرمولهای لاتک به تصویر با اعداد فارسی میسر شد

نویسنده محمود امین‌طوسیانجمن تازه‌ها

پاسخ ها: 6
مشاهده: 3252
آخرين ارسال مارس 14, 2010, 04:36:40 pm
توسط محمود امین‌طوسی
مثال شعر کلاسیک فارسی در ویکی و سایت پارسی‌لاتک

نویسنده vafaانجمن زی‌تک

پاسخ ها: 4
مشاهده: 2321
آخرين ارسال مارس 18, 2010, 02:59:58 pm
توسط vafa
مقایسه زی‌پرشین با دیگر توزیع‌های فارسی

نویسنده آسیهانجمن زی‌تک

پاسخ ها: 3
مشاهده: 2611
آخرين ارسال آوریل 23, 2010, 02:16:37 am
توسط امیرمسعود
ترتیب حروف فارسی در زی‌پرشین

نویسنده vafaانجمن زی‌تک

پاسخ ها: 1
مشاهده: 2196
آخرين ارسال مه 12, 2010, 08:20:02 am
توسط محمود امین‌طوسی
زی‌پرشین برای کاربری که حتی لاتک بلد نیست!!!

نویسنده هادی صفی‌اقدمانجمن انجمن تازه‌کاران

پاسخ ها: 0
مشاهده: 11867
آخرين ارسال اوت 12, 2010, 11:19:19 pm
توسط هادی صفی‌اقدم
استفاده از زی‌پرشین بدون نیاز به نصب (کپی کنار فایل لاتک)

نویسنده هادی صفی‌اقدمانجمن زی‌تک

پاسخ ها: 3
مشاهده: 3402
آخرين ارسال اكتبر 04, 2010, 11:33:20 am
توسط وحید دامن‌افشان