سلام، لطفا وارد شوید یا عضو شوید.

نویسنده موضوع: با چه ابزاری اسلاید درست می‌کنید؟  (دفعات بازدید: 8076 بار)

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
  • -دریافت شده: 2012
  • ارسال: 4,429
    • ديدن مشخصات
با چه ابزاری اسلاید درست می‌کنید؟
« : نوامبر 09, 2013, 08:43:13 pm »
اگر دانشجو هستید و پایان‌نامه خود را به کمک بسته زی‌پرشین نوشته‌اید، از چه ابزاری (نرم‌افزار یا بسته‌ای) برای تولید اسلاید برای جلسه دفاع استفاده کرده‌اید؟ اسلاید شما به زبان پارسی بود یا انگلیسی؟

اگر استاد دانشگاه هستید و دانشجویان شما پایان‌نامه‌هایشان را با زی‌پرشین می‌نویسند، دانشجویان شما از چه ابزاری (نرم‌افزار یا بسته‌ای) برای تولید اسلاید برای جلسه دفاع استفاده کرده‌اند؟ اسلاید دانشجویان شما به زبان پارسی بوده یا انگلیسی؟

از اسلاید تولید شده، چقدر رضایت داشتید؟ مشکلاتش چه بوده؟ نقات قوتش چه بوده؟ چگونه بسته یا نرم‌افزاری که از آن استفاده کردید، می‌توانست بهتر باشد؟

اگر استاد دانشگاه هستید و با دانشجویان گذشته خود در ارتباط هستید لطفاً این سوالها را بپرسید و در صورت امکان جواب‌هایش را پست کنید. نیازی به ذکر نام دانشجو نیست.

این سوالات برای تحقیقات من برای بهتر شدن پشتیبانی نرم‌افزار سیمرغ برای تهیه اسلاید است.

آفلاین فرشاد ترابی

• مدیر تالار
  • Hero Member
  • **
  • -دریافت شده: 474
  • ارسال: 1,779
    • ديدن مشخصات
پاسخ : با چه ابزاری اسلاید درست می‌کنید؟
« پاسخ #1 : نوامبر 09, 2013, 09:21:24 pm »
دانشجویان من همگی (علرغم میل باطنی خود من) به‌جز یکی دونفر تاکنون از Power Point‌ استفاده می‌کنند. دلیل آنها هم عدم پشتیبانی از Beamer  و سخت‌تر بودن
تولید اسلاید نسبت به PPT‌ هست.

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #2 : نوامبر 10, 2013, 06:52:27 am »
دانشجویان من همگی (علرغم میل باطنی خود من) به‌جز یکی دونفر تاکنون از Power Point‌ استفاده می‌کنند. دلیل آنها هم عدم پشتیبانی از Beamer  و سخت‌تر بودن
تولید اسلاید نسبت به PPT‌ هست.
قسمت سخت‌تر برای من قابل فهم نیست. دانشجوی شما اگر تونسته با زی‌پرشین پایان‌نامش رو بنویسه دیگه نوشتن اسلاید یک piece of cake می‌باشد. برای اسلاید می‌توانید از کلاس bidipresentation استفاده کنید که به مراتب خیلی بهتر از powerpont می‌باشد.

منظور من در سوالم از بسته یا نرم‌آفزار تنها به تک محدود نمی‌شود بلکه شامل نرم‌افزارهای دیگر هم هست.
« آخرين ويرايش: نوامبر 10, 2013, 07:00:36 am توسط وفا خلیقی »

آفلاین سید احمد موسوی

• همکاران
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 255
  • ارسال: 595
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #3 : نوامبر 10, 2013, 08:53:33 am »
سلام
من خودم تمامی اسلایدهام رو با بیمر(به زبان انگیسی) تولید می‌کنم. البته برای اسلایدهای کارگاه‌های تک و لاتکی که برگزار کرده‌ام از لواپرشین استفاده کردم.
در دانشکده ریاضی ما هم اکثریت دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری پایان‌نامه‌های خودشون رو با زی‌پرشین حروف‌چینی می‌کنند. جدیدا باید پایان نامه های دکتری هم به زبان پارسی باشه.
برای تولید اسلاید تا چند سال پیش از بیمر میک تک 2.7 استفاده می‌شد، ولی در طی دو سال اخیر تقریبا اکثرا از بی‌دی پرزنتیشن استفاده می‌کنند. چند نفری هم از لواپرشین استفاده کردند. همچنین تعداد اندکی هنوز هم یک میک تک 2.7 علاوه بر تک لایو 2013 برای بیمر پارسی نصب دارند.
راستش رو بخواهید اکثرا امکانات بیمر را نمی‌شناسند و فقط ممکن است با پاورپوینت آفیس (آنهم در سطح ابتدایی)  کار کرده باشند. به همین دلیل چیزهای خیلی زیادی، به جز زیبایی شکل کلی اسلاید، را نخواسته‌اند. مشکلاتشان هم طوری بوده که بنده توانسته‌ام آنها را رفع نمایم.
رضایتمندی از زی‌پرشین برای ایجاد پایان نامه خیلی خوب است. همچنین بعد از نوشتن پایان نامه با زی‌پرشین، درست کردن اسلاید با استفاده از بیمر یا بی دی پرزنتیشن راحت تر است تا با استفاده از آفیس یا سایر نرم افزارها. چون نیازی به تایپ مجدد فرمول ها ندارند.
سطح رضایتمندی از اسلاید را باید بیشتر سوال کنم. چون حدس می‌زنم دلیلشان برای استفاده از بی دی پرزنتیشن بیشتر این است که فرمول ها را قبل در پایان نامه تایپ کرده‌اند و نیاز به تایپ مجدد آنها ندارند.
اگر سوالی بود در خدمتم.

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #4 : نوامبر 10, 2013, 09:20:47 am »
سلام
من خودم تمامی اسلایدهام رو با بیمر(به زبان انگیسی) تولید می‌کنم.
علت خاصی داره که اسلایدهاتون رو به زبان پارسی حروف‌چینی نمی‌کنید؟

آفلاین einian85

• Newbie
  • *
  • -دریافت شده: 4
  • ارسال: 20
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #5 : نوامبر 10, 2013, 01:12:48 pm »
با PowerPoint یا LibreOffice Impress در مورد اینکه چرا با لاتک درست نمی‌کنم ماجرا این است که زمانی که داشتم کار با لاتک و زی‌پرشین را یاد می‌گرفتم، هنوز بی‌دی‌پرزشنتین آماده نبود، لوالاتک هم همینطور. خلاصه اینکه با اینکه بعدا فهمیدم کارهایی شده در این مورد ولی وقت نگذاشتم یاد بگیرم. یک بار هم توی سایت که گشتم برایم سخت بود بفهمم state of the art برای ساخت اسلاید با لاتک برای فارسی چیست.

آفلاین سید احمد موسوی

• همکاران
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #6 : نوامبر 10, 2013, 01:27:59 pm »
علت خاصی داره که اسلایدهاتون رو به زبان پارسی حروف‌چینی نمی‌کنید؟
خیلی خاص که نه. چون مقالاتم رو به زبان انگلیسی می‌نویسم و با چندتا کپی و پیست ساده اسلایدها رو درست می‌کنم. البته امکانات خوب بیمر انگلیسی هم بی‌تاثیر نیست.
استفاده از لواپرشین و سیمرغ (در حالت فعلی) کمی دردسر دارند که حتما با زحمت های شما رفع خواهند شد. بی‌دی پرزنتیشن هم امکانات بیمر را ندارد.
البته همانطورکه گفتم در همه کارگاه‌هایی که در مورد آموزش لاتک برگزار کرده‌ام از اسلاید پارسی استفاده کرده‌ام و خواهم کرد.

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #7 : نوامبر 10, 2013, 01:44:36 pm »
استفاده از لواپرشین و سیمرغ (در حالت فعلی) کمی دردسر دارند که حتما با زحمت های شما رفع خواهند شد.
چه دردسرهایی؟

آفلاین سید احمد موسوی

• همکاران
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #8 : نوامبر 10, 2013, 02:31:18 pm »
چه دردسرهایی؟
خوب مهمترین اونها اینکه که از بعضی تم های آماده بیمر نمی‌توان استفاده کرد. بقیه موارد رو هم سعی می‌کنم توی همین پست ذکر کنم. چون الان حضور ذهن ندارم.
در سیمرغ هم با اضافه کردن بسته color پرانتز دور شماره فرمولها در محیط equation بهم می‌ریزد.

آفلاین محمد قربانی

• Newbie
  • *
  • -دریافت شده: 4
  • ارسال: 25
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #9 : نوامبر 11, 2013, 01:04:20 pm »
بنده دانشجو هستم،
برای اسلایدهای سمینارم از bidipresentation و برای اسلایدها‌ی پایان‌نامه‌ام از Beamer و بسته‌ی luapersian استفاده کردم که به این تجربیات دست یافتم:
استایل bidipresentation نسبت به سبک beamer بسیار ضعیف است و ضعف این استایل هم در ظاهر اسلاید تولید شده و هم در کدها به وضوح دیده می‌شود به عنوان مثال کدی مانند \pause در سبک beamer بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد اما عدم وجود این کد در bidipresentation مشکلات زیادی را برای کاربر ایجاد می‌کند، به نظر من تنها مزیت این استایل این است که از بسته‌ی زی‌پرشن پشتیبانی می‌کند.
اما سبک beamer در خروجی بسیار شکیل‌تر و در کدها کاربرپسندتر است، و تنها مشکلی که دارد عدم پشتیبانی از زی‌پرشن است. البته در حین استفاده از این سبک به همراه بسته luapersian به این مشکلات برخورد نمودم:
۱- عدم پشتیبانی از تمامی تم‌های beamer
۲- معکوس نوشته شدن اعداد و پرانتز‌ها
۳- عدم پشتیبانی از پانویس
البته این مشکلات از سیک beamer نبود و مربوط به بسته‌ی luapersian می‌شود که امیدوارم در بسته سیمرغ این مشکلات برطرف گردد.

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #10 : نوامبر 16, 2013, 12:37:14 pm »
استایل bidipresentation نسبت به سبک beamer بسیار ضعیف است و ضعف این استایل هم در ظاهر اسلاید تولید شده و هم در کدها به وضوح دیده می‌شود به عنوان مثال کدی مانند \pause در سبک beamer بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد اما عدم وجود این کد در bidipresentation مشکلات زیادی را برای کاربر ایجاد می‌کند، به نظر من تنها مزیت این استایل این است که از بسته‌ی زی‌پرشن پشتیبانی می‌کند.
دستور \pause در نسخه 14.4 بسته bidi در کلاس bidipresentation معرفی شده است.

آفلاین حسن ذاکری

• Administrator
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 379
  • ارسال: 667
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #11 : نوامبر 28, 2013, 03:58:10 pm »
من اسلایدهای آکادمیک انگلیسی را عمدتاً با beamer و فارسی را یا bidipresentation و سبک ساحل (طراحی شده توسط آقای سیدرضی) طراحی می‌کنم.

دلیل استفاده از beamer، یک) تبدیل راحت نوشتار قبلی (که معمولاً در قالب مقاله بوده) به اسلاید است که با چند کپی پیست متن و فرمول انجام می‌شود، دو) امکانات navigation خوب beamer مثل outerthemeها و سه) ظاهر زیبا است.

دلیل استفاده از bidipresentation‌و ساحل، یک) ظاهر زیبای ساحل، دو) سازگاری کامل bidipresentation با زی‌پرشین و بدون مشکل بودن آن در فارسی و سه) تبدیل راحت متن به اسلاید می‌باشد.

برای اسلایدهای غیر آکادمیک، از powerpoint‌ هم استفاده کردم که تنها علت آن افکت‌های تصویری است که برای ارائه پروژه‌های تجاری در محیط‌های غیر علمی ممکن است لازم شود. غیر از آن هیچ مزیت دیگری در ظاهر، فرمول‌نویسی و فارسی نویسی ندارد.
پایان‌نامه خودم را هم (با اعمال تغییراتی) با ساحل نوشتم، یک-دو مورد ایراد داشت که البته در همان زمان حل شد و اکنون وضعیت مناسبی دارد.

اسلاید انگلیسی با prosper هم ساخته‌ام، اما (از نظر من) قابل مقایسه با beamer‌ نبود. حتی در نظر داشتم یکی از سبک‌های متداول اسلاید مثل powerdot یا prosper را هم فارسی کنم که منصرف شدم.

در بین شاگردانم، تقریباً همه از powerpoint استفاده می‌کنند، مگر عده محدودی (که همه هم تحصیلات تکمیلی هستند) که beamer را از خودم یاد گرفته‌اند و گاهی استفاده می‌کنند.

البته، چند نفر از دوستانم از نسخه رایگان نرم‌افزار prezi استفاده کرده‌اند که بهترین خروجی را از نظر زیبایی بصری و افکت‌های تصویری دارد، اما مشکل فارسی نویسی، فرمول نویسی و نوع خروجی (که exe و یا اگر اشتباه نکنم swf است) در این نرم‌افزار وجود دارد. طی تماس‌های این دو با طراحان این نرم‌افزار، ظاهراً پشتیبانی از یونیکد در دستور کارشان قرار دارد، اما اطلاع جدیدی ندارم.
در صورت لزوم می‌توانم اطلاعت تماس این افراد را در اختیارتان قرار دهم.

لطفاً صفحه قوانین تالار را مطالعه فرمایید، بخصوص اگر اولین ارسال‌هایتان را انجام می‌دهید.
به سوالی که مطابق با قوانین پرسیده نشود، جوابی داده نخواهد شد.

در صورتی که به تازگی عضو تالار شده‌اید، در صفحه معرفی اعضای جدید برای شما ایجاد شده است.

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #12 : نوامبر 28, 2013, 04:10:51 pm »
من اسلایدهای آکادمیک انگلیسی را عمدتاً با beamer و فارسی را یا bidipresentation و سبک ساحل (طراحی شده توسط آقای سیدرضی) طراحی می‌کنم.
منظور شما آقای علوی است؟ امکان داره سبک ساحل و نمونه حروف‌چینی شده با این سبک رو پیوست کنید.
نقل قول
پایان‌نامه خودم را هم (با اعمال تغییراتی) با ساحل نوشتم، یک-دو مورد ایراد داشت که البته در همان زمان حل شد و اکنون وضعیت مناسبی دارد.
چه ایراداتی وجود داشت؟
نقل قول
اسلاید انگلیسی با prosper هم ساخته‌ام، اما (از نظر من) قابل مقایسه با beamer‌ نبود. حتی در نظر داشتم یکی از سبک‌های متداول اسلاید مثل powerdot یا prosper را هم فارسی کنم که منصرف شدم.
چرا؟

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #13 : نوامبر 28, 2013, 04:27:02 pm »
یکی از مشکلات تک که متأسفانه در ایران به علت فرهنگ نادرست استفاده از نرم‌افزار و پشتیبانی از نرم‌افزار است، این است که پشت توسعه زی‌پرشین هیچ پشتیبانی مالی وجود ندارد. در صورتی که نرم‌افزارهایی مانند prezi یا سایر نرم‌افزارهای تجاری هستند که مولف این نرم‌افزارها به خاطر اینکه از این نرم‌افزها کسب درآمد می‌کند، توسعه این نرم‌افزارها کار اصلی وی می‌باشد که از آن کسب درآمد می‌کند در حالی که زی‌پرشین برای من فقط یک علاقه است که از آن کسب درآمد نمی‌کنم و کار اصلی من نمی‌تواند کار روی زی‌پرشین باشد چون در این صورت (با توجه به اینکه پشتیبانی مالی برای این کار وجود ندارد)، اگر همه وقت خود را روی زی‌پرشین صرف کنم، از عهده هزینه زندگی برنخواهم آمد (حقیقت تلخی که وجود دارد). صدالبته اگر یک fund برای زی‌پرشین وجود داشت و می‌توانستم چند سالی روی آن تمام وقت کار کنم، وضعیت با الان فرق داشت. متأسفانه بسیاری از دانشگاه‌های داخل ایران و سایر سازمان‌های دولتی هم کمکی نمی‌کنند. اگر شخصی کاری انجام ندهد می‌گویند آقا یعنی ما ایرانی‌ها نباید یک نرم‌افزار درست و حسابی داشته باشیم و وقتی کسی کاری انجام می‌دهد آن را پشتیبانی نمی‌کنند به عبارتی دیگر فقط انتظار دارند شخصی یک کار را حاضر و آماده برای ان‌ها انجام دهد ولی خودشان حاضر نیستند کوچکترین قدمی بردارند. بنابراین من آینده تک را در ایران، آینده روشنی نمی‌بینم. چه بسا اگر زی‌پرشین وجود نداشت هیچ تلاشی انجام نمی‌شد و همه از همان فارسی‌تک و تک‌پارسی هنوز استفاده می‌کردند اما ادعاهای دانشگاه‌های ایران و سازمان‌های دولتی گوش فلک را کر می‌کرد.

آفلاین حسن ذاکری

• Administrator
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 379
  • ارسال: 667
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #14 : نوامبر 28, 2013, 04:34:10 pm »
منظور شما آقای علوی است؟ امکان داره سبک ساحل و نمونه حروف‌چینی شده با این سبک رو پیوست کنید.
بله منظورم ایشونه. ازونجایی که نمیدونم وضعیت حق نشر این سبک چجوریه، اگر اشکال نداره ایمیل می‌کنم

چه ایراداتی وجود داشت؟
چیزهای کوچیک مثل تنظیم نامناسب بعضی عکس‌ها که در پس زمینه قرار داشتند، محل قرارگیری سایدبار و غیره. بیشترش از طریق امکانات tikz حل شد.

چرا؟
یه علت این بود که powerdot از specialهای PostScript استفاده می‌کند که مطمئن نبودم تا چه اندازه با xdvipdfmx سازگار خواهد بود. یه علت دیگه هم این بود که powerdot تمپلیت‌های متنوعی ارائه نمی‌کند.

چگونه در ویندوز با زیپرشین اسلاید درست کنم؟

نویسنده rghanbariانجمن اسلاید Beamer

پاسخ ها: 11
مشاهده: 7909
آخرين ارسال سپتامبر 30, 2010, 03:46:28 am
توسط vafa
شیوه درست کردن اسلاید در ویندوز

نویسنده rghanbariانجمن زی‌تک

پاسخ ها: 2
مشاهده: 2949
آخرين ارسال فوریه 17, 2010, 07:21:38 am
توسط rghanbari
مشکل برای درست نشان دادن هدر و فوتر در درست کردن اسلاید، و استفاده از واترمارک

نویسنده اوژنانجمن زی‌تک

پاسخ ها: 4
مشاهده: 8248
آخرين ارسال دسامبر 01, 2011, 01:31:32 am
توسط اوژن
برای درست کردن اسلاید از کدام بسته استفاده کنم؟

نویسنده سروشانجمن اسلاید Beamer

پاسخ ها: 3
مشاهده: 4721
آخرين ارسال فوریه 28, 2011, 05:32:28 pm
توسط Nekoomehr
درست کردن اسلاید با بیمر و حذف شدن نوار بالای theme

نویسنده fabakhshiانجمن اسلاید Beamer

پاسخ ها: 3
مشاهده: 2147
آخرين ارسال سپتامبر 28, 2013, 10:07:35 pm
توسط vafa
کمک درباره درست نشان دادن عنوان کامل مقاله در زیر هر اسلاید