ابزارهای جانبی > قلم‌ها Fonts

پروژهٔ تولید قلم‌های آزاد

<< < (2/7) > >>

فرشاد ترابی:
با سلام

من شدیدا از این پروژه حمایت می کنم ولی باید اعتراف کنم که در این زمینه اصلا مبتدی هم نیستم :) بنابراین باید اطلاعات زیادی از شما کسب کنم.
 در زمانی که آقای کارن‌پهلو در ایران تشریف داشتند و من افتخار ملاقات با ایشان را پیدا کردم، در مورد تبدیل فونت ریاضی نگار از ایشان
راهنمایی خواستم و ایشان به من fontforge را معرفی کردند. در حال حاضر فونت ریاضی نگار به ttf تبدیل شده و برای آن یک اسم ایرانی به نام
Arya انتخاب کردم.

این فونت فقط به صورت regular قابل استفاده است و  خالی از مشکل نیست. به عبارت دیگر هنگامی که سیاه یا ایتالیک می شود
خراب است.  به فایل نمونه توجه کنید. خیلی خوشحال می شوم که این فونت نیز یکی از فونت های این پروژه باشه زیرا تجربه من در نوشتن کتاب ها
در زمانی که از ریاضی نگار استفاده می کردم آن بود که تقریباً اکثر افراد این فونت را می پسندیدند و در واقع فونت زیبایی است.
البته بنده به شخصه اعتقاد دارم که زیبایی نسبی است و نظر افراد می تواند متفاوت باشد. اما به عنوان یک فون به هر حال فونت جالبی است.

خلاصه کلام، من هم در این پروژه می توانم کمک کنم. قابلیتهای من کم است من برنامه نویسی به زبان C++ و C# را بلدم
با فونت فورج هم کمی کار کرده ام. به قول دوست عزیز آقا مهدی، با دنیای زیبای لینوکس هم آشنایی دارم.

فرشاد ترابی:
یک نکته دیگری که راجع به فونت آریا وجود داره اینه که این فونتی که من درست کردم
فواصلش اصلا خوب نیست. اصل فونت بسیار بهتر به نظر می رسه!

پیام شیوا:

--- نقل قول از: وفا کارن‌پهلو در مارس 28, 2012, 06:11:07 am ---من هم با استفاده از متافونت کاملاً موافقم. البته چند سالی هست که از متافونت استفاده نکردم و تقریباً آن را فراموش کرده‌ام اما سعی می‌کنم تا وقتی پیدا کنم و دوباره کتاب متافونت را بخوانم. راستش من تا به حال از mftrace  برای تبدیل فونت متافونت فارسی‌تک به TTF استفاده کردم و متوجه مشکل خاصی نشدم.

--- End quote ---
البته فونت Persian Modern مشکل کوچکی دارد که نمی دانم مربوط به mftrace هست یا نه: فونت تنها در TeX قابل استفاده است. زمانی که سعی کردم فونت را در Microsoft Office استفاده کنم تمام متن محو شد. قصد داشتم جدول ها را در Excel  درست کنم و خروجی PDF آن را در سند اصلی وارد کنم و برای هماهنگی متن با جداول از یک فونت در هر دو استفاده کنم. در نهایت مجبور شدم تمام جدول ها را با LaTeX بازنویسی کنم. اگر امکان آن باشد که فونت Persian Modern و فونت های جدیدی که طراحی می کنید در همه ی نرم افزارها قابل استفاده باشند بسیار عالی خواهد بود.

مهدی امیدعلی:

--- نقل قول از: Farschad در آوریل 02, 2012, 12:26:53 am ---با سلام

من شدیدا از این پروژه حمایت می کنم ولی باید اعتراف کنم که در این زمینه اصلا مبتدی هم نیستم :) بنابراین باید اطلاعات زیادی از شما کسب کنم.
 در زمانی که آقای کارن‌پهلو در ایران تشریف داشتند و من افتخار ملاقات با ایشان را پیدا کردم، در مورد تبدیل فونت ریاضی نگار از ایشان
راهنمایی خواستم و ایشان به من fontforge را معرفی کردند. در حال حاضر فونت ریاضی نگار به ttf تبدیل شده و برای آن یک اسم ایرانی به نام
Arya انتخاب کردم.

این فونت فقط به صورت regular قابل استفاده است و  خالی از مشکل نیست. به عبارت دیگر هنگامی که سیاه یا ایتالیک می شود
خراب است.  به فایل نمونه توجه کنید. خیلی خوشحال می شوم که این فونت نیز یکی از فونت های این پروژه باشه زیرا تجربه من در نوشتن کتاب ها
در زمانی که از ریاضی نگار استفاده می کردم آن بود که تقریباً اکثر افراد این فونت را می پسندیدند و در واقع فونت زیبایی است.
البته بنده به شخصه اعتقاد دارم که زیبایی نسبی است و نظر افراد می تواند متفاوت باشد. اما به عنوان یک فون به هر حال فونت جالبی است.

خلاصه کلام، من هم در این پروژه می توانم کمک کنم. قابلیتهای من کم است من برنامه نویسی به زبان C++ و C# را بلدم
با فونت فورج هم کمی کار کرده ام. به قول دوست عزیز آقا مهدی، با دنیای زیبای لینوکس هم آشنایی دارم.

--- End quote ---
همانطور که گفتید زیبایی نسبی است و من در نظرم تولید قلم‌هایی به کیفیت مثالهای زیر است. یک متن را با سه قلم لوتوس، میترا، و نازنین حروف‌چینی کرده‌ام. البته این قلم‌ها از سری قلم‌های شرکت لاینوتایپ هستند که توسط خودم کمی ساختار آنها بهتر شده است تا برای نوشتارهای فارسی مناسب باشد (بنابراین قابلیت پخش ندارند). اگر بتوانیم قلم‌هایی در این سطح برای حروف‌چینی کتاب و روزنامه طراحی کنیم بسیار عالی است. قلم پارسی مدرن را بررسی کردم. در Libre Office حروف به هم نمی‌چسبند ولی در زیتک این مشکل وجود ندارد. با فونت‌فورج نگاهی به قلم کردم و مشکل قابل برطرف شدن در ۵ دقیقه است. همچنین خروجی mftrace در آنجا هم بدون نقص نیست، مثلاً رقم ۶ فارسی کاملاً هموار نیست. این هم مثال‌های ذکر شده در بالا. قلم تیتر در هر سه مورد قلم تیتر شرکت برنارایانه است.

vafa:

--- نقل قول از: پیام شیوا در آوریل 03, 2012, 11:53:36 pm ---البته فونت Persian Modern مشکل کوچکی دارد که نمی دانم مربوط به mftrace هست یا نه: فونت تنها در TeX قابل استفاده است. زمانی که سعی کردم فونت را در Microsoft Office استفاده کنم تمام متن محو شد. قصد داشتم جدول ها را در Excel  درست کنم و خروجی PDF آن را در سند اصلی وارد کنم و برای هماهنگی متن با جداول از یک فونت در هر دو استفاده کنم. در نهایت مجبور شدم تمام جدول ها را با LaTeX بازنویسی کنم. اگر امکان آن باشد که فونت Persian Modern و فونت های جدیدی که طراحی می کنید در همه ی نرم افزارها قابل استفاده باشند بسیار عالی خواهد بود.

--- End quote ---
مشکل از Persian Modern نیست. قلم Persian Modern دارای تگ زبان FAR و اسکریپت arab است. مشکل از Microsoft Word است که قابلیت نمایش قلم با تگ FAR را ندارد.

کنترل

[0] صندوق پستی

[#] صفحه بعدی

[*] صفحه قبلی

Go to full version