سلام، لطفا وارد شوید یا عضو شوید.

نویسنده موضوع: کار نکردن برخی از ویژگی‌های TEX-پارسی  (دفعات بازدید: 5050 بار)

آفلاین مهدی نیاکان ‍پاک

• Newbie
  • *
  • -دریافت شده: 2
  • ارسال: 40
    • ديدن مشخصات
اگر چه مدّتی ست که دیگر با TEX-پارسی سندهای خود را نمی‌نویسم  امّا یک پرسش من هنوز حل نشده است. برخی از مهمّ‌ترین ویژگی‌های این برنامه‌ی فارسی شده‌ی LaTeX2e در رایانه‌ی من هرگز کار نکرد، مانند فهرست مطالب، ارجاع‌ها (جای فهرست مطالب تهی بود  و جای ارجاع‌ها (ارجاع به متن، صفحه، معادله، بخش، مرجع و ... ) همیشه علامت پرسش انگلیسی می‌آمد) و نمایه. حتی هنگام نوشتن تمرین‌ها و پایان‌نامه‌ی خود ناچار بودم ارجاع‌ها را دستی وارد کنم. باید بگویم که من این برنامه را هم بر ویندوز XP و هم بر ویندوز هفت 64 بیتی آزمودم و هیچ یک پاسخ نداد. ممنون بزرگ‌وارانی هست‌ام که پاسخ این پرسش را می‌دانند و برای‌ام بیان می‌کنند.
« آخرين ويرايش: آوریل 23, 2012, 10:19:07 pm توسط مهدی نیاکان ‍پاک »

آفلاین حسن ذاکری

• Administrator
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 379
  • ارسال: 667
    • ديدن مشخصات
پاسخ : کار نکردن برخی از ویژگی‌های TEX-پارسی
« پاسخ #1 : آوریل 24, 2012, 12:31:10 am »
یک فایل نمونه کوچک ارسال کنید.
لطفاً صفحه قوانین تالار را مطالعه فرمایید، بخصوص اگر اولین ارسال‌هایتان را انجام می‌دهید.
به سوالی که مطابق با قوانین پرسیده نشود، جوابی داده نخواهد شد.

در صورتی که به تازگی عضو تالار شده‌اید، در صفحه معرفی اعضای جدید برای شما ایجاد شده است.

آفلاین مهدی نیاکان ‍پاک

• Newbie
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #2 : آوریل 24, 2012, 08:06:42 am »
با سلام و سپاس از پاسخ‌تان آقای ذاکری. من نمی‌دانم چه طور یک پرونده را بفرستم. اگر امکان‌ش هست برای‌ام می‌گویید.
« آخرين ويرايش: آوریل 24, 2012, 08:36:05 am توسط مهدی نیاکان ‍پاک »

آفلاین حسن ذاکری

• Administrator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #3 : آوریل 24, 2012, 09:21:59 am »
نرم‌افزار را باز کنید، یک متن کوچک و ساده را تایپ کنید که شامل مشکل مورد نظرتان باشد. از آوردن هردستور یا بسته غیر ضروری خودداری کنید.
در مثال شما برای نشان دادن مشکلی که در فهرست مطالب هست، 2 یا 3 section و یک فرمول با ارجاع کافی است. سپس فایل را ذخیره کنید و همراه با فایل لاگ ضمیمه کنید.
برای ضمیمه کردن فایل، هنگامی که متن پست را می‌نویسید، از گزینه انتخاب‌‌های اختیاری بیشتر، فایل مورد نظر را به صورت پیوست به پست خود بچسبانید.

آفلاین مهدی نیاکان ‍پاک

• Newbie
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #4 : آوریل 24, 2012, 10:53:23 am »
آقای ذاکری باز هم سلام. سپاس‌گزار پاسخ‌تان‌ام. این هم یک پرونده با کارنامه‌اش. در ضمن در بیش‌تر موردها برای من پرونده‌های log، aux، و ... ایجاد نمی‌شود. فق‍ط پرونده‌ی پشتیبان ایجاد می‌شود که می‌دانم آن را هم با ورود به فهرست محی‍ط کار قسمت نوشت افزار می‌توان نافعّال کرد. علاوه بر این‌ها من همیشه برای چاپ سندهایی که با این نرم‌افزار می‌نوشتم دچار دردسر می‌شدم. چون خروجی DVI با کیفیت بسیار بد به PDF تبدیل می‌شد و من بایستی از چاپ‌کننده می‌خواستم خود این برنامه را بر رایانه‌اش نصب کند [که در ۹۵٪  موردها نمی‌پذیرفتند]. می‌خواستم بدانم راهی برای تبدیل خروجی به قالبی با کیفیّت خوب که بتوان آن را با برنامه‌های متداول خواند هست یا نه.
« آخرين ويرايش: آوریل 24, 2012, 11:08:55 am توسط مهدی نیاکان ‍پاک »

آفلاین حسن ذاکری

• Administrator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #5 : آوریل 26, 2012, 01:17:39 am »
نرم‌افزار را باز کنید، یک متن کوچک و ساده را تایپ کنید که شامل مشکل مورد نظرتان باشد. از آوردن هردستور یا بسته غیر ضروری خودداری کنید.
در مثال شما برای نشان دادن مشکلی که در فهرست مطالب هست، 2 یا 3 section و یک فرمول با ارجاع کافی است. سپس فایل را ذخیره کنید و همراه با فایل لاگ ضمیمه کنید.
برای ضمیمه کردن فایل، هنگامی که متن پست را می‌نویسید، از گزینه انتخاب‌‌های اختیاری بیشتر، فایل مورد نظر را به صورت پیوست به پست خود بچسبانید.
این هم خروجی فایل ارسالی شما، همراه با فهرست مطالب و ارجاعات.
در فایل شما هیچ دستکاری نکردم، علت مشکل شما نحوه پردازش فایل tex می‌باشد. ازین پس به جای امنتخاب حروفچینی از منوی نرم‌افزار، دوبار دستور parsilatex را روی پرونده اجرا کنید.

« آخرين ويرايش: آوریل 26, 2012, 01:21:25 am توسط حسن ذاکری »

آفلاین مهدی نیاکان ‍پاک

• Newbie
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #6 : آوریل 26, 2012, 02:32:14 am »
این هم خروجی فایل ارسالی شما، همراه با فهرست مطالب و ارجاعات.
در فایل شما هیچ دستکاری نکردم، علت مشکل شما نحوه پردازش فایل tex می‌باشد. ازین پس به جای امنتخاب حروفچینی از منوی نرم‌افزار، دوبار دستور parsilatex را روی پرونده اجرا کنید.
یعنی جه کار کنم. آخر من به جز راه‌نمای TEX-پارسی هیج راه‌نمای دیگه‌ای نداشتم. هم‌این کارها رو هم خودم با ور رفتن این برنامه یاد گرفتم. می‌شه کار خود رابرای‌ام بیش‌تر شکافته و با جزئیات بیان کنید. در این صورت ممنون‌تون می‌شم. در ضمن چه جوری از دی‌وی‌آی، پی‌دی‌افی با این کیفیت نسبتاً خوب ساختید. من یک PDF Creator بر ویندوز هفت ۶۴ بیتی دارم که از همه چیز‌ PDF می‌سازه بدون این‌ که از کیفت‌اش بکاهد [کیفیت خودشو می‌ده] امّا کیفیت DVIي TEX-پارسی را بسیار پایین می‌آره. نمونه‌اش را برای‌تان می‌گذارم. با تشکّر.
« آخرين ويرايش: آوریل 26, 2012, 02:55:43 am توسط مهدی نیاکان ‍پاک »

آفلاین حسن ذاکری

• Administrator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #7 : آوریل 26, 2012, 05:25:37 am »
یعنی جه کار کنم. آخر من به جز راه‌نمای TEX-پارسی هیج راه‌نمای دیگه‌ای نداشتم. هم‌این کارها رو هم خودم با ور رفتن این برنامه یاد گرفتم. می‌شه کار خود رابرای‌ام بیش‌تر شکافته و با جزئیات بیان کنید. در این صورت ممنون‌تون می‌شم. در ضمن چه جوری از دی‌وی‌آی، پی‌دی‌افی با این کیفیت نسبتاً خوب ساختید. من یک PDF Creator بر ویندوز هفت ۶۴ بیتی دارم که از همه چیز‌ PDF می‌سازه بدون این‌ که از کیفت‌اش بکاهد [کیفیت خودشو می‌ده] امّا کیفیت DVIي TEX-پارسی را بسیار پایین می‌آره. نمونه‌اش را برای‌تان می‌گذارم. با تشکّر.

• من هیچ تفاوتی بین خروجی خودم و شما ندیدم؛
  • خروجی pdf را باهمان نرم‌افزار dvipdfm همراه تک‌پارسی ساختم؛
  • مشکلی که در خصوص کیفیت فایل pdf بیان نمودید بر می‌گردد به اینکه فونت‌های تک‌پارسی از نوع متافونت هستند و به صورت bitmap رندر می‌شوند؛
  • مشکلی که در رابطه با ارجاعات و فهرست مطالب پیش آمد به این علت است که ویرایشگر تک‌پارسی قبل از اجرای حروف‌چین، (در صورت لزوم) پیش‌پردازشی برروی فایل ورودی انجام می‌دهد، در یک فایل موقت ذخیره می‌کند، سپس آن فایل را حروفچینی کرده و سپس حذف می‌کند. بنابراین فایل‌های کمکی نیز حذف می‎شوند و ارجاعات، فهرست مطالب و چیزهایی از این قبیل از دست می‌روند؛
  • در کنار راهنمای رسمی نرم‌افزارها و بسته‌ها، پیگیری دقیق پست‌های تالار می‌تواند بسیار آموزنده باشد.
موفق باشید.

آفلاین مهدی نیاکان ‍پاک

• Newbie
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #8 : آوریل 26, 2012, 11:03:05 am »
  • من هیچ تفاوتی بین خروجی خودم و شما ندیدم؛
  • خروجی pdf را باهمان نرم‌افزار dvipdfm همراه تک‌پارسی ساختم؛
  • مشکلی که در خصوص کیفیت فایل pdf بیان نمودید بر می‌گردد به اینکه فونت‌های تک‌پارسی از نوع متافونت هستند و به صورت bitmap رندر می‌شوند؛
  • مشکلی که در رابطه با ارجاعات و فهرست مطالب پیش آمد به این علت است که ویرایشگر تک‌پارسی قبل از اجرای حروف‌چین، (در صورت لزوم) پیش‌پردازشی برروی فایل ورودی انجام می‌دهد، در یک فایل موقت ذخیره می‌کند، سپس آن فایل را حروفچینی کرده و سپس حذف می‌کند. بنابراین فایل‌های کمکی نیز حذف می‎شوند و ارجاعات، فهرست مطالب و چیزهایی از این قبیل از دست می‌روند؛
  • در کنار راهنمای رسمی نرم‌افزارها و بسته‌ها، پیگیری دقیق پست‌های تالار می‌تواند بسیار آموزنده باشد.
موفق باشید.
آقای ذاکری از این که پاسخ‌ام را می‌دهید متشکرّم. دو بار اجرای دستور parsilatex یعنی چه؟ چه کار کنم که پرونده های کمکی aux و toc و log و ... بماند. از بند ۳ هیچ چیز نفهمیدم. در باره‌ی بند ۴ دیدم یک سری پرونده‌هایی پس از پردازش و باز شدن دی‌وی‌آی ایجاد می‌شود. امّا پس از بستن دی‌وی‌آی دیگر نمی‌ماند. در ضمن DVI من ذخیره  نمی‌شود. شیوه‌ی شما هم برای تبدیل به PDF پاسخ داد. امّا اکنون به یک شیوه‌ی به‌تری پی بردم و آن را آزمودم. dvipdfm باز هم کیفیت را کمی پایین می‌آورد. آن شیوه این است: نخست با dvips که کیفیت را پایین نمی‌آورد به ps تبدیل بشود سپس با PDFCreator ویندوز به PDF. چون من PS فارسی‌تک را با هم‌این PDFCreatoram به PDF تبدیل و آن را چاپ کردم و از سوی دیگر راه‌نمای TEX-پارسی را هم [که آن چنان که از قراین برمی‌آید با احتمال بسیار با dvipdfm خود برنامه به PDF تبدیل شده است] چاپ کردم می‌دانم کیفیت چاپ PDF نخستی بسیار به‌تر است. علاوه بر این سر و ته صفحه را نمی‌برد. فقط با PDFCreator من، هم برای PS فارسی‌تک و هم برای PS تک‌پارسی، یک خطّ عمودی‌ای سر خط‌ها می‌آید که می‌دانم در چاپ نمی‌آید [دست کم برای PS فارسی‌تک نی‌آمد]. ممنون از لطف‌تان. پروردگار آن چه را که برای‌تان صلاح است به شما ارزانی دارد.

اکنون که باز کردم دیگر آن خط هم نیامد. و کیفیت آن همانند دی‌وی‌آی بل به‌تر بود.
« آخرين ويرايش: آوریل 26, 2012, 05:15:37 pm توسط مهدی نیاکان ‍پاک »

آفلاین مهدی نیاکان ‍پاک

• Newbie
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #9 : آوریل 27, 2012, 11:56:49 pm »
آقای ذاکری ممنون می‌شوم اگر شما یا هر کدام از دوستان در تالار پاسخ‌‌‌ هر کدام از پرسش‌های‌ام را که پاسخ‌اش را می‌دانید برای‌ام بازگو کنید. من دوسال و اندی با نرم‌افزار TEX-پارسی نوشتم و با آن ور رفتم بدون این که از کسی چیزی بپرسم. زمانی داشت این امکان برای‌ام پیش می‌آمد که از آقای حسام پاسخ‌های‌ام را دریافت کنم. امّا به عللی نشد. من هم اکنون یک سال است که با زی‌پرشین سندهای مکتوب خود را می‌نویسم. بسیار دوست دارم پاسخ این پرسش‌های پاسخ نیافته‌ام را بدانم. با تشکر.

آفلاین حسن ذاکری

• Administrator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #10 : آوریل 28, 2012, 01:29:36 am »
سلام.
خواهش می‌کنم :)

منظور از دوبار اجرای parsilatex یعنی همان کاری که با xelatex انجام می‌دهید. یعنی یک پنجره فرمان باز می‌کنید و می‌نویسید
parsilatex test1.tex
parsilatex test1.tex

روندی که برای تبدیل به pdf انتخاب کردید روش بدی نیست، هرچند تبدیل از ps به pdf معمولا بدون تغییر در کیفیت انجام می‌شود. در ضمن نیازی به نصب برنامه اضافه نیست و از برنامه ps2pdf که همراه texlive نصب می‌شود نیز می‌توانید استفاده کنید.

انتخاب شما برای استفاده از زی‌پرشین، با وجود ارزش بسیار بالای نرم‌افزار تک‌پارسی، انتخاب درستی است، و هیچکدام از مشکلات تک‌پارسی را نخواهید داشت.
با این حال اگر به تک‌پارسی علاقه دارید، شاید بتوانید با کمک به http://www.parsilatex.com/forum/SMF/index.php?topic=2469.0 در حفظ برخی ویژگی‌های این نرم‌افزار قدمی بردارید.

بازهم هرکمکی که بربیاید در خدمتیم.

با آرزوی موفقیت برای شما

آفلاین مهدی نیاکان ‍پاک

• Newbie
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #11 : آوریل 28, 2012, 08:31:29 am »
آقای ذاکری سپاس. به راستی که خطّ سوّم پاسخ‌تان، جان مایه‌ی کلام و خطّ چهارم، حرف دل‌اَم است.

کار نکردن برخی دستورات

نویسنده شهابانجمن زی‌تک

پاسخ ها: 2
مشاهده: 1788
آخرين ارسال اوت 19, 2010, 09:14:50 am
توسط شهاب
پیدا نکردن پوشه xindy در مرکز دانلود سایت پارسی لاتک

نویسنده studentانجمن انجمن تازه‌کاران

پاسخ ها: 12
مشاهده: 4066
آخرين ارسال اكتبر 08, 2011, 12:21:19 pm
توسط محمود امین‌طوسی
تغییر برخی ویژگی‌های استیل‌های متداول بیب‌‌تک

نویسنده مهرانانجمن مراجع و بیب‌تک BibTeX

مشاهده: 831
آخرين ارسال فوریه 26, 2014, 11:22:15 am
توسط مهران
توضیحات کد منبع تک‌پارسی

نویسنده vafaانجمن تک پارسی TeX-e-Parsi

پاسخ ها: 0
مشاهده: 2575
آخرين ارسال اكتبر 22, 2009, 07:17:16 pm
توسط vafa
گونه ۰٫۲ سبک xindy-persian (پشتیبانی زبان پارسی برای زیندی)

نویسنده vafaانجمن Xindy

پاسخ ها: 3
مشاهده: 1936
آخرين ارسال سپتامبر 20, 2011, 08:42:13 am
توسط محمود امین‌طوسی
اضافه کردن ++Notepad به لیست ویرایشگرها در صفحه اول انجمن پارسی‌لاتک

نویسنده هادی صفی‌اقدمانجمن تازه‌ها

مشاهده: 2622
آخرين ارسال نوامبر 30, 2009, 10:59:50 pm
توسط هادی صفی‌اقدم
تنظیم ویژگی‌های PDF