سلام، لطفا وارد شوید یا عضو شوید.

نویسنده موضوع: مشکل در میتک و نصب فارسیتک و زی پرشین  (دفعات بازدید: 7803 بار)

آفلاین meim007

• Full Member
  • -دریافت شده: 6
  • ارسال: 108
    • ديدن مشخصات
مشکل در میتک و نصب فارسیتک و زی پرشین
« : ژانویه 26, 2010, 05:40:28 pm »
سلام بر همه گی
ابتدا بگویم من تازه کار هستم و دقیق نمیدانم این پست را باید کجا باز میکردم پیشا پیش پوزش میخواهم اگر اشتباه گذاشتم
من چند روز میخوام فارسیتک یا زی پرشین را نصب کنم ولی هر دفعه به اشکال میخورد هرچیزی که به ذهنم رسید را انجام دادم، چندبار باز نصبش کردم ولی دائم گیر میدهد، ابتدا فارسی تک را نصب کردم با همین روشی که در این جا آقای "مهدی امیدعلی" گذاشته است نصب کردم آن هم چند بار ولی زمانی که فایل های " فرم خلاصه پایان نامه "
http://mathsci.sharif.edu/Files/graduate/Abstract.zip
اجرا میکنم کار نمیکند آخرین خط در cmd این هست:
1.174 \ffootnoterule
                  ^^I^^I % foot note rule is typeset in farsi style
?
....
و زمانی که زی پرشین را نصب میکنم و فایل های نمونه ای که در هست را اجرا میکنم باز اشکال میگیرد به این:
!
 * XeTeX is required to compile this document.
 * Sorry!
 ********************************************.
\RequireXeTeX ...********************************}
                                                  \endgroup \fi
l.18 \RequireXeTeX

?
هرکاری تونستم کردم ولی درست نشد فایلهای xetex و letex را هم از این جا :
پیدا کردم و دوباره نصب کردم یعنی در "(Package Manager (Admin" پیدا شون کردم و پاک کردم دوباره نصب کردم ولی باز درست نشد. اگر امکان داره کمکی کنید.
البته اگر بتوانم با فارسی تک کار کنم بهتر هست چون پروژم را در فارسی تک تایپ کردم (متن آن را) و هنوز امتحان نکردم که آیا تبدیل میشه با این روشی که اینجا بود یا نه ... ولی من از زی پرشین بیشتر خوشم آمده بدین خاطر بسیار علاقه دارم این هم درست کنم و اگر بشود با این اجراش کنم (اگر دانشگاه گیر ندهد)
-
راستی گاه برای بعضی از فایلهای که در همین تالار گذاشته اند را اجرا میکردم به این xepersian-thesis.cls گیر میداد و تو اینترن گشتم پیدا نکرد انگار در ورژن جدید زی پرشین حذف شده... من آن را به book تبدیل کردم دیگر کیر نداد(ولی در همین فایلها هم همچنان این مشکل را داشتم)
بعد دی وی دی که اینجا معرفی کردید را اگر نیاز هست برای اینکه مشکل رفع شود چگونه میتوان سریع(یعنی همین یکی دو روزه) داشته باشمش (من تهران هستم). با پست یک روزه بدستم میرسه اگر نه از کجا میتوانم سریع گیرش بیارم
ممنون میشم کمک کنید
« آخرين ويرايش: سپتامبر 20, 2010, 07:38:26 pm توسط meim007 »

آفلاین محمود امین‌طوسی

• Administrator
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 484
  • ارسال: 1,642
    • ديدن مشخصات
    • http://profs.hsu.ac.ir/mamintoosi
پاسخ : مشکل در میتک و نسب فارسیتک و زی پرشین
« پاسخ #1 : ژانویه 26, 2010, 06:01:58 pm »
سلام. خیلی خوش آمدید.

۱- توصیه می‌کنم با زی‌پرشین کار کنید و فارسی‌تک را رها کنید. با مبدل آقا مصطفی که همراه با بسته زی‌پرشین است می‌توانید فایل فارسی‌تک خود را به زی‌پرشین تبدیل کنید.
اینجـــــــــا را
ببینید
۲- در مورد خطای RequireXeTeX، برای پردازش سندهای زی‌پرشین باید از زیلاتک استفاده کنید.
در تنظیمات TeXMakerو قسمت Quick Build عبارت زیر را بنویسید و از F1 برای پردازش سند خود استفاده کنید.
xelatex -interaction=nonstopmode -synctex=-1 %.tex
۳- برای کار با زی‌پرشین، به جز آن باید بسته bidi را هم نصب کرده باشید.
۴- به نظرم باید تغییرات (مثلا اضافه کرده یک بسته را) با Package Manager (بدون Admin) انجام دهید.
۵- ظاهراً شما میک‌تک ۲.۸ را دارید، به نظر نمی‌رسد نیازی به دی‌وی‌دی داشته باشید. بسته‌های زی‌پرشین و bidi کوچک هستند و به راحتی از روی اینترنت قابل دانلود و نصب هستند. برای اطلاعات بیشتر این صفحـــــه در ویکی را ببینید.

مدیریت: تصحیح لینک ویکی
« آخرين ويرايش: ژوئیه 15, 2012, 02:25:08 am توسط هادی صفی‌اقدم »
حضرت علی (علیه السلام):دوستی و محبت را از دل بپرسید، چرا که دلها گواهانی رشوه ناپذیرند.
‎کمک مالی به پارسی‌لاتک‎

آفلاین مهدی امیدعلی

• Administrator
  • Sr. Member
  • -دریافت شده: 109
  • ارسال: 337
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #2 : ژانویه 26, 2010, 06:22:42 pm »
راهنمای زیر به همراه دی‌وی‌دی میک‌تک برای نصب ارائه می‌شود. این راهنما را برای استفاده شما اینجا قرار می‌دهم.

آفلاین meim007

• Full Member
    • ديدن مشخصات
پاسخ : مشکل در میتک و نصب فارسیتک و زی پرشین
« پاسخ #3 : ژانویه 27, 2010, 04:29:56 pm »
سپاس از راهنمایتان
من میتونم با زی پرشین کار کنم
ولی هنوز نمیتوانم تبدیل از فارسی تک را انجام بدم فکر کنم این از مشکل ویندوزم باشد انگار کامل نصب نشده(گاهی هم برای اجرای به فایل های exe در پرشین گیر میدهد مثله miktex-makemf.exe) من python-2.6.4.msi را دانلود کردم ولی چون با پسوند msi هست نمیتوانم نصبش کنم خطای که ویندوز میدهد میگوید "یا دستگاه در حالت سیف مود هست یا کامل ویندوز را نریخته اید"(من برگرداندم!) کسی این برنامه را با پسوند exe ندارد یا آدرسی داشته باشد که بتوانم بریزمش (نمیتوانم بخاطر وقت و اطلاعاتی که دارم الان ویندوز را عوض کنم) و برنامه های با این پسوند را توانستم نصب کنم.( امیدوارم در پرژم زی‌پرشین به این exe هی مثل بالاا نیاز نداشته باشد که در آن صورت باید برم با دستگاه کسی دیگر کار کنم)

راستی من texmaker_1.9.2-2BiDi03DEC2009_win32-installer.zip را نصب کردم که توانستم بعضی از مثالها(که به آن فایلها احتیاج نداره ) را اجرا کنم ..
باز تشکر
راستی اگر تهران باشیم چقدر طول میکشد دی وی دی بدستمان برسد؟
« آخرين ويرايش: سپتامبر 20, 2010, 07:36:33 pm توسط meim007 »

آفلاین مهدی امیدعلی

• Administrator
  • Sr. Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #4 : ژانویه 27, 2010, 05:25:23 pm »
سپاس از راهنمایتان
من میتونم با زی پرشین کار کنم
ولی هنوز نمیتوانم تبدیل از فارسی تک را انجام بدم فکر کنم این از مشکل ویندوزم باشد انگار کامل نسب نشده(گاهی هم برای اجرای به فایل های exe در پرشین گیر میدهد مثله miktex-makemf.exe) من python-2.6.4.msi را دانلود کردم ولی چون با پسوند msi هست نمیتوانم نسبش کنم خطای که ویندوز میدهد میگوید "یا دستگاه در حالت سیف مود هست یا کامل ویندوز را نریخته اید"(من برگرداندم!) کسی این برنامه را با پسوند exe ندارد یا آدرسی داشته باشد که بتوانم بریزمش (نمیتوانم بخاطر وقت و اطلاعاتی که دارم الان ویندوز را عوض کنم) و برنامه های با این پسوند را توانستم نصب کنم.( امیدوارم در پرژم زی‌پرشین به این exe هی مثل بالاا نیاز نداشته باشد که در آن صورت باید برم با دستگاه کسی دیگر کار کنم)

راستی من texmaker_1.9.2-2BiDi03DEC2009_win32-installer.zip را نسب کردم که توانستم بعضی از مثالها(که به آن فایلها احتیاج نداره ) را اجرا کنم ..
باز تشکر
راستی اگر تهران باشیم چقدر طول میکشد دی وی دی بدستمان برسد؟
در دی‌وی‌دی میک‌تک پایتون ۲.۶ موجود است. قبلا حدود ۲ یا ۳ روز طول می‌کشید تا دی‌وی‌دی به دستتان برسد ولی چون دی‌وی‌دی رایتر من خراب شده است این روند به یک هفته تا ده روز رسیده است.

آفلاین محمود امین‌طوسی

• Administrator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #5 : ژانویه 27, 2010, 06:56:11 pm »
از اینکه توانسته‌ای با زی‌پرشین کار کنید خوشحالیم.

قاعدتاً باید بتوانید فایل msi را اجرا کنید. اگر دستگاهتان مشکل دارد می‌توانید روی دستگاه دیگری این کار را انجام دهید. برای تبدیل فایل(های) فارسی‌تک پروژه خود به زی‌پرشین فقط یک بار به آن نیاز دارید.

آفلاین meim007

• Full Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #6 : ژانویه 30, 2010, 01:37:04 am »
سلامي مجدد و سپاس از راهنماي‌ها تان
من توانستم زي‌پرشين را نصب كنم و فايل ها را از فاري تك تبديل كنم ولي باز با اينكه روي دستگاه ديگه نصب كردم ولي بار اين خطا را ميگيرد:
Running miktex-makemf.exe...

miktex-makemf: The ICU source file could not be found. Running hbf2gf.exe... hbf2gf (CJK ver. 4.8.0) Couldn't find `I.cfg' miktex-maketfm: No creation rule for font ICU.

Running miktex-makemf.exe... miktex-makemf: The ICU source file could not be found. Running hbf2gf.exe...

hbf2gf (CJK ver. 4.8.0) Couldn't find `I.cfg' miktex-maketfm: No creation rule for font ICU. Running miktex-makemf.exe...

miktex-makemf: The ICU source file could not be found. Running hbf2gf.exe... hbf2gf (CJK ver. 4.8.0) Couldn't find `I.cfg' miktex-maketfm: No creation rule for font ICU.

من همچين فايلي را جاي پيدا نكردم كه كپي كنم يعني نميدانم چگونه اين خطا را رفع كنم اول فكر كردم در دستگاه من تنها اين خطا را ميگيرد.. اين خطارا براي اين نمونه مقاله اي كه هستم ميگيرد http://xepersian.wikispaces.com/file/detail/ICEE_2009.zip هم ميگيرد و اجرا نميشود، براي بعضي از فايلها گير ميده ولي اجرا ميشه ولي براي اين گونه فايلها كه احتياج دارم گير ميدهد...
« آخرين ويرايش: سپتامبر 20, 2010, 07:37:33 pm توسط meim007 »

آفلاین مهدی امیدعلی

• Administrator
  • Sr. Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #7 : ژانویه 30, 2010, 03:09:28 am »
این اشکال مربوط به نبودن قلم در مسیرهای تک است. قلم‌های مورد استفاده را در پوشهٔ قلم‌های ویندوز کپی کن.

آفلاین محمود امین‌طوسی

• Administrator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #8 : ژانویه 30, 2010, 09:15:45 am »
برای شما که تازه شروع به کار با زی‌پرشین نموده‌اید مثال مقاله سنگین است. بهتر است با مثال ساده‌ای که در اینجــــــــــــــــــــــاست شروع کنید.

آفلاین meim007

• Full Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #9 : ژانویه 30, 2010, 08:23:32 pm »
سپاس از راهنماي‌ها تان
من اين فايل هاي كه آقاي محمود امین‌طوسی لينكش را داده خلي به درد من خورد ولي يك مشكل دارم وقتي " نمون پایان‌نامه کارشناسی ارشد ریاضی" را اجرا ميكنم اين ايراد را ميگيرد كه فايل اين : rerunfilecheck.sty (و هم چنين به اينgettitlestring.sty) را پيدا نمي كند من گشتم ولي پيدا نكردم اين جا هم نيست http://www.ctan.org/tex-archive/macros/latex/contrib/oberdiek/ اين فايل بسيار به من كمك ميكند اگر بتوانم درستش كنم
---
من در گوگل اين را سرچ كردم rerunfilecheck filetype:sty يك فايل اينجا پيدا كردم
http://tutex.tug.org/texlive/devsrc/Master/texmf-dist/tex/generic/oberdiek/rerunfilecheck.sty
ولي انگار فايل اصليش نيست چون يك صفحه اضافه ميكند با محتويات همين فايل و بعد اين خطا را ميگيرد
** WARNING ** Color stack underflow. Just ignore.
فكر كنم براي اين خط از دستور هست:
‎‎‎‎‎‎\usepackage[pagebackref=true,colorlinks,linkcolor=blue,citecolor=magenta]{hyperref}‎
من تنها همين فايل را درست كنم كارم راه مي‌افتد
-----
راستي انگار اين پست را بايد در شاخي "تازه‌كارها" ميزدم اگر صلاح ميدانيد به آنجا منتقل كنيد
« آخرين ويرايش: سپتامبر 20, 2010, 07:37:18 pm توسط meim007 »

آفلاین محمود امین‌طوسی

• Administrator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #10 : ژانویه 31, 2010, 05:15:25 pm »
سلام.
۱- اگر فایل TEX و فایل log خودتان را ضمیمه کنید دیگران بهتر می‌توانند به شما کمک کنند.
۲- ممکن است برخی از مثالها با آخرین نسخه زی‌پرشین سازگار نباشند. به عنوان نمونه در آخرین نسخه زی‌پرشین xepersian-thesis حذف شده است.

در واقع افرادی مانند من و آقای دامن افشان باید مطابق توصیه دوستان نسخه‌اس از زی‌پرشین که مثال با آن آماده شده است (یا بدون مشکل کار می‌کند) را در کنار آن بنویسیم. تا آن زمان با مراجعه به فایل log یا pdf مثال مشخص می‌شود که مربوط به کدام نسخه است.

آفلاین enorouzi

• Newbie
  • *
  • -دریافت شده: 0
  • ارسال: 2
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #11 : فوریه 23, 2010, 10:49:47 am »
سلام

من هم دقیقا چنین مشکلی دارم. من پارسال یک مقالۀ خیلی سنگین را برای یک ژورنال خارجی با لاتک تایپ کردم. تجربۀ بسیار زیبایی بود. به قدری زیبا که وقتی فهمیدم بسته ای به نام زی پرشین بیرون آمده بدون فوت وقت دانلود و نصبش کردم ولی تا الان بیشتر از 3 یا 4 روزه دارم باهاش سر و کله میزننم حتی نتونستم ساده ترین فایل را باهاش کامپایل کنم.

مراحلی که من انجام دادم:
1- نصب میک تک 2.8
2- دانلود کردن ساده ترین نمونه فایل زی پرشن از سایت
3- باز کردن آن در texworks
4- کامپایل کردن آن با xelatex

4-1برنامه اجازۀ نصب xepersian را خواست
    4-2- برنامه اجازه نصب bidi را خواست
    4-3- برنامه اجازه نصب etools را خواست

5- معطل شدن بیش از 10 دقیقه بدون مشاهده هیچ فعالیتی
6- بیرون آمدن از سیستم با ctrl+c

فایلی که دانلود کردم و نیز خروجی کامپایلر را به پیوست ارسال میکنم.

آفلاین محمود امین‌طوسی

• Administrator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #12 : فوریه 23, 2010, 11:27:01 am »
دوست گرامی سلام. ورود شما را به جمع کاربران زی‌پرشین خیرمقدم عرض می‌کنم.
ظاهرا شما در texworks سندرا به جای xelatex با  xetex پردازش نموده‌اید که این خطا را گرفته‌اید.
اگر با xelatex پردازش کنید در کمتر از دو ثانیه خروجی را خواهید دید. چک کنید و اگر مشکلی بود مطرح فرمایید.

آفلاین محمود امین‌طوسی

• Administrator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #13 : فوریه 23, 2010, 11:43:51 am »
به منظور مشخص شدن اینکه مشکل از تنظیمات سیستم شما یا فایل زی‌پرشین شماست، از سیستم آنلاین تولید خروجی pdf ما در سایت اصلی استفاده کنید.
البته دقت داشته باشید که در حال حاضر برای قلم‌های لاتین مشکل کوچکی در سایت داریم که برای دور زدن آن یا قلمهای سری ایکس را به عنوان قلم لاتین خود انتخاب کنید:
\setlatintextfont{XB Zar}
و یا کلا از دستور setlatintextfont استفاده نکنید.
برای استفاده از مبدل آنلاین ما باید در سایت اصلی parsilatex.com عضو شوید (اگر قبلا عضو نشده بودید) و سپس در سمت راست صفحه لینک آپلود را خواهید یافت که لحظاتی پس از آپلود فایل tex خود خروجی pdf به شما تحویل داده خواهد شد.
می‌توانید با مثال ضمیمه شروع کنید.

آفلاین enorouzi

• Newbie
  • *
  • -دریافت شده: 0
  • ارسال: 2
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #14 : فوریه 23, 2010, 02:43:03 pm »
کار کرد!!!!! یک بار میک تک رو نصب مجدد کردم. بستۀ xepersian رو از مخزن نصب کردم. ولی کار نکرد.

بستۀ bidi که از اول روی میک تک  بود رو حذف و از مخزن دوباره نصب کردم و کار کرد!! فکر کنم بسیتۀ اوریجینال bidi که روی میک تک هست کار نمیکنه.

مشکل ایجاد واژه‌نامه در زی‌پرشین

نویسنده وحید دامن‌افشانانجمن زی‌تک

پاسخ ها: 6
مشاهده: 4212
آخرين ارسال اكتبر 19, 2009, 11:32:18 am
توسط آسیه
مشکل در اجرای یک فایل بعد از آپدیت زی‌پرشین و بی‌دی

نویسنده diyanatانجمن عمومی

پاسخ ها: 10
مشاهده: 4843
آخرين ارسال ژوئن 22, 2010, 10:45:20 am
توسط diyanat