سلام، لطفا وارد شوید یا عضو شوید.

نویسنده موضوع: آپلود فونت‌های persian-hm-xbs-0.17 در سایت Bitbucket  (دفعات بازدید: 7978 بار)

آفلاین dma8hm1334

• Jr. Member
  • **
  • -دریافت شده: 21
  • ارسال: 63
    • ديدن مشخصات
    با سلام

بستهٔ فونت‌های persian-hm-xbs-0.17 اینک در سایت Bitbucket‏ (https://bitbucket.org/dma8hm1334/persian-hm-xbs) آپلود شده است.
 این بسته شامل 234 فونت است که همان فونت‌های X Series 2 هستند که در آنها فقط صفر توپر نقطه‌ای به صفر توخالی و «ی کوچک» به
 «همزه» تبدیل گردیده و سایر ویژگی‌ها حفظ شده‌اند. همچنین برای هر فونت سبک‌های توخالی (outline)، توخالی خوابیده به‌چپ (outline italic)،
 توخالی خوابیده به‌راست (outline oblique)، خوابیده به‌راست (oblique)، خوابیده به‌راست سیاه (oblique bold)، سایه‌دار (shadow)،
 سایه‌دار خوابیده به‌چپ (shadow italic)، سایه‌دار خوابیده به‌راست (shadow oblique) افزوده گردیده و مجموعاً 147 فونت اضافه شده است.
 این فونت‌ها در حال حاضر تحت کلیهٔ نرم‌افزارهای Linux، Windows و Mac قابل استفاده هستند. اسامی این فونت‌ها در انتهای همین پیام
 ذکر گردیده است.

لطفاً دقت فرمایید که فونت‌های persian-hm-xbs در حال حاضر نسخهٔ بتا (beta version) هستند و احتمال وجود اشکال در
 آنها هست و در این ارتباط لطفاً فایل README که منضم به بسته فونت‌هامی‌باشد را حتماً مطالعه فرمایید. محتویات فایل README
 در بستهٔ persian-hm-xbs در انتهاي همین پیام نیز کپی شده است.

از کلیهٔ کاربران محترمی که از این فونت‌ها استفاده می‌کنند خواهشمندم هرگونه اشکال در این فونت‌ها را با استفاده
 از issue tracker در سایت فوق‌الذکر گزارش فرمایند.

با سپاس

persian-hm-xbs README:
######################
The Persian HM-XBS bundle of fonts offers a set of 234 Persian fonts which
are a derivation of the accredited Irmug font software
http://wiki.irmug.com/index.php/X_Series_2. In these fonts the solid dot
shape zero, ARABIC-INDIC DIGIT ZERO (uni0660, uni066F), is changed to
hollow circular zero and the glyphs with YEH ABOVE is changed to the glyphs
with HAMZA ABOVE, e.g. ARABIC LETTER HEH WITH YEH ABOVE ISOLATED FORM (uniFBA5)
has been changed to ARABIC LETTER HEH WITH HAMZA ABOVE ISOLATED FORM.

These changes have been done by a python program which copies and pastes the
glyphs in each font of X Series 2 fonts.

Furthermore, the following styles have been created for each font: outline,
outline italic, outline oblique, oblique, oblique bold, shadow, shadow italic,
shadow oblique, adding a total of 147 fonts to the bundle.

These fonts are expected to work just as fine as the original X Series 2 fonts
released by Behnam at irmug.com. A sample of all fonts are included in
'HM_XBS-fonts-sample.pdf' file. If the fonts are installed correctly, you can
recreate the fonts sample by invoking the command:
"xelatex HM_XBS-fonts-sample.tex".

Please note that these fonts are beta release and may contain bugs. So any
comments and bug reports are appreciated. Please use the persian-hm-xbs
issue tracker on Bitbucket to report all bugs, issues or problems you find
in Persian HM-XBS fonts.

I will do my best to fix all the bugs you report, but, unfortunately,
time is a big hurdle to overcome; so, my apologies in advance for those
which I cannot make time to fix.

Persian HM-XBS fonts are released under SIL Open Font License, Version 1.1.
See OFL.txt and OFL-FAQ.txt which are also available at:
http://scripts.sil.org/OFL

List of persian-hm-xbs fonts:
#############################
HM_XKayhan.ttf                 HM_XRoyaOl.ttf            HM_XSolsObBd.ttf      HM_XVostaObBd.ttf
HM_XKayhanBd.ttf               HM_XRoyaOlIt.ttf          HM_XSolsOl.ttf        HM_XYaghut.ttf
HM_XKayhanBdIt.ttf             HM_XRoyaOlOb.ttf          HM_XSolsOlIt.ttf      HM_XYaghutBd.ttf
HM_XKayhanIt.ttf               HM_XRoyaSd.ttf            HM_XSolsOlOb.ttf      HM_XYaghutBdIt.ttf
HM_XKayhanNavaar.ttf           HM_XRoyaSdIt.ttf          HM_XSolsSd.ttf        HM_XYaghutIt.ttf
HM_XKayhanOb.ttf               HM_XRoyaSdOb.ttf          HM_XSolsSdIt.ttf      HM_XYaghutOb.ttf
HM_XKayhanObBd.ttf             HM_XShafigh.ttf           HM_XSolsSdOb.ttf      HM_XYaghutObBd.ttf
HM_XKayhanOl.ttf               HM_XShafighBd.ttf         HM_XTabriz.ttf        HM_XYas.ttf
HM_XKayhanOlIt.ttf             HM_XShafighBdIt.ttf       HM_XTabrizBd.ttf      HM_XYasBd.ttf
HM_XKayhanOlOb.ttf             HM_XShafighIt.ttf         HM_XTabrizBdIt.ttf    HM_XYasBdIt.ttf
HM_XKayhanPook.ttf             HM_XShafighKurd.ttf       HM_XTabrizIt.ttf      HM_XYasIt.ttf
HM_XKayhanSayeh.ttf            HM_XShafighKurdBd.ttf     HM_XTabrizOb.ttf      HM_XYasOb.ttf
HM_XKayhanSd.ttf               HM_XShafighKurdBdIt.ttf   HM_XTabrizObBd.ttf    HM_XYasObBd.ttf
HM_XKayhanSdIt.ttf             HM_XShafighKurdIt.ttf     HM_XTabrizOl.ttf      HM_XYasOl.ttf
HM_XKayhanSdOb.ttf             HM_XShafighKurdOb.ttf     HM_XTabrizOlIt.ttf    HM_XYasOlIt.ttf
HM_XKhorramshahr.ttf           HM_XShafighKurdObBd.ttf   HM_XTabrizOlOb.ttf    HM_XYasOlOb.ttf
HM_XKhorramshahrBd.ttf         HM_XShafighKurdOl.ttf     HM_XTabrizSd.ttf      HM_XYasSd.ttf
HM_XKhorramshahrBdIt.ttf       HM_XShafighKurdOlIt.ttf   HM_XTabrizSdIt.ttf    HM_XYasSdIt.ttf
HM_XKhorramshahrIt.ttf         HM_XShafighKurdOlOb.ttf   HM_XTabrizSdOb.ttf    HM_XYasSdOb.ttf
HM_XKhorramshahrOb.ttf         HM_XShafighKurdSd.ttf     HM_XTitr.ttf          HM_XYermook.ttf
HM_XKhorramshahrObBd.ttf       HM_XShafighKurdSdIt.ttf   HM_XTitrIt.ttf        HM_XYermookBd.ttf
HM_XKhorramshahrOblique.ttf    HM_XShafighKurdSdOb.ttf   HM_XTitrOb.ttf        HM_XYermookBdIt.ttf
HM_XKhorramshahrObliqueBd.ttf  HM_XShafighOb.ttf         HM_XTitrOl.ttf        HM_XYermookIt.ttf
HM_XKhorramshahrOl.ttf         HM_XShafighObBd.ttf       HM_XTitrOlIt.ttf      HM_XYermookOb.ttf
HM_XKhorramshahrOlIt.ttf       HM_XShafighOl.ttf         HM_XTitrOlOb.ttf      HM_XYermookObBd.ttf
HM_XKhorramshahrOlOb.ttf       HM_XShafighOlIt.ttf       HM_XTitrSd.ttf        HM_XYermookOl.ttf
HM_XKhorramshahrSd.ttf         HM_XShafighOlOb.ttf       HM_XTitrSdIt.ttf      HM_XYermookOlIt.ttf
HM_XKhorramshahrSdIt.ttf       HM_XShafighSd.ttf         HM_XTitrSdOb.ttf      HM_XYermookOlOb.ttf
HM_XKhorramshahrSdOb.ttf       HM_XShafighSdIt.ttf       HM_XTitrShadow.ttf    HM_XYermookSd.ttf
HM_XNiloofar.ttf               HM_XShafighSdOb.ttf       HM_XTitrShadowIt.ttf  HM_XYermookSdIt.ttf
HM_XNiloofarBd.ttf             HM_XShafighUzbek.ttf      HM_XTraffic.ttf       HM_XYermookSdOb.ttf
HM_XNiloofarBdIt.ttf           HM_XShafighUzbekBd.ttf    HM_XTrafficBd.ttf     HM_XZar.ttf
HM_XNiloofarIt.ttf             HM_XShafighUzbekBdIt.ttf  HM_XTrafficBdIt.ttf   HM_XZarBd.ttf
HM_XNiloofarOb.ttf             HM_XShafighUzbekIt.ttf    HM_XTrafficIt.ttf     HM_XZarBdIt.ttf
HM_XNiloofarObBd.ttf           HM_XShafighUzbekOb.ttf    HM_XTrafficOb.ttf     HM_XZarIt.ttf
HM_XNiloofarOl.ttf             HM_XShafighUzbekObBd.ttf  HM_XTrafficObBd.ttf   HM_XZarOb.ttf
HM_XNiloofarOlIt.ttf           HM_XShafighUzbekOl.ttf    HM_XTrafficOl.ttf     HM_XZarObBd.ttf
HM_XNiloofarOlOb.ttf           HM_XShafighUzbekOlIt.ttf  HM_XTrafficOlIt.ttf   HM_XZarOblique.ttf
HM_XNiloofarSd.ttf             HM_XShafighUzbekOlOb.ttf  HM_XTrafficOlOb.ttf   HM_XZarObliqueBd.ttf
HM_XNiloofarSdIt.ttf           HM_XShafighUzbekSd.ttf    HM_XTrafficSd.ttf     HM_XZarOl.ttf
HM_XNiloofarSdOb.ttf           HM_XShafighUzbekSdIt.ttf  HM_XTrafficSdIt.ttf   HM_XZarOlIt.ttf
HM_XRiyaz.ttf                  HM_XShafighUzbekSdOb.ttf  HM_XTrafficSdOb.ttf   HM_XZarOlOb.ttf
HM_XRiyazBd.ttf                HM_XShiraz.ttf            HM_XVahid.ttf         HM_XZarSd.ttf
HM_XRiyazBdIt.ttf              HM_XShirazBd.ttf          HM_XVahidBd.ttf       HM_XZarSdIt.ttf
HM_XRiyazIt.ttf                HM_XShirazBdIt.ttf        HM_XVahidBdIt.ttf     HM_XZarSdOb.ttf
HM_XRiyazOb.ttf                HM_XShirazIt.ttf          HM_XVahidIt.ttf       HM_XZiba.ttf
HM_XRiyazObBd.ttf              HM_XShirazOb.ttf          HM_XVahidOb.ttf       HM_XZibaBd.ttf
HM_XRiyazOl.ttf                HM_XShirazObBd.ttf        HM_XVahidObBd.ttf     HM_XZibaBdIt.ttf
HM_XRiyazOlIt.ttf              HM_XShirazOl.ttf          HM_XVahidOl.ttf       HM_XZibaIt.ttf
HM_XRiyazOlOb.ttf              HM_XShirazOlIt.ttf        HM_XVahidOlIt.ttf     HM_XZibaOb.ttf
HM_XRiyazSd.ttf                HM_XShirazOlOb.ttf        HM_XVahidOlOb.ttf     HM_XZibaObBd.ttf
HM_XRiyazSdIt.ttf              HM_XShirazSd.ttf          HM_XVahidSd.ttf       HM_XZibaOl.ttf
HM_XRiyazSdOb.ttf              HM_XShirazSdIt.ttf        HM_XVahidSdIt.ttf     HM_XZibaOlIt.ttf
HM_XRoya.ttf                   HM_XShirazSdOb.ttf        HM_XVahidSdOb.ttf     HM_XZibaOlOb.ttf
HM_XRoyaBd.ttf                 HM_XSols.ttf              HM_XVosta.ttf         HM_XZibaSd.ttf
HM_XRoyaBdIt.ttf               HM_XSolsBd.ttf            HM_XVostaBd.ttf       HM_XZibaSdIt.ttf
HM_XRoyaIt.ttf                 HM_XSolsBdIt.ttf          HM_XVostaBdIt.ttf     HM_XZibaSdOb.ttf
HM_XRoyaOb.ttf                 HM_XSolsIt.ttf            HM_XVostaIt.ttf
HM_XRoyaObBd.ttf               HM_XSolsOb.ttf            HM_XVostaOb.ttf
« آخرين ويرايش: ژوئیه 11, 2013, 04:53:55 am توسط dma8hm1334 »

آفلاین فرشاد ترابی

• مدیر تالار
  • Hero Member
  • **
  • -دریافت شده: 474
  • ارسال: 1,779
    • ديدن مشخصات
ضمن تشکر از زحمات شما
آیا در این فونت‌های بروز شده، مشکل تداخل فونت‌ها اصلاح شده؟

آفلاین dma8hm1334

• Jr. Member
  • **
    • ديدن مشخصات
با سلام

آیا در این فونت‌های بروز شده، مشکل تداخل فونت‌ها اصلاح شده؟

متأسفانه خیر. علت این است که اشکالاتی را که شما گزارش فرموده‌اید گویا روی سیستم عامل Windows بوجود می‌آید که من آشنایی
چندانی با آن ندارم و از طرفی نمی‌توانم روی سیستم خودم هم این اشکالات را بازتولید کنم. بنابراین نمیدانم مشکل دقیقاً چیست.
اگر شما وقت داشته باشید و چند تست روی سیستم خود انجام دهید و نتیجه را گزارش فرمایید در نسخهٔ بعدی اصلاحات مربوطه انجام
خواهد شد.

با سپاس
« آخرين ويرايش: ژوئیه 11, 2013, 08:26:17 pm توسط dma8hm1334 »

آفلاین فرشاد ترابی

• مدیر تالار
  • Hero Member
  • **
    • ديدن مشخصات
ضمن تشکر از شما فقط بفرمایید من چه تستی باید انجام دهم؟

آفلاین هادی صفی‌اقدم

• ویرایشگر
  • Hero Member
  • *
  • -دریافت شده: 1353
  • ارسال: 5,644
    • ديدن مشخصات
با سلام

متأسفانه خیر. علت این است که اشکالاتی را که شما گزارش فرموده‌اید گویا روی سیستم عامل Windows بوجود می‌آید که من آشنایی
چندانی با آن ندارم و از طرفی نمی‌توانم روی سیستم خودم هم این اشکالات را بازتولید کنم. بنابراین نمیدانم مشکل دقیقاً چیست.
اگر شما وقت داشته باشید و چند تست روی سیستم خود انجام دهید و نتیجه را گزارش فرمایید در نسخهٔ بعدی اصلاحات مربوطه انجام
خواهد شد.

با سپاس
سلام
با تشکر از شما بخاطر زحمت‌هایی که می‌کشین.
جهت اطلاع: میتونین از برنامه‌های virtual pc استفاده کنین و ویندوز را تست کنین. برنامه‌های مجانی هم هستن که خیلی خوبن. مثلا: Virtual Box.
اگه ندارین، میتونم براتون بفرستم. یا راهنمایی کنم.
ببخشین، تصورم اینه که خودتون تست کنین، بهتره.

آفلاین dma8hm1334

• Jr. Member
  • **
    • ديدن مشخصات
با سلام

ضمن تشکر از شما فقط بفرمایید من چه تستی باید انجام دهم؟

با تشکر از شما، لطفاً کلیهٔ فونت‌های HM XNiloofar را حذف و فقط فونت‌های

HM_XNiloofar.ttf, HM_XNiloofarBd.ttf, HM_XNiloofarBdIt.ttf, HM_XNiloofarIt.ttf, HM_XNiloofarOb.ttf, HM_XNiloofarObBd.ttf

را (از بستهٔ persian-hm-xbs-0.17) نصب و xelatex  را روی فایل پیوست اجرا فرمایید. سپس هر یک از فونت‌های

1- HM_XNiloofarOl.ttf, 2- HM_XNiloofarOlIt.ttf, 3- HM_XNiloofarOlOb.ttf, 4- HM_XNiloofarSd.ttf, 5- HM_XNiloofarSdIt.ttf, 6- HM_XNiloofarSdOb.ttf

را به‌ترتیب نصب و پس از نصب هریک از آنها، xelatex  را روی فایل فوق‌الذکر اجرا نمایید. کلیهٔ خروجی‌ها را مرحمت فرموده ارسال فرمایید.

با سپاس
« آخرين ويرايش: ژوئیه 12, 2013, 05:00:24 am توسط dma8hm1334 »

آفلاین هادی صفی‌اقدم

• ویرایشگر
  • Hero Member
  • *
  • -دریافت شده: 1353
  • ارسال: 5,644
    • ديدن مشخصات
جهت اطلاع.
قبلا تالار مشکلی بود که فونت ایران نستعلیق که برای خوشنویسی هست را کاربران وقتی نسخه‌ی جدیدشو نصب می‌کردن،
کلاً دیگع از کار میافتاد. یا همون نسخه‌ی قبلی کار می کرد.
حتی با اینکه فونت را از پوشه‌ی Font ویندوز پاک کرده بودم، (و کاربران)، باز مشکل داشتیم.
منم توش مونده بودم که یعنی چی!
بعدش تحت داس رفتم توی پوشه‌ی فونت‌ها و دیدم فونت ایران نستعلیق به صورت چند فایل با نسخه‌های متفاوت و شماره‌های متفاوت هست.
تحت داس پاکمش کردم و نصب کردم و درست شد.
فکر کنم مشکل از نوع وساختار فایل فونت‌ بود که نمیفمه نسخه‌ی قبلی هست و رویش بشینه و جایگزین بشه و میره با اسم جدید (شماره‌دار) میشینه.
احتمالاً، فکر کنم مشکل شما هم همینه.

آفلاین dma8hm1334

• Jr. Member
  • **
    • ديدن مشخصات
با سلام

جهت اطلاع: میتونین از برنامه‌های virtual pc استفاده کنین و ویندوز را تست کنین. برنامه‌های مجانی هم هستن که خیلی خوبن. مثلا: Virtual Box.
اگه ندارین، میتونم براتون بفرستم. یا راهنمایی کنم.

ضمن تشکر از لطف شما، در حال حاضر Virtual Box را روی سیستم خودم دارم و از Windows هم گاهی بنا به ضرورت در سطح ابتدایی
استفاده می‌کنم.

نقل قول از: هادی صفی‌اقدم
ببخشین، تصورم اینه که خودتون تست کنین، بهتره.

در صورتی که فرصتی پیش آید و بتوانم با Windows بیشتر آشنا شوم حتماً انجام وظیفه خواهم کرد.

با سپاس

آفلاین dma8hm1334

• Jr. Member
  • **
    • ديدن مشخصات
با سلام

جهت اطلاع.
قبلا تالار مشکلی بود که فونت ایران نستعلیق که برای خوشنویسی هست را کاربران وقتی نسخه‌ی جدیدشو نصب می‌کردن،
کلاً دیگع از کار میافتاد. یا همون نسخه‌ی قبلی کار می کرد.
حتی با اینکه فونت را از پوشه‌ی Font ویندوز پاک کرده بودم، (و کاربران)، باز مشکل داشتیم.
منم توش مونده بودم که یعنی چی!
بعدش تحت داس رفتم توی پوشه‌ی فونت‌ها و دیدم فونت ایران نستعلیق به صورت چند فایل با نسخه‌های متفاوت و شماره‌های متفاوت هست.
تحت داس پاکمش کردم و نصب کردم و درست شد.
فکر کنم مشکل از نوع وساختار فایل فونت‌ بود که نمیفمه نسخه‌ی قبلی هست و رویش بشینه و جایگزین بشه و میره با اسم جدید (شماره‌دار) میشینه.
احتمالاً، فکر کنم مشکل شما هم همینه.

من هم قبلاً در پیامی (http://www.parsilatex.com/forum/SMF/index.php?topic=4944.msg25895#msg25895) به ایشان
پیشنهاد کرده بودم که با حذف فونت‌های قدیمی ممکن است مشکل رفع شود، ولی گویا حذف فونت‌های قبلی نیز مؤثر نبوده است.

با سپاس

آفلاین فرشاد ترابی

• مدیر تالار
  • Hero Member
  • **
    • ديدن مشخصات
نه مشکل از حذف فونت‌ها نیست برای اینکه من با برنامه TotalCommander که یک برنامه مدیریت فایل‌ها است کار می‌کنم.
خوبی این برنامه اینه که تمامی فایل‌های مخفی، سستمی و غیره را نشون می‌ده. به همین دلیل علاوه بر کنترل‌پنل، من با این برنامه
به دایرکتوری فونت رفته و تمامی فونت‌های قدیمی حتی آنهایی که XB بودن را پاک کردم که مشکل تداخل پیش نیاد.
سپس نسبت به نصب فونت‌های جدید اقدام کردم و مشکل مورد نظر پیدا شد. جالب اینجاست که با نصب تمامی فونت‌های یک خانواده
خود سیستم عامل هم فونت سایه‌دار را به عنوان Regular  می‌شناسه. عکس پیوست را مشاهده بفرمایید.
من فکر می‌کنم در شناسه‌ی این فونت‌ها یک متغیر مشترک
وجود داره که باعث می‌شه سیستم عامل سردرگم بشه. امیدوارم این مسأله حل بشه.
« آخرين ويرايش: ژوئیه 11, 2013, 11:54:20 pm توسط فرشاد ترابی »

آفلاین dma8hm1334

• Jr. Member
  • **
    • ديدن مشخصات
پاسخ : آپلود فونت‌های persian-hm-xbs-0.17 در سایت Bitbucket
« پاسخ #10 : ژوئیه 13, 2013, 09:25:04 am »
با سلام

... امیدوارم این مسأله حل بشه.

چنانچه یکی از کاربران محترم تست‌های مندرج در پیام قبلی (http://www.parsilatex.com/forum/SMF/index.php?topic=4971.msg25964#msg25964)
را روی سیستم عامل Windows انجام داده و نتایج مربوطه را ارسال فرمایند، سعی خواهم کرد مشکل را رفع کنم.

با  سپاس

آفلاین فرشاد ترابی

• مدیر تالار
  • Hero Member
  • **
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #11 : ژوئیه 27, 2013, 02:56:52 pm »
با سلام

با تشکر از شما، لطفاً کلیهٔ فونت‌های HM XNiloofar را حذف و فقط فونت‌های

HM_XNiloofar.ttf, HM_XNiloofarBd.ttf, HM_XNiloofarBdIt.ttf, HM_XNiloofarIt.ttf, HM_XNiloofarOb.ttf, HM_XNiloofarObBd.ttf

را (از بستهٔ persian-hm-xbs-0.17) نصب و xelatex  را روی فایل پیوست اجرا فرمایید. سپس هر یک از فونت‌های

1- HM_XNiloofarOl.ttf, 2- HM_XNiloofarOlIt.ttf, 3- HM_XNiloofarOlOb.ttf, 4- HM_XNiloofarSd.ttf, 5- HM_XNiloofarSdIt.ttf, 6- HM_XNiloofarSdOb.ttf

را به‌ترتیب نصب و پس از نصب هریک از آنها، xelatex  را روی فایل فوق‌الذکر اجرا نمایید. کلیهٔ خروجی‌ها را مرحمت فرموده ارسال فرمایید.

با سپاس
با سلام خدمت دوستان
من بالاخره موفق شدم که تست‌های مورد نظر را انجام بدم. اما دلیل اینکه چرا این فرایند این همه طول کشید خودش هم جالبه و هم می‌تونه آموزنده و قابل تامل باشه. کارهایی که من کردم و تجربیاتم را به ترتیب اینجا می‌نویسم.
1. اول اینکه من متوجه شدم که وقتی در کنترل پنل فونت‌ها را حذف می‌کنم، لزوما این فونت‌ها از دایرکتوری فونت‌های ویندوز پاک نمی‌شوند. به همین دلیل
    نصب‌های مجدد فونت‌ها با اسم‌های متفاوت صورت می‌گیره که این خود می‌تونه باعث ایجاد سردرگمی سیستم عامل بشه (البته این موضوع قبلا هم
    توسط دوستان بیان شده بود و من فقط تجربش کردم)
2. هنگامی که می‌خواستم فونت‌ها را از دایرکتوری فونت با استفاده از Dos Prompt پاک کنم، پیغام می‌داد که این فونت‌ها in use هستند و access denied
    می‌داد. البته من نمی‌فهمم که چرا یک فونت باید in use  باشه.
3. مشکل قبلی حتی با رفتن به حالت safe mode هم حل نشد. در حالت safe mode علاوه و خود safe mode بودن این خاصیت را داره که برنامه‌هی بسیار
    کمی بارگذاری می‌شوند و بنابراین نباید پیغام بالا ظاهر بشه. ولی بازهم نشد و  من نفهمیدم در حالت safe mode چرا باید یک فونت in use  باشه.
4. من متوجه شدم که با تلاش بسیار زیاد و با حذف فونت‌ها از کنترل پنل و تلاش برای پاک کردن آنها از طریق Dos Prompt، در دفعات بسیار زیاد بالاخره
    می‌شه فونت‌ها را حذف کرد. البته اینکه به چه ترتیبی باید این کار صورت بگیره را نفهمیدم چون به صورت رندوم و سعی و خطا این کار صورت گرفت.
5. نکته عجیب در تلاش‌های فوق هنگامی بود که بالاخره با تلاش بسیار زیاد کل فونت‌های نیلوفر حذف شده و حالا می‌خواستم دوباره از اول فونت‌ها را نصب
    کنم. در این موقع ویندوز پیغام می‌داد که «این فونت در حال حاضر نصب است و  آیا شما قصد دارید آنرا بازنویسی کنید؟» این موضوع خیلی عجیب بود
     چون این فونت هم از کنترل پنل حذف شده بود و هم به طور قطع از پوشه فونت پاک شده بود. همچنین زی‌پرشین هم این فونت را نمی‌شناخت.

خلاصه وضع عجیبی بود تا اینکه بنا به دلایلی کل ویندوز سیستم خانه را عوض کردم و الان ویندوز 8 روی آن نصب کردم. از آنجا که این سیستم کاملا
نو بود، تصمیم گرفتم تست مورد نظر شما را انجام بدهم. نتایج به پیوست است. امیدوارم در جهت حل مشکل کمک کند.
قبل از نصب فونت‌ها متن نمونه را برای مقایسه با فونت Persian Moder پردازش کردم.
یک سوال هم داشتم اینکه برای استفاده از فونت‌های توخالی از چه دستوری باید استفاده کرد؟

ممنون از زحمات و تلاش شما

آفلاین dma8hm1334

• Jr. Member
  • **
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #12 : ژوئیه 27, 2013, 07:12:37 pm »
 با سلام

با سلام خدمت دوستان
من بالاخره موفق شدم که تست‌های مورد نظر را انجام بدم. اما دلیل اینکه چرا این فرایند این همه طول کشید خودش هم جالبه و هم می‌تونه آموزنده و قابل تامل باشه. کارهایی که من کردم و تجربیاتم را به ترتیب اینجا می‌نویسم.
1. اول اینکه من متوجه شدم که وقتی در کنترل پنل فونت‌ها را حذف می‌کنم، لزوما این فونت‌ها از دایرکتوری فونت‌های ویندوز پاک نمی‌شوند. به همین دلیل
    نصب‌های مجدد فونت‌ها با اسم‌های متفاوت صورت می‌گیره که این خود می‌تونه باعث ایجاد سردرگمی سیستم عامل بشه (البته این موضوع قبلا هم
    توسط دوستان بیان شده بود و من فقط تجربش کردم)
2. هنگامی که می‌خواستم فونت‌ها را از دایرکتوری فونت با استفاده از Dos Prompt پاک کنم، پیغام می‌داد که این فونت‌ها in use هستند و access denied
    می‌داد. البته من نمی‌فهمم که چرا یک فونت باید in use  باشه.
3. مشکل قبلی حتی با رفتن به حالت safe mode هم حل نشد. در حالت safe mode علاوه و خود safe mode بودن این خاصیت را داره که برنامه‌هی بسیار
    کمی بارگذاری می‌شوند و بنابراین نباید پیغام بالا ظاهر بشه. ولی بازهم نشد و  من نفهمیدم در حالت safe mode چرا باید یک فونت in use  باشه.
4. من متوجه شدم که با تلاش بسیار زیاد و با حذف فونت‌ها از کنترل پنل و تلاش برای پاک کردن آنها از طریق Dos Prompt، در دفعات بسیار زیاد بالاخره
    می‌شه فونت‌ها را حذف کرد. البته اینکه به چه ترتیبی باید این کار صورت بگیره را نفهمیدم چون به صورت رندوم و سعی و خطا این کار صورت گرفت.
5. نکته عجیب در تلاش‌های فوق هنگامی بود که بالاخره با تلاش بسیار زیاد کل فونت‌های نیلوفر حذف شده و حالا می‌خواستم دوباره از اول فونت‌ها را نصب
    کنم. در این موقع ویندوز پیغام می‌داد که «این فونت در حال حاضر نصب است و  آیا شما قصد دارید آنرا بازنویسی کنید؟» این موضوع خیلی عجیب بود
     چون این فونت هم از کنترل پنل حذف شده بود و هم به طور قطع از پوشه فونت پاک شده بود. همچنین زی‌پرشین هم این فونت را نمی‌شناخت.

ضمن تشکر از زحمات شما، با توجه به آنکه من اندکی با Windows آشنا هستم، قبل از هر چیز
 پرسشی را مطرح کنم و آن اینکه من برای نصب و حذف یک فونت در Windows فایل آن را به شاخهٔ
 C:\Windows\Fonts منتقل و یا از آن حذف می‌کنم، آیا این روش صحیح است؟
 امیدوارم که این سئوال مغایر با مقررات پارسی‌لاتک نباشد، در غیر اینصورت مدیران محترم
 مرحمت فرموده این قسمت را حذف فرمایند.

نتایج به پیوست است. امیدوارم در جهت حل مشکل کمک کند.

آیا مشکل همچنان در نسخه‌های جدیدتر یعنی persian-hm-xbs-0.18 و persian-hm-xbs-019 نیز وجود دارد؟

یک سوال هم داشتم اینکه برای استفاده از فونت‌های توخالی از چه دستوری باید استفاده کرد؟

در نسخه‌های جدید فوق‌الذکر یک فونت مثل Kayhan حداکثر 3 خانواده دارد که عبارتند از:

خانوادهٔ HM XKayhan که شامل فونت‌های زیر است:
HM_XKayhan.ttf (Regular), HM_XKayhanBd.ttf (Bold), HM_XKayhanIt.ttf (Italic),
 HM_XKayhanBdIt.ttf (Bold Italic), HM_XKayhanOb.ttf (Oblique), HM_XKayhanObBd.ttf (Oblique Bold)
سیستم عامل باید بتواند این خانواده را تشخیص دهد و حداقل چهار سبک آن یعنی  Regular, Bold, Italic, و Bold Italic
 در هر محیطی باید در دسترس باشند. دو سبک Oblique و Oblique Bold بسته به سیستم عامل و محیط مربوطه ممکن است در دسترس
 باشند. ولی بهرحال این فونت‌ها را با دستور \defpersianfont نیز می‌توان فراخواند.

خانوادهٔ HM XKayhan Outline که شامل فونت‌های زیر است:
HM_XKayhanOl.ttf (Outline Regular), HM_XKayhanOlIt.ttf (Outline Italic), HM_XKayhanOlOb.ttf (Outline Oblique)
سیستم عامل باید بتواند این خانواده را تشخیص دهد و سه سبک آن یعنی Regular, Italic, و Oblique در بعضی از محیط‌ها
 ممکن است در دسترس باشند.  ولی بهرحال این فونت‌ها را با دستور \defpersianfont نیز می‌توان فراخواند.

خانوادهٔ HM XKayhan Shadow که شامل فونت‌های زیر است:
HM_XKayhanSd.ttf (Shadow Regular), HM_XKayhanSdIt.ttf (Shadow Italic), HM_XKayhanSdOb.ttf (Shadow Oblique)
سیستم عامل باید بتواند این خانواده را تشخیص دهد و سه سبک آن یعنی  Regular, Italic, و Oblique در بعضی از
 محیط‌هاممکن است در دسترس باشند. این فونت‌ها را با دستور \defpersianfont نیز می‌توان فراخواند.

و بالاخره فونت‌های اضافی بدون خانواده X Series 2 که مثلاً در مورد Kayhan عبارتند از:
HM_XKayhanNavaar.ttf (Navaar), HM_XKayhanPook.ttf (Pook), HM_XKayhanSayeh.ttf (sayeh)
سیستم عامل باید بتواند این فونت‌ها را تشخیص دهد و البته این فونت‌ها را با دستور \defpersianfont نیز
 می‌توان فراخواند.

دستورهای \defpersianfont برای فونت‌های فوق‌الذکر که (تحت سیستم عامل لینوکس) در فایل نمونهٔ همراه بستهٔ
 فونت‌ها استفاده شده‌اند، عبارتند از:

\defpersianfont\HMXKayhan[Script=arab,Language=FAR,Scale=1.192,ExternalLocation,%
  BoldFont={HM_XKayhanBd},%
  ItalicFont={HM_XKayhanIt},%
  BoldItalicFont={HM_XKayhanBdIt},%
  SlantedFont={HM_XKayhanOb},%
  BoldSlantedFont={HM_XKayhanObBd}%
  ]{HM_XKayhan}

\defpersianfont\HMXKayhanOl[Script=arab,Language=FAR,Scale=1.192,ExternalLocation,%
  ItalicFont={HM_XKayhanOlIt},%
  SlantedFont={HM_XKayhanOlOb},%
  ]{HM_XKayhanOl}

\defpersianfont\HMXKayhanSd[Script=arab,Language=FAR,Scale=1.192,ExternalLocation,%
  ItalicFont={HM_XKayhanSdIt},%
  SlantedFont={HM_XKayhanSdOb},%
  ]{HM_XKayhanSd}

\defpersianfont\HMXKayhanNavaar[Script=arab,Language=FAR,Scale=1.192,ExternalLocation]{HM_XKayhanNavaar}
\defpersianfont\HMXKayhanPook[Script=arab,Language=FAR,Scale=1.192,ExternalLocation]{HM_XKayhanPook}
\defpersianfont\HMXKayhanSayeh[Script=arab,Language=FAR,Scale=1.192,ExternalLocation]{HM_XKayhanSayeh}

با سپاس

آفلاین فرشاد ترابی

• مدیر تالار
  • Hero Member
  • **
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #13 : ژوئیه 27, 2013, 10:13:12 pm »
با سلام

... قبل از هر چیز
 پرسشی را مطرح کنم و آن اینکه من برای نصب و حذف یک فونت در Windows فایل آن را به شاخهٔ
 C:\Windows\Fonts منتقل و یا از آن حذف می‌کنم، آیا این روش صحیح است؟

آیا مشکل همچنان در نسخه‌های جدیدتر یعنی persian-hm-xbs-0.18 و persian-hm-xbs-019 نیز وجود دارد؟

برای نصب فونت در ویندوز کافی است روی آن کلیک راست کرده و گزینه Install را بزنید. با توجه به مشکلات
بیان شده احتمال می‌رود که کپی کردن تنها در شاخه فونت کافی نباشد.

چیزی که من تست کردم روی آخرین نگارش یعنی نسخه 0.19 بود.

با تشکر از زحمات شما

آفلاین dma8hm1334

• Jr. Member
  • **
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #14 : ژوئیه 30, 2013, 10:37:45 am »
 با سلام

من بالاخره موفق شدم که تست‌های مورد نظر را انجام بدم.

ضمن تشکر از شما برای تست فونت‌ها، در نسخه‌های جدید فونت‌های ‎persian-hm-*‎ که اینک
 از طریق سایت‌های Bitbucket و Rapidshare در دسترس هستند، ناسازگاری بعضی از سبک‌ها با
 یکدیگر که ناشی از افزایش سبک‌های Oblique و Bold Oblique بود، رفع گردیده است.

با سپاس
« آخرين ويرايش: ژوئیه 30, 2013, 10:49:47 am توسط dma8hm1334 »

آپلود فونت‌های persian-hm-xbs-0.16 در سایت Bitbucket

نویسنده dma8hm1334انجمن قلم‌ها و حروف

پاسخ ها: 0
مشاهده: 1400
آخرين ارسال ژوئیه 04, 2013, 09:38:31 am
توسط dma8hm1334
آپلود فونت‌های persian-hm-ftx-0.14 در سایت Bitbucket

نویسنده dma8hm1334انجمن قلم‌ها و حروف

پاسخ ها: 8
مشاهده: 3204