سلام، لطفا وارد شوید یا عضو شوید.

نویسنده موضوع: فلسفه Lollipop چیست؟  (دفعات بازدید: 4742 بار)

آفلاین vafa

• Moderator
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 2012
  • ارسال: 4,429
    • ديدن مشخصات
فلسفه Lollipop چیست؟
« : آوریل 05, 2014, 08:35:32 am »
نام Lollipop برای اولین بار در دنیای تک، در کتاب TeX نوشته Donald Knuth آمد. در این کتاب در صفحه 365 نقل‌قولی از Alan Perlis وجود داره:
نقل قول
When someone says, "I want a programming language
in which I need only say what I wish done,"
give him a lollipop.

Alan Perlis, Epigrams on Programming (1982)
برای اینکه فلسفه Lollipop رو توضیح بدیم اول نکاهی به طراحی لاتک کنیم. در لاتک برای اینکه طرح‌های مختلفی برای ظاهر نوشتار وجود داره، بسته‌ها و کلاس‌های متعددی وجود داره و جالب اینجاست که بیشتر افراد با چیزی که لاتک در اخیارشون قرار می‌ده راضی نیستند و بسته یا کلاس خودشون رو طراحی می‌کنند. حقیقتی که تعداد بیشماری بسته و کلاس برای لاتک وجود داره این رو اثبات می‌کنه و همینطور اثبات می‌کنه که فلسفه لاتک از ریشه اشتباه است. شخصی که بخواد برای مثال ظاهر chapter را در کلاس book تغییر بده، باید مقدار قابل‌توجهی برنامه‌نویسی به زبان تک بلد باشه و به قول معروف باید دستهاش رو کثیف کنه.

فلسفه Lollipop ضد فلسفه لاتک هست. Lollipop کلاسی در اختیار شما قرار نمی‌ده چون ما می‌دونیم که این کار بیهوده‌ای و افراد با سلیقه‌های متفوت، دنبال چیزهای متفاون هستند. در عوض Lollipop برنامه‌نویسی در تک رو برای شما آسان می‌کنه، اون هم خیلی آسان و شما احتیاجی به دانستن زبان برنامه‌نویسی تک ندارید. اگر یک کاربر ساده باشید و قصد دارید برای نوشتن کتابتون یک استایل طراحی کنید، انجام این کار با Lollipop به یک ساعت هم نخواهد کشید، حالا مقایسه کنید برای انجام این کار چقدر باید وقت صرف لاتک کنید.

یک مثال کوچک: در لاتک برای نوشتن کتاب از کلاس book استفاده می‌کنید ظاهر فصل‌ها رو دوست ندارید و می‌خواهید تغییرش بدهید. حالا جقدر باید سختی بکشید کد از کلاس book کپی کنید، با چه مشقتی بفهمید هر کدام از کدها چه کاری انجام می‌دهند و با آزمون و خطا کار خودتون رو انجام بدهید که زمان بسیار زیادی می‌خواهد.

در عوض در Lollipo چیزی به نام کلاس book وجود نداره. ما به شما آزادی کامل می‌دهیم و شما می‌تونید استایل خودتون رو طراحی کنید. دستور \chapter در lollipop تعریف نشده اما شما خیلی راحت و در کمتر از ۵ دقیقه می‌تونید ظاهر مورد نظر خودتون رو برای فصل و بدون اینکه به زبان تک، برنامه‌نویسی کنید، داشته باشید:

\DefineHeading:Chapter
    breakbefore:yes whiteafter:20pt
    line:start PointSize:14 Style:bold literal:Chapter
        Spaces:1 ChapterCounter line:stop
    vwhite:15pt
    line:start PointSize:16 Style:bold title line:stop
    external:contents title external:stop
    Stop

\Start
\Chapter Limits

In this chapter, we learn about limits.
\Stop
به همن راحتی بدون دوسنتن کوچکترین برنامه‌نویسی به زبان تک. و برای گرفتن PDF از دستور
lollipop filename.tex
استفاده می‌کنید.

آفلاین هادی صفی‌اقدم

• ویرایشگر
  • Hero Member
  • *
  • -دریافت شده: 1353
  • ارسال: 5,644
    • ديدن مشخصات
پاسخ : فلسفه Lollipop چیست؟
« پاسخ #1 : آوریل 05, 2014, 08:48:59 am »
سلام
با آرزوی موفقیت در این پروٰژه.
این کدهایی که گذاشتین رو باید بلد باشیم یا به حالت gui دکمه‌هایی هست که وقتی می‌زنیم، این کدها خودشون میان یا ...؟

آفلاین فرشاد ترابی

• مدیر تالار
  • Hero Member
  • **
  • -دریافت شده: 474
  • ارسال: 1,779
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #2 : آوریل 05, 2014, 09:21:32 am »
سلام
با آرزوی موفقیت در این پروٰژه.
این کدهایی که گذاشتین رو باید بلد باشیم یا به حالت gui دکمه‌هایی هست که وقتی می‌زنیم، این کدها خودشون میان یا ...؟
چیزی که lollipop داره در مورد اون صحبت می‌کنه را باید با موتورهای مختلف نظیر xelatex مقایسه کرد. بنابراین وجود GUI  برای آن بی معنی است.
برای تولید GUI باید با توسعه دهندگان Editor  صحبت کرد. اگرچه بد نیست در این مورد کسانی هم همکاری کنند و یک ادیتور دوچهته سازگار در کنار این پروژه توسعه بدهند.

آفلاین هادی صفی‌اقدم

• ویرایشگر
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #3 : آوریل 05, 2014, 09:27:57 am »
چیزی که lollipop داره در مورد اون صحبت می‌کنه را باید با موتورهای مختلف نظیر xelatex مقایسه کرد. بنابراین وجود GUI  برای آن بی معنی است.
برای تولید GUI باید با توسعه دهندگان Editor  صحبت کرد. اگرچه بد نیست در این مورد کسانی هم همکاری کنند و یک ادیتور دوچهته سازگار در کنار این پروژه توسعه بدهند.
چون دکتر کارن‌پهلو گفتن که کاربر دیگه نیاز نیست با کدها درگیر بشه،
ولی در مثال بالا کدهایی برای تغییر فونت فصل هست،
من فکر می‌کنم حتما باید چیزی باشه که این کدها رو بدون دونستن کاربر از خصوصیات کدها به کاربر بده.
یا اینکه ادیتوری هست که اینا رو به کاربر بدون دونستن علم این کدها میده؟

آفلاین vafa

• Moderator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #4 : آوریل 05, 2014, 09:30:52 am »
چون دکتر کارن‌پهلو گفتن که کاربر دیگه نیاز نیست با کدها درگیر بشه،
ولی در مثال بالا کدهایی برای تغییر فونت فصل هست،
من فکر می‌کنم حتما باید چیزی باشه که این کدها رو بدون دونستن کاربر از خصوصیات کدها به کاربر بده.
یا اینکه ادیتوری هست که اینا رو به کاربر بدون دونستن علم این کدها میده؟
منظور من این بود که برنامه‌نویسی در تک تا حد خیلی زیادی آسون میشه اما باید کد بنویسی اما نوشتن این کد خیلی راحته.

آفلاین هادی صفی‌اقدم

• ویرایشگر
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #5 : آوریل 05, 2014, 09:36:17 am »
منظور من این بود که برنامه‌نویسی در تک تا حد خیلی زیادی آسون میشه اما باید کد بنویسی اما نوشتن این کد خیلی راحته.
ممنون برای جواب. من بد متوجه شده بودم.
بله راحت‌تر هست.
قبلاً یک سایتی دیده بودم که یک برنامه‌ای داشت که توش فونت و ... مواردی مثل همین فصل رو انتخاب می‌کردیم و کدش رو میدا. من فکر کردم مثل اونه.

آفلاین vafa

• Moderator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #6 : آوریل 05, 2014, 09:43:45 am »
ممنون برای جواب. من بد متوجه شده بودم.
بله راحت‌تر هست.
قبلاً یک سایتی دیده بودم که یک برنامه‌ای داشت که توش فونت و ... مواردی مثل همین فصل رو انتخاب می‌کردیم و کدش رو میدا. من فکر کردم مثل اونه.
منظور شما WYSIWYG هست. Lollipop این کار رو برای یک ویرایشگر WYSIWYG خیلی آسون می‌کنه. بنابراین جواب سوالت در این خلاصه میشه که همچین ویرایشگری پشت پرده از Lollipop استفاده کنه.

آفلاین هادی صفی‌اقدم

• ویرایشگر
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #7 : آوریل 05, 2014, 09:48:03 am »
منظور شما WYSIWYG هست. Lollipop این کار رو برای یک ویرایشگر WYSIWYG خیلی آسون می‌کنه. بنابراین جواب سوالت در این خلاصه میشه که همچین ویرایشگری پشت پرده از Lollipop استفاده کنه.
چقده جالب شد. :)
شما با شناختی که از من دارین، فکر می‌کنین به این پروژه چطور می‌تونم کمک کنم؟ در چه زمینه‌ای؟ ممنون میشم وقت‌تون رو در اختیار من بذارین و بفرمایین لطفا.

آفلاین vafa

• Moderator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #8 : آوریل 05, 2014, 10:26:11 am »
چقده جالب شد. :)
شما با شناختی که از من دارین، فکر می‌کنین به این پروژه چطور می‌تونم کمک کنم؟ در چه زمینه‌ای؟ ممنون میشم وقت‌تون رو در اختیار من بذارین و بفرمایین لطفا.
راه‌های زیادی برای کمک وجود داره:

۱. کمک مالی: هر شخصی هر قدری که بودجش رو داره و دوست داره می‌تونه به پروژه کمک کنه. اگر مایل بودی می‌تونی هر مبلغی که خودت دوست داشتی به حسال آقای ترابی بریزی.

۲. پروژه در حال حاضر وب سایت شخصی نداره اگر سازمانی یا دانشگاهی بتونه سایت پروژه را میزبانی کنه، کمک بزرگی به پروژه خواهد بود. همچین اگر بتونند مبلغ که باید برای domain پرداخته بشه رو تقبل کنند.

۳. زمانی که پروژه صفحه شخصی خودش رو داشته باشه، احتیاج به یک web administrator داره که آشنا به طراحی سایت و html و غیره باشه.

۴. طریقه دیگر کمک کردن یاد گرفتن Lollipop استفاده ازش و گزارش باگ یا درخواست ویژگی‌های جدیده. چیزی که وجود نداره ولی خوبه که باشه، چیزهایی که وجود دارند اما اگر جور دیگه‌آی انجام بشند بهتره یا اینکه میشه اونها رو بهبود داد. از این چیزها.

۵. تبلیغ Lollipop با معرفی اون در سمینارها و دانشگاّ ها مثل کنفرانس ریاضی و غیره.

آفلاین هادی صفی‌اقدم

• ویرایشگر
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #9 : آوریل 05, 2014, 10:38:22 am »
راه‌های زیادی برای کمک وجود داره:

۱. کمک مالی: هر شخصی هر قدری که بودجش رو داره و دوست داره می‌تونه به پروژه کمک کنه. اگر مایل بودی می‌تونی هر مبلغی که خودت دوست داشتی به حسال آقای ترابی بریزی.

۲. پروژه در حال حاضر وب سایت شخصی نداره اگر سازمانی یا دانشگاهی بتونه سایت پروژه را میزبانی کنه، کمک بزرگی به پروژه خواهد بود. همچین اگر بتونند مبلغ که باید برای domain پرداخته بشه رو تقبل کنند.

۳. زمانی که پروژه صفحه شخصی خودش رو داشته باشه، احتیاج به یک web administrator داره که آشنا به طراحی سایت و html و غیره باشه.

۴. طریقه دیگر کمک کردن یاد گرفتن Lollipop استفاده ازش و گزارش باگ یا درخواست ویژگی‌های جدیده. چیزی که وجود نداره ولی خوبه که باشه، چیزهایی که وجود دارند اما اگر جور دیگه‌آی انجام بشند بهتره یا اینکه میشه اونها رو بهبود داد. از این چیزها.

۵. تبلیغ Lollipop با معرفی اون در سمینارها و دانشگاّ ها مثل کنفرانس ریاضی و غیره.
من در حال حاضر «وب‌سایت» را می‌تونم میزبانی‌ش رو راه بندازم.
در موردش اینجا صحبت کنیم یا با پیغام خصوصی یا در موضوعی دیگه؟

در مورد یادگیری باید از کجا شروع کنیم رو در موضوعی دیگه می‌پرسم که قاطی نشه.

در مورد مدیر سایت‌ش هم می‌تونم در حد کم و راه‌اندازی موارد اصلی انجام بدم. ولی اگه به برنامه‌نویس حرفه‌ای نیاز بود، اونم سراغ ذارم.

آفلاین vafa

• Moderator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #10 : آوریل 05, 2014, 12:12:31 pm »
من در حال حاضر «وب‌سایت» را می‌تونم میزبانی‌ش رو راه بندازم.
در موردش اینجا صحبت کنیم یا با پیغام خصوصی یا در موضوعی دیگه؟

در مورد یادگیری باید از کجا شروع کنیم رو در موضوعی دیگه می‌پرسم که قاطی نشه.

در مورد مدیر سایت‌ش هم می‌تونم در حد کم و راه‌اندازی موارد اصلی انجام بدم. ولی اگه به برنامه‌نویس حرفه‌ای نیاز بود، اونم سراغ ذارم.
برای وب‌سایت من ترجیح می‌دم با یک موسسه یا دانشگاه طرف باشم. بنابراین اگر شما مایل هستی با جایی صحبت کن تا آونها این کار رو انجام بدهند و خودت هزینش رو به اون دانشگاه یا موسسه بده.

مرجع/کتاب برای یادگیری Lollipop چیست؟

نویسنده هادی صفی‌اقدمانجمن معرفی

پاسخ ها: 4
مشاهده: 3088
آخرين ارسال آوریل 05, 2014, 12:11:15 pm
توسط vafa
کانتکست چیست؟

نویسنده d.edalatانجمن کانتکست CONTEXT

پاسخ ها: 2
مشاهده: 8483
آخرين ارسال دسامبر 28, 2010, 03:31:22 pm
توسط hasannoori
دستور تولید این نماد ریاضی عجیب در لاتک چیست؟

نویسنده بیژنانجمن ریاضیات و علوم

پاسخ ها: 5
مشاهده: 4842
آخرين ارسال اكتبر 31, 2013, 05:52:21 pm
توسط mech_hamid
قلم فایل ضمیمه چیست؟

نویسنده mohammadانجمن قلم‌ها Fonts

پاسخ ها: 5
مشاهده: 6129
آخرين ارسال آوریل 21, 2011, 09:47:42 am
توسط vafa
پشتیبانی فرمت‌های تصویری توسط چیست؟

نویسنده ابوالفضل دیانتانجمن گرافیک، جدول و شکل

پاسخ ها: 2
مشاهده: 1883
آخرين ارسال اوت 03, 2011, 12:43:18 am
توسط حسن ذاکری
xepersianaaa چیست؟

نویسنده tkakaieانجمن عمومی

پاسخ ها: 1
مشاهده: 1535
آخرين ارسال اوت 13, 2011, 08:05:11 am
توسط vafa
فایل گزارش یا log file چیه؟ چیست؟ کجاست؟ کجا هست؟

نویسنده هادی صفی‌اقدمانجمن عمومی

پاسخ ها: 0
مشاهده: 13903
آخرين ارسال ژوئن 26, 2012, 09:17:35 pm
توسط هادی صفی‌اقدم
منظور از زمان حضور هنگام ورود با تالار چیست؟

نویسنده فرشاد ترابیانجمن عمومی

پاسخ ها: 3
مشاهده: 1461
آخرين ارسال اكتبر 14, 2012, 10:22:32 pm
توسط وحید دامن‌افشان