سلام، لطفا وارد شوید یا عضو شوید.

نظرسنجی

شما از چه ویرایشگری استفاده می‌کنید؟ این نظرسنجی برای انتخاب ویرایشگر در میک‌تک پرتابل می‌باشد. (بیزحمت نظر دهید)

تک‌میکر
22 (84.6%)
تک‌ورکس
3 (11.5%)
بقیه موارد
1 (3.8%)

مجموع آرای اعضا: 26

نویسنده موضوع: میک تک پرتابل (بدون نیاز به نصب) Portable MikTeX 2.8 با امکان اجرای زی‌پرشین  (دفعات بازدید: 41292 بار)

آفلاین هادی صفی‌اقدم

• ویرایشگر
  • Hero Member
  • *
  • -دریافت شده: 1353
  • ارسال: 5,644
    • ديدن مشخصات

لینک دانلود میک‌تک پرتابل با توجه به مشکلاتی که ایجاد کرده بود، حذف شد. و جایگزینی میک‌تک پرتابل با تک‌لایو همراه، حذف شد.
میک‌تک پرتایبل رو به کسی بیزحمت پیشنهاد نفرمایین. چون باعث ایجاد مشکل براشون میشه. مخصوصا که درگیر پایان‌نامه و ... هستن و وقت‌شون تلف میشه.
برای دانلود نسخه جدید تک‌لایو همراه بیزحمت به صفحه زیر مراجعه کنید.

میک‌تک پرتابل (بدون نیاز به نصب) به همراه زی‌پرشین، تک‌مکیر و تک‌ورکس پرتابل آماده شد. در این مجموعه، زیپرشین به صورت کامل و آپدیت شده به میک‌تک پرتابل 2.8 اضافه شده و آخرین نسخه‌های تک‌میکر و تک‌ورکس به صورت پرتابل موجود و قابل استفاده هستند. (لازم به ذکر هست که این مجموعه را روی usb یا flash خود می توانید کپی کرده و زیپرشین را به صورت پرتابل همیشه همراه خود داشته باشید و مستقل از ویندوزهای محل کار یا دانشگاه (بدون نصب هیچ چیزی) از زی پرشین استفاده بفرمایید)

برنامه‌ها و امکاناتی که تا الان به میک‌تک پرتابل اضافه و تست کرده‌ام و نتیجه مثبت بوده است:

الف- میک‌تک 2.8 پرتابل
۱- قابلیت اضافه کردن پکیج‌های جدید با  استفاده از package manager موجود در Miktex Options
۲- قابلیت آپدیت از طریق اینترنت برای دسترسی به نسخه‌های به روز پکیج ها از جمله زیپرشین و بی‌دی از طریق MikTex Options
۳- شناسایی path میک‌تک پرتابل به صورت خودکار . یعنی بسته پرتابل را هر کجا کپی کنید path سورس میک‌تک پرتابل را شناسایی می‌کند.

ب- تک‌میکر پچ‌شده توسط دوست عزیز و زحمت‌کشمان آقای سیّد رضی علوی‌زاده
۱- تک‌میکر بی-دی قابل اجرا بوده و کاملا به صورت پرتابل عمل می‌کند
۲- با اجرای تک‌میکر یک فایل مثال زیپرشین هم داخل پنجره‌اش باز می‌شود که با اجرایش پی.دی.اف آن توسط سوماترا پی.دی.اف ظاهر می‌شود

ج- سوماترا پی.دی.اف:
سوماترا به صورت کاملا پرتابل عمل می‌کند.
خاصیت Forward search و Inverse Search هم فعال است و به خوبی مثل نسخه نصبی عمل می‌کند.

د- تک‌ورکس پچ‌شده توسط آقای سیّد رضی علوی‌زاده
تک‌ورکس به صورت پرتابل (تنظیماتش باقی بماند) عمل می‌کند و خاصیت سینک و فوروارد هم فعال است.

ه- این پکیج‌ها اضافه شده‌اند:
algoritm و tikz و xcolor و fancybox و lastpage و subfigure و  onlyamsmath و persian-bib و Pstricks و xcolor و eso-pic و setspace و tocbibind

* برای اطمینان از عدم وجود مشکل در اجرا، بر روی ویندوز xp و 7 تحت یوزرهای مدیر (Administrator) و محدود (limited) تست شده و هیچ مشکلی نداشت. برای یوزرهای تحت شبکه (مثل یوزرهای دانشجویان در دانشگاه‌ها) هم تست شده و مشکلی نداشت.

راهنمای استفاده:
بعد از دانلود، فایل را روی کامپیوتر مثلا Desktop کپی کنید.

روی فایل دابل کلیک کنید و روی دکمه Extract کلیک کنید تا این بسته در پوشه‌ای به نام MikTeX_Portable در دسکتاپ به صورت غیرفشرده در آید.
به داخل پوشه فوق رفته و برای استفاده از TexMaker روی فایل Texmaker و برای استفاده از TexWorks روی فایل TexWorks دابل کلیک کنید.
برای آپدیت میک‌تک پرتابل و یا اضافه کردن پکیج خاصّی روی فایل miktex-portable دابل کلیک کرده و بعد از ظاهر شدن منوی MikTeX Portable در کنار ساعت ویندوز، از گزینه‌های این منو استفاده کنید.

اگر دوستان نظر و پیشنهاد و ایرادی در کار می‌بینند یا پکیجی برای اضافه کردن مد نظر دارند بفرمایند تا اضافه‌ش کنم و آپلودش کنم تا دوستان هم تست کنند و اشکالاتی که حتماً هست را پیدا کنیم. با تشکر

لینک دانلود:
لینک دانلود میک‌تک پرتابل با توجه به جایگزینی میک‌تک پرتابل با تک‌لایو همراه، حذف شد.

برای دانلود نسخه جدید تک‌لایو همراه بیزحمت به صفحه زیر مراجعه کنید.

تک‌لایو همراه
« آخرين ويرايش: مارس 09, 2014, 09:49:17 pm توسط هادی صفی‌اقدم »

آفلاین امیرمسعود

• مدیر تالار
  • Full Member
  • **
  • -دریافت شده: 42
  • ارسال: 235
    • ديدن مشخصات
بسته‌های مربوط به ریاضی:
onlyamsmath
amslatex
amsfonts

راستی، این بحث را هم دیده‌اید؟ ما برای کارگاه آموزشی زی‌پرشین در شریف درست همین کار را کردیم و به مردم دادیم. برای آن کارگاه ما به کمک سیدرضی و فرشاد تک‌میکر دوجهته را برای کار با میک‌تک همراه تنظیم کردیم.
« آخرين ويرايش: ژوئیه 04, 2010, 06:20:58 pm توسط محمود امین‌طوسی »

وفا خلیقی

• مهمان
بعد از فراخوانی onlyamsmath  و اجرای یک فایل تک به فرمول‌هایی که داخل $$ در دو طرف‌شان بود خطا گرفت!!! علتش را نمیدونم. بیزحمت راهنمایی بفرمایید
تفاوتهایی در حروف‌چینی ریاضی در plain TeX و لاتک موجود است. در plain tex می‌توانید از $ و در لاتک از \( و در plain tex از $$ و در لاتک از \[ استفاده کنید. بسته amsmath فقط اجازه استفاده از دستورات لاتک را خواهد داد و چنانچه از دستورات plain TeX استفاده کنید، خطا خواهید گرفت

آفلاین امیرمسعود

• مدیر تالار
  • Full Member
  • **
  • -دریافت شده: 42
  • ارسال: 235
    • ديدن مشخصات
ممنون امیر مسعود. من این پست را ندیده بودم. بحث جالبی و اطلاعات خوبی را در اون پست جمع کرده اید. تلاش می کنم اضافه ش کنم.

آیا دسترسی به اینترنت پر سرعت دارید؟ سورس و نحوه اضافه کردن تک‌میکر به میک‌تک پرتابل را میخاستم ببینم چه جوری اضافه کرده‌اید.
پروژه‌ای بوده که شما و فرشاد و سید رضی شروع کرده بودید و الان اگه قبول کنید با هم ادامه دهیم.
کار سختی نبود. یک نسخه از تک‌میکر همراه را (که سیدرضی ساخته است) درون پوشهٔ miktex-portable کپی کردیم و نام پوشه‌اش را گذاشتیم Texmaker (این نام خیلی مهم است). بعد در همان پوشهٔ miktex-portable پرونده‌ای را که سیدرضی ساخته بود به نام Texmaker-start.exe گذاشتیم. این پرونده را که اجرا کنیم، خودش می‌رود تک‌میکر را از پوشهٔ Texmaker اجرا می‌کند و در ضمن حواسش هم هست که pathها را جوری تنظیم کند که تک‌میکر بتواند پوشه‌های میک‌تک را بشناسد.

آفلاین محمود امین‌طوسی

• Administrator
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 484
  • ارسال: 1,642
    • ديدن مشخصات
    • http://profs.hsu.ac.ir/mamintoosi
آقا هادی من از تلاش شما تشکر می‌کنم. آماده‌سازی یک مجموعه حداقل کمک بسیاری به کاربران و مخصوصا مبتدی‌ها خواهد بود.

کدوم مقاله؟  مثال‌های سایت پارسیلاتک؟ همه را اضافه کنم؟
منظور من همان مقاله ICEE2009 بود که اشاره کردید.
مثالها را اضافه نکنید، فقط بسته‌هایی که در مثالها استفاده شده‌اند. به علاوه اگر آنچنان که می‌فرمایید امکان بروزرسانی وجود دارد، بسته‌هایی همچون tikz که به صورت معمول کمتر استفاده می‌شوند را اضافه نکنید.

نقل قول از: هادی صفی اقدم
یا می‌تونم پوشه doc را از سورس میک‌تک حذف کنم. نظر اساتید چیه؟ من اطلاعاتم کمه و نمیدونم این پوشه مورد نیاز هست یا نه.
نظرتان در مورد اضافه کردن کل سورس میک‌تک 2.8 چیه؟ تکمیکر و .... را هم که اضافه کنیم دیگه کاربران جدید زیپرشین و مبتدی ها (مثل من ;)) نیازی به نصب هیچی به جز فونت ندارند.
باید دید هدف اصلی از آماده کردن این میک‌تک همراه و ملزومات آن چیست.
  • اگر هدف داشتن یک مجموعه حداقل برای همراه بردن مثلا با فلش است، به نظرم به پوشه doc نیازی نیست و یک ویرایشگر مانند تک‌ورکس هم کفایت می‌کند.
  • اما اگر هدف آماده‌سازی یک مجموعه حداقل برای کاربران مبتدی است که روی دستگاه خودشان نصب کنند (حالت setup)، در این‌صورت می‌توان موارد دیگری هم به آن مجموعه قبلی اضافه کرد.
به گمان من، تمرکز روی مورد اول بهتر است چرا که:
  • کار شما در بروز‌رسانی‌ها کمتر و در نتیجه احتمال بروز بودن بسته بیشتر می‌شود.
  • معمولاً افراد مبتدی خیلی به شاخه doc مراجعه نمی‌کنند و یکراست به سراغ اینترنت می‌روند.
  • افراد واردتر، برای خودشان هر چی‌ بخواهند از روی اینترنت نصب می‌کنند و ممکن است به مجموعه شما به جز به عنوان ابزار همراه یا سفارش به مبتدیان نگاه نکنند.
  • به نظر من با توجه به اینکه افراد بسیاری هستند که دسترسی به اینترنت با سرعت بالا ندارند، کوچک نگاه داشتن این مجموعه امری لازم برای چنین دوستانی می‌باشد.
حضرت علی (علیه السلام):دوستی و محبت را از دل بپرسید، چرا که دلها گواهانی رشوه ناپذیرند.
‎کمک مالی به پارسی‌لاتک‎

آفلاین محمود امین‌طوسی

• Administrator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
من با تک‌ورکس اصلاح شده کار نکرده‌ام، چه ویژگیهایی دارد؟
به نظر من مهمترین چیز برای افراد مبتدی این است که به راحتی بتوانند نصب را انجام داده و یک مثال ساده را اجرا نمایند و خروجی بگیرند. راه که افتادند، علاقه‌شان باعث خواهد شد که تک‌میکر یا هر چیز دیگری که دوست دارند را اضافه و یا نصب نمایند.
لذا من هنوز هم معتقد به یک مجموعهٔ حداقل که قابلیت اجرای اسناد ساده را داشته باشد هستم.
ضمناً از آنجا که کلاس xepersian-thesis حذف شده است، نباید آنرا به عنوان نمونه سند زی‌پرشین قرار دهید. پیشنهاد می‌کنم نمونه مقالهٔ آقا مسعود را قرار دهید و اگر می‌خواهید در زمینه کلاس پایان‌نامه همکاری داشته باشید، به این سایت (آقا مهدی) مراجعه کنید.

آفلاین سیدرضی علوی‌زاده

• مدیر تالار
  • Sr. Member
  • **
  • -دریافت شده: 213
  • ارسال: 434
    • ديدن مشخصات
    • پـُژ
سید رضی یک سوال داشتم.

در پست نصب تک‌ورکس TexWorks نسخه 19 آوریل به من گفتی که من این دو فایل را دانلود کرده بودم و روی ویندوز خودم مشکلی نداشت ولی وقتی روی یک ویندوز خام اجراش می‌کنم، ارور ضمیمه شده را می‌دهد. بیزحمت راهنمایی‌م کنید
میخام به میک‌تک پرتابل اضافه‌اش کنم. ضمنا پرتابلش هم باید بکنم که راهنماییم کرده بودی.

سوال دوم: در فایل‌های میک‌تک پرتابل، در پوشه‌ی miktex>miktex>bin دو فابل با نام‌های texworks.exe و miktex-texworks.exe وجود دارد. کارشون هم یکی هست و ...
چه فرقی با هم دارند؟
اول: قبلا در این پست خودت پرسیده بودی.

دوم: فکر کنم miktex-texworks.exe کارش صدا زدن texworks.exe است.

آفلاین محمود امین‌طوسی

• Administrator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
سلام.
با تشکر از زحمات شما، من مجموعه شما را چک نکرده‌ام ولی امیدورام برای دوستان مفید باشد. موضوع را به عنوان یک خبر در صفحه اول سایت اعلان کردم.
آقا هادی اگر قرار شد که اصلاحی صورت دهید، لطفاً بسته persian-bib را نیز اضافه فرمایید.

آفلاین هادی صفی‌اقدم

• ویرایشگر
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
۱- در فایل مثال آقا امیر مسعود که به میک‌تک پرتابل اضافه کرده‌ام اسم گروه را «فارسی لاتک» قید کرده‌اند.
آیا به پارسیلاتک تغییرش بدهم؟

۲- ضمناآدرس ویکی به عنوان مرجع قید شده است. آدرس تالار یا سایت بهتر نیست؟
« آخرين ويرايش: ژوئیه 10, 2010, 12:29:42 am توسط هادی صفی اقدم »

آفلاین محمود امین‌طوسی

• Administrator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
نام گروه پارسی‌لاتک باشد بهتر است.
آدرس مهم نیست. از آدرس مشخص است که دامنه اصلی پارسی‌لاتک است.

وفا خلیقی

• مهمان
نام گروه پارسی‌لاتک باشد بهتر است.
آدرس مهم نیست. از آدرس مشخص است که دامنه اصلی پارسی‌لاتک است.
من یکی از مخالفان شدید کلمهٔ «فارسی» هستم. این کلمه هیچ جایی در زبان پارسی ندارد و معادل عربی کلمهٔ «پارسی» است از آنجایی که اعراب «پ» ندارند.

آفلاین هادی صفی‌اقدم

• ویرایشگر
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
میک‌تک پرتابل به همراه زی‌پرشین و ویرایشگر (نسخهٔ 0711-2010)

تغییرات این نسخه نسبت به نسخه قبل:
۱. اضافه شدن بسته persian-bib
۲. تک‌میکر دوجهته ورژن ۰.۶.۶.۲۵۱۹
۳. آپدیت کلیه پکیج‌های موجود در سورس میک‌تک پرتابل
۴. تغییر فایل نمونه زیپرشین (تغییر کلمه فارسی‌لاتک به پارسی‌لاتک - اضافه شدن آدرس سایت www.parsilatex.com)

لینک دانلود:
Miktex TexMaker TexWorks Portable + XePersian
« آخرين ويرايش: اوت 01, 2010, 04:44:36 pm توسط هادی صفی اقدم »

آفلاین سید مهدی موسوی

• Full Member
  • -دریافت شده: 57
  • ارسال: 245
    • ديدن مشخصات
    • گروه دانشجویی ابوالوفا بوزجانی
درسته که زی‌پرشین بی‌نظیره اما بی انصافی اگه فارسی‌تک رو هم به یکباره حذف کنیم (به فکر نسخه‌ی portable ای براش نباشیم) چرا که متاسفانه کنفرانس‌های داخلی هنوز هم استانداردهای مقاله‌شون فارسی‌تکِ هر چند این مشکل شما نیست اما نیاز کسائی که درگیر این کارن ایجاب می‌کنه که استانداردهای قدیمی رو کنار نگذارید هر چند که هر تازه‌واردی قطعاً متوجه تلاش شما برای ارتقاء کیفیت کار در زمینه خواهد بود و قطعاً سپاسگذار زحمات بی دریغ‌تان.
اما یک سوال تفاوت میک‌تک portable شما با نسخه خود سایت miktex چیست؟
« آخرين ويرايش: ژوئیه 13, 2010, 03:26:55 pm توسط sa_ma »
همیشه سخت‌ترین کارها آنهایند که ما در یافتن راه‌های ساده برای انجام آنها کوتاهی کرده‌ایم.

آفلاین هادی صفی‌اقدم

• ویرایشگر
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
اما یک سوال تفاوت میک‌تک portable شما با نسخه خود سایت miktex چیست؟

نسخه ی پرتابل میک تک میشه گفت نسخه ی basic هست که بدون نیاز به نصب هست.

آفلاین سید مهدی موسوی

• Full Member
  • -دریافت شده: 57
  • ارسال: 245
    • ديدن مشخصات
    • گروه دانشجویی ابوالوفا بوزجانی
نسخه ی پرتابل میک تک میشه گفت نسخه ی basic هست که بدون نیاز به نصب هست.
شرمنده اما مثل این‌که سوالم رسا نبود منظورم این میک‌تک بود نه خود portable میخواستم ببینم که آیا تا حالا اون نسخه رو چک کردین و نسخه شما چه مزیت نسبت به اون نسخه داره

انتخاب اسم «میک‌تک و ویرایشگر پرتابل (بدون نیاز به نصب) با امکان اجرای زی‌پرشین»

نویسنده هادی صفی‌اقدمانجمن عمومی

پاسخ ها: 11
مشاهده: 5432
آخرين ارسال نوامبر 24, 2010, 09:09:50 am
توسط محمد چهارسوقی
تک‌لایو همراه (بدون نیاز به نصب-با امکان اجرای زی‌پرشین و ...) - TeXLive Portable

نویسنده هادی صفی‌اقدمانجمن تکلایو TeXLive

پاسخ ها: 7
مشاهده: 15740
آخرين ارسال مه 14, 2012, 09:41:04 am
توسط هادی صفی‌اقدم
استفاده از زی‌پرشین بدون نیاز به نصب (کپی کنار فایل لاتک)

نویسنده هادی صفی‌اقدمانجمن زی‌تک

پاسخ ها: 3
مشاهده: 2800
آخرين ارسال اكتبر 04, 2010, 11:33:20 am
توسط وحید دامن‌افشان
راهنمای نصب MiKTeX 2.8 و زی‌پرشین روی ویندوز

نویسنده وحید دامن‌افشانانجمن زی‌تک

پاسخ ها: 3
مشاهده: 6260
آخرين ارسال اكتبر 13, 2009, 10:36:57 pm
توسط مهدی امیدعلی
اجرای لاتک بدون تولید خروجی

نویسنده محمود امین‌طوسیانجمن عمومی

پاسخ ها: 1
مشاهده: 1698
آخرين ارسال ژانویه 13, 2010, 09:59:38 pm
توسط مهدی امیدعلی
(خبر خوش) امکان آپلود فایل زی‌پرشین به سایت و تولید pdf به صورت محدود فراهم شد.

نویسنده محمود امین‌طوسیانجمن تازه‌ها

پاسخ ها: 13
مشاهده: 7414
آخرين ارسال مه 02, 2010, 02:28:04 pm
توسط محمود امین‌طوسی
مشکل در راه‌اندازی میک‌تک همراه (portable miktex) برای کار با تک‌میکر (texmaker)

نویسنده امیرمسعودانجمن میک‌تک MikTeX

پاسخ ها: 22
مشاهده: 9647
آخرين ارسال مارس 16, 2010, 08:24:18 am
توسط علی روستا
مشکل در اجرای یک فایل بعد از آپدیت زی‌پرشین و بی‌دی

نویسنده diyanatانجمن عمومی

پاسخ ها: 10
مشاهده: 4844
آخرين ارسال ژوئن 22, 2010, 10:45:20 am
توسط diyanat