سلام، لطفا وارد شوید یا عضو شوید.

نویسنده موضوع: چرا قلم پریسا هنوز به تک‌لایو اضافه نشده است؟  (دفعات بازدید: 3793 بار)

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
  • -دریافت شده: 2012
  • ارسال: 4,429
    • ديدن مشخصات
این پست در پاسخ به دروغ‌های dma8hm1334 شیاد که با استفاده از حیله‌های کثیف و پست سعی در فریب دیگران دارد ایجاد شده است.

اول اینکه این قلم‌ها در CTAN وجود دارند. سیاست تک‌لایو و میک‌تک برای قرار دادن یک بسته در توزیع خود کمی متفاوت است. میک‌تک اگر چه در تئوری سیاستش این است که بسته‌ها باید آزاد باشند (نه تنها آزاد در استفاده بلکه آزاد در تغییر)، در عمل این سیاست را چندان عمل نمی‌کند و بسته‌های غیر آزاد هم در توزیع میک‌تک وجود دارند که در توزیع تک‌لایو وجود ندارند.

در صورتی که تک‌لایو بصورا سرسختانه این سیاست را دنبال می‌کند. در اینجا هدف این نبود که بگویم قلم‌های پریسا آزاد نیستند بلکه هدف تنها بیان تفاوت تک‌لایو و میک‌تک بود.

قلم‌ها در توزیع میک‌تک قرار دارند. همانگونه که بیان کرده‌ام سورس متافونت قلم‌ها از نو بازبینی شدند تا با متاپست قابل پردازش باشند، با این کار کیفیت گلیف‌ها بسیار بهبود یافته است در صورتی که برای قلم persian-modern این کار توسط نرم‌افزار autotrace  و از روی سورس متافونت ایجاد شده بود. افرادی که به اندازه کافی متافونت و متاپست می‌دانند، این امر برایشان بدیهی است و همینطور می‌دانند که خروجی متافونت bitmap است در صورتیکه خروجی متاپست vector می‌باشد. تعدادی از دستورات بدوی متافونت در متاپست وجود ندارند به عنوان مثال پارامتر weight در متافونت وجود دارد اما در متاپست وجود ندارد. گذشته از این در تعریف کاراکترهای یک قلم در متافونت ممکن است از دستور erase استفاده شده باشد، استفاده از این دستور در متاپست باعث می‌شود تا قسمتی از گلیف به شکل سپید در بیایید که چندان خوش‌آیند نیست بنابراین از نو نوشتن سورس متفونت قلم‌های علمی فارسی‌تک الزامی بود تا مشکلی در هنگام پردازش ان با متاپست وجود نداشته باشد.

هنگامی که برای اولین بار قلم پریسا در CTAN قرار گرفت، مجوز قلم‌ها OFL یا همان Open Font License بود. قلم‌های علمی فارسی‌تک مجوز مشخصی ندارد و یک فرد می‌تواند فرض کند که مجوز این قلم‌ها GPL است (مجوز خود نرم‌افزار فارسی‌تک). طبق مجوز GPL این قلم‌ها باید دوباره با مجوز GPL منتشر شوند نه مجوز OFL. Karl Berry ایمیلی به من زد و از مجوز قلم‌های اصلی فارسی‌تک پرسید و من و او به این نتیجه رسیدیم که می‌توان فرض کرد که مجوز این قلم‌ها GPL است و بنابراین من نسخه جدیدی از قلم‌های پریسا را به CTAN دادم که در آن خود قلم‌ها هیچ تغییری نکردند اما مجوز به GPL تغییر کرد. مورد دیگر آن است که در حال حاضر برای گلیف‌های لاتین در قلم پریسا از گلیف‌های قلم Latin Modern استفاده شده است و مجوز این قلم LPPL است که با GPL سازگار نیست. هرچند Karl Berry گفت که در این مورد سخت‌گیری نخواهد کرد و قلم‌ها را به تک‌لایو خواهد افزود. در ایمیل بعدی که به او نوشتم بیان کردم که تصمیم گرفته‌ام به جای قلم‌های علمی فارسی‌تک از قلم‌های آذین فارسی‌تک استفاده کنم و برای گلیف‌های لاتین از قلم Computer Modern که متأسفانه تا به امروز فرصت این کار را نداشته‌ام و احتمالاً Karl Berry هم منتظر نسخه جدید قلم‌هاست تا آن‌ها را به تک‌لایو بیفزاید.

هر شخصی که دوست داشته باشد می‌تواند با Karl Berry با آدرس ایمیل karl@freefriends.org تماس بگیرید و از چند و چون ماجرا آگاه شود، انگاه آن را با گفته‌های من در این پست مقایسه کند و ببیند که چه شخصی صداقت دارد و چه شخصی بی‌شرمانه سعی در فریب دیگران دارد.

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
dma8hm1334 واقعاً به شعور خودش داره توهین می‌کنه که تصور می‌کنه من یک کودک دو ساله‌ام که فریب حقه‌های پستش را می‌خورم. بعد از ایجاد نام‌های کاربری جعلی dmahm1334 و tbuzi و afsaneh1370، ایشون جدیداً نام کاربری جدیدی با نام Na-Ka ایجاد کرده است. جالبه که این بزدل همیشه در نقش یک شخص سوم  ظاهر میشه. پست جدیدش اینه:

http://www.parsilatex.com/forum/SMF/index.php?topic=7104.msg36177#msg36177

dma8hm1334 یا هر هویت ساختگی و جعلی که داری، من خوبی می‌دونم شب و روز داری این تالار رو نگاه می‌کنی پس حرفام رو مستقیم و رک می‌زنم، شما ادعای این رو داری که از همه بیشتر می‌دونی ولی هیچی بارت نیست. شما فقط توی توهماتت شناور هستی. من فقط کافیه به نحوه کد نوشتن یک نفر نگاه کنم تا بفهمم طرف کیه و چی کارست. پس از این حقه‌های بچه‌گانه برای فریب من استفاده نکن. حداقل به شعور خودت توهین نکن.

آفلاین فرشاد ترابی

• مدیر تالار
  • Hero Member
  • **
  • -دریافت شده: 474
  • ارسال: 1,779
    • ديدن مشخصات
میشه برای جمع شدن قضیه، لطفا در مورد مجوز فونت به طور کلی توضیحاتی بدین؟ به نظر اگر مجوز فونتها. Ofl باشه دیگه کلا این بحثها الکی بوده وو کسی حق شکایت نداره.

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
مگر در بالا توضیح ندادم؟

آفلاین فرشاد ترابی

• مدیر تالار
  • Hero Member
  • **
  • -دریافت شده: 474
  • ارسال: 1,779
    • ديدن مشخصات
منظورم در مورد مجوزهای مختلف فونت از حمله of بود تا کاربران با علم بیشتر این مبحث رو دنبال کنند.

اضافه کردن راهنمای persian-bib به صورت دستی به تک لایو

نویسنده masihانجمن مراجع و بیب‌تک BibTeX

پاسخ ها: 1
مشاهده: 2065
آخرين ارسال ژوئیه 11, 2011, 09:21:17 pm
توسط محمود امین‌طوسی
سبک Xindy-Persian امروز به تک‌لایو اضافه شد

نویسنده vafaانجمن Xindy

پاسخ ها: 0
مشاهده: 1519
آخرين ارسال نوامبر 04, 2011, 06:41:40 am
توسط vafa
لوگویی که در گوشه‌ی چپ و بالای پنجره‌ی نصب تک‌لایو اضافه شده، چیه؟

نویسنده هادی صفی‌اقدمانجمن تکلایو TeXLive

پاسخ ها: 0
مشاهده: 910
آخرين ارسال فوریه 09, 2013, 11:44:02 pm
توسط هادی صفی‌اقدم
اضافه کردن ماژول تشکر

نویسنده محمود امین‌طوسیانجمن عمومی

پاسخ ها: 15
مشاهده: 6603
آخرين ارسال اكتبر 24, 2009, 10:39:11 am
توسط محمود امین‌طوسی
نصب و به روز رسانی زی پرشین در linux بعد از نصب تک لایو

نویسنده محمد چهارسوقیانجمن زی‌تک

پاسخ ها: 14
مشاهده: 6321
آخرين ارسال اوت 25, 2012, 08:49:28 pm
توسط هادی صفی‌اقدم
نصب تک لایو بر روی ubuntu

نویسنده محمد چهارسوقیانجمن تکلایو TeXLive

پاسخ ها: 10
مشاهده: 7351
آخرين ارسال ژانویه 20, 2012, 08:19:49 pm
توسط هادی صفی‌اقدم
اضافه کردن ++Notepad به لیست ویرایشگرها در صفحه اول انجمن پارسی‌لاتک

نویسنده هادی صفی‌اقدمانجمن تازه‌ها

پاسخ ها: 2
مشاهده: 2622
آخرين ارسال نوامبر 30, 2009, 10:59:50 pm
توسط هادی صفی‌اقدم
چگونه میتوان در محیط ریاضی در زی‌پرشین یک محیط دیگر"نکته"همانند"نتیجه"اضافه کرد؟

نویسنده meim007انجمن زی‌تک

پاسخ ها: 1
مشاهده: 2989
آخرين ارسال فوریه 07, 2010, 06:24:28 pm
توسط محمود امین‌طوسی