سلام، لطفا وارد شوید یا عضو شوید.

نویسنده موضوع: تک‌میکردوجهته ورژن ۰.۶.۸ و ۰.۶.۱۰  (دفعات بازدید: 25400 بار)

آفلاین سیدرضی علوی‌زاده

• Moderator
  • Sr. Member
  • -دریافت شده: 213
  • ارسال: 434
    • ديدن مشخصات
    • پـُژ
پاسخ : تک‌میکردوجهته ورژن ۰.۶.۸ و ۰.۶.۱۰
« پاسخ #45 : دسامبر 12, 2010, 03:36:11 pm »
یک مشکل که من با تکمیکر دوجهته ورژن ۰.۶.۱۰ دارم این است که به طور مثال جمله زیر را در نظر بگیرید.

‎‎آزمایش پانوشت ‎‎\footnote{test}‎‎ است. آزمایش ریاضی ‎$ ‎x_a =‎ ‎\int(B)‎ $‎‎ است.

من وقتی پس از کلمهٔ پانوشت علامت \ را میزنم (به صورت پیشفرض گفته ام زبان عوض شود)، زبان عوض میشود که درست است. اما وقتی می خواهم باز فارسی بنویسم وقتی end میزنم و شروع می کنم به نوشتن که انگلیسی می نویسد وقتی هم که alt+shift را میزنم باز انگلیسی می نویسد ولی وقتی دوباره alt+shift را میزنم فارسی می نویسد.

مشکل این است که دوبار باید alt+shift استفاده کنم. همین مشکل در مورد محیط ریاضی که با ctrl+shift+m درست میکنم نیز وجود دارد. نمیدانم من دارم جایی اشتباه می کنم یا اینکه این یک باگ است.

ممنون
اگر سیستم‌عامل‌تان همان ویندوز ۶۴ بیتی است که فکر کنم مشکل از همان است، در واقع باید برای ویندوز ۶۴ بیت ورژن ۶۴ بیتی از تک‌میکر دوجهته را کامپایل کنیم، من همه وسایل لازم را برای کامپایل روی ویندوز ۶۴ بیتی دارم فقط تا یک یا دوهفته آینده بعید می‌دانم فرصت کنم ورژن ۶۴ بیت را آپلود کنم.

تا جایی که من اطلاع دارم اگر نسخه اصلی ۲ به بعد تکمیکر را استفاده کنید، ویرایشگر دقیقا مانند ورد است.

من خودم در حال حاضر از نسخه ۲.۱ استفاده میکنم. در اونجا می‌توانید با ctrl+shift جهت خود را عوض کنید و با alt+shift زبان خود را عوض کنید.
این در تک‌میکرهای قبلی هم بوده! حالت دوجهته را کلا غیرفعال کنید می‌بینید و این‌ها میان‌برهای استاندارد ویندوز است که هر ویرایشگر استانداردی در ویندوز از آنها حمایت می‌کند. البته این یک کمبود ( میگم کمبود چون حالت دوجهته تغییر جهت خطوط را کاملا در اختیار می‌گیرد و اجازه تغییر بوسیله کاربر را نمی‌دهد ) حالت دوجهته است که لازم است بعضی قسمت‌ها را دوباره نویسی کنم.

من برای نوشتن و تصحیح متون انگلیسی از میروم سمت چپ و برای متون فارسی می روم سمت راست.

یک بدی دارد و اون اینکه برای تغییر زبان و جهت هی باید این دگمه ها رو فشار بدید و سرعت تایپ رو پایین میاره
یه ایراد دیگه هم اینکه که ظاهرش خوب نیست یعنی در سطرهایی که هم انگلیسی دارید هم فارسی، اگر از راست به چپ باشه انگلیسی درست نمایش داده نمیشه اگر از چپ به راست باشه فارسی. گرچه برای تصحیح فارسی می‌تونید راست به چپ کنید و به راحتی تصحیح  کنید و برای تصحیح انگلیسی هم می‌تونید چپ به راست کنید و به راحتی تصحیح کنید.

یک ایراد دیگه هم داره که فرض کنید اصلا کل متن شما فارسی باشه و همه را از راست به چپ نوشته باشید وقتی میبندید باز می کنید پیش فرض همه چی میشه چپ به راست!
خوب دلیل پچ دوجهتی هم همین کمبودها بود!
راستی ورژن ۲.۱ از تک‌میکر بخوبی Forward/Inverse را انجام می‌دهد؟ من فکر کنم یک طرف برام کار نکرد فکر کنم Forward بود!

من یک مشکل دیگر هم با تکمیکر ورژن ۰.۶.۱۰ دارم.

جمله زیر را در نظر بگیرید.
آزمایش ‎‎\footnote{‎فارسی بنویسیم}‎‎ نتیبنتیب. آزمایش ‏{‪‎‎\footnote{‎فارسی دارم تایپ می کنم}‎‎‎‬}‏ همچی مرتب.

وقتی داخل footnote فارسی می نویسم بهم میریزد اما وقتی از ctrl+. استفاده می کنم و همان کار را تکرار می کنم همه چی مرتب است. آیا این درست است؟ من انتظار داشتم در حالت اول هم درست نمایش داده شود.

ممنون
در واقع بدون حالت دو جهتی به هم نمی‌ریزد! و بصورت \footnote{پا نوشت} نمایش داده می‌شود اما در حالت دوجهته درواقع نویسه LRM را به این صورت اضافه می‌کند که نتیجه آن می‌شود که می‌بینید: از ! بجای LRM استفاده کردم:
...بصورت ‏‪!\footnote{!پا نوشت}‎‬ نمایش...
یک راه این است که مکان این LRM در حافظه ثبت شود و به محض اینکه مشاهده شد آرگومان دستور فارسی است این LRMها پاک شوند.

آفلاین محمد چهارسوقی

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • -دریافت شده: 55
  • ارسال: 330
    • ديدن مشخصات
    • سایت شخصی محمد چهارسوقی
« پاسخ #46 : دسامبر 12, 2010, 03:39:31 pm »
من در حال حاضر تکمیکر اصلی رو از روی کامپیوتر برداشته بودم و جای اون تکمیکر دوجهته رو گذاشتم برای همین نتونستم اون رو تست کنم.

گویا نرم افزار word مقداری بهتر است. البته فقط مقداری. من در عکس پیوست دو نمونه را کنار هم گذاشتم یکی را با word نوشتم و دیگری را با texworks که فکر کنم شبیه به تکمیکر اصلی باشه. همونطور که میبینید، ورد بعضی جاها را درست می نویسد بعضی جاها را غلط و تکورکس برعکس عمل می کند آنجاهایی را که ورد غلط می نویسد درست مینویسد و بالعکس.

اگر میشد فهمید که هر کدام از چه چیز استفاده می کنند در این صورت با ترکیب این دو می توان هر دو مشکل رو برطرف کرد البته اگر قابل ترکیب با هم باشند.

در نهایت من چیزی به خوبی همین تکمیکر دو جهته که آقای سیدرضی زحمت کشیدند ندیدم. البته من خودم یکی دو مشکل بر می خورم که در پست های قبل بهش اشاره کردم ولی باز هم اون رو به علت امکان سرعت بالای تایپ ترجیح میدهم.

آفلاین محمد چهارسوقی

• Global Moderator
  • Sr. Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #47 : دسامبر 12, 2010, 03:43:19 pm »
آقای سید رضی بابت جواب های مبسوط و مفیدتون واقعاً ممنونم.
یواش یواش داره دوزاریم می افته  ;D

راستی در مورد ویندوز من قبلا ۶۴ بیتی داشتم به همین علت بی خیال شدم ۳۲ بیتی نصب کردم ولی متاسفانه امروز که بررسی کردم هنوز هم همون مشکلی که باید دوبار  از alt+shift استفاده کنم را داشت.

ممنون

آفلاین سیدرضی علوی‌زاده

• Moderator
  • Sr. Member
    • ديدن مشخصات
    • پـُژ
« پاسخ #48 : دسامبر 12, 2010, 03:48:40 pm »
آقای سید رضی بابت جواب های مبسوط و مفیدتون واقعاً ممنونم.
یواش یواش داره دوزاریم می افته  ;D

راستی در مورد ویندوز من قبلا ۶۴ بیتی داشتم به همین علت بی خیال شدم ۳۲ بیتی نصب کردم ولی متاسفانه امروز که بررسی کردم هنوز هم همون مشکلی که باید دوبار  از alt+shift استفاده کنم را داشت.

ممنون
عجیبه! رو ۳۲ بیتی مشکل دارید؟ ویندوز ۷!
اگر طریقه ایجاد مشکل را یکم جزی‌تر بگویید چون فعلا من برای من پیش نیامد!

کدوم دوزاری  ;) ;D

آفلاین سیدرضی علوی‌زاده

• Moderator
  • Sr. Member
    • ديدن مشخصات
    • پـُژ
« پاسخ #49 : دسامبر 12, 2010, 03:51:25 pm »
من در حال حاضر تکمیکر اصلی رو از روی کامپیوتر برداشته بودم و جای اون تکمیکر دوجهته رو گذاشتم برای همین نتونستم اون رو تست کنم.

گویا نرم افزار word مقداری بهتر است. البته فقط مقداری. من در عکس پیوست دو نمونه را کنار هم گذاشتم یکی را با word نوشتم و دیگری را با texworks که فکر کنم شبیه به تکمیکر اصلی باشه. همونطور که میبینید، ورد بعضی جاها را درست می نویسد بعضی جاها را غلط و تکورکس برعکس عمل می کند آنجاهایی را که ورد غلط می نویسد درست مینویسد و بالعکس.

اگر میشد فهمید که هر کدام از چه چیز استفاده می کنند در این صورت با ترکیب این دو می توان هر دو مشکل رو برطرف کرد البته اگر قابل ترکیب با هم باشند.

در نهایت من چیزی به خوبی همین تکمیکر دو جهته که آقای سیدرضی زحمت کشیدند ندیدم. البته من خودم یکی دو مشکل بر می خورم که در پست های قبل بهش اشاره کردم ولی باز هم اون رو به علت امکان سرعت بالای تایپ ترجیح میدهم.
این عکس که از ورد گذاشتید که مثل تک‌میکر دوجهته است و همان مشکلات و ویژگی‌ها را دارد البته مطمئنا ورد پایدارتر است.
اما از حرف آقا هادی برداشت کردم که ورد جمله آقا هادی رو هم درست نشون میده.

آفلاین هادی صفی‌اقدم

• ویرایشگر
  • Hero Member
  • *
  • -دریافت شده: 1353
  • ارسال: 5,644
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #50 : دسامبر 12, 2010, 03:52:41 pm »
اما از حرف آقا هادی برداشت کردم که ورد جمله آقا هادی رو هم درست نشون میده.
بله سید جان. درست نشون میده

آفلاین محمد چهارسوقی

• Global Moderator
  • Sr. Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #51 : دسامبر 12, 2010, 03:56:45 pm »
بله من روی ویندوز ۷ ۳۲ بیتی مشکل دارم مشکل این است

مثلا یک پانوشت \footnote{book} و بقیه

وقتی \ را میزنم خود به خود انگلیسی میشود. بعد می نویسم وقتی تمام شد حال می خواهم فارسی بنویسم در ادامه اگر یکبار alt+shift بزنم در این صورت بازهم انگلیسی می نویسد باید دوبار بزنم تا فارسی بنویسد.

من چک کردم دیدم وقتی مثلا جمله زیر را مینویسم

تست \test تست

در این صورت اصلا نیازی به استفاده از Alt+shift ندارم. به عبارت دیگه وقتی مینویسم تست و بعد از \استفاده می کنم انگلیسی میشود و می نویسم test بلافاصله space که میزنم خودش فارسی میشه!

یک چیز دیگر را هم چک کردم. در ویندوز اگر فعال کنید می‌توانید در نوار پایین سمت راست یک آیکونی بیاورید که رویش FA و EN است و نشان می دهد که الان کیبورد فارسی است یا انگلیسی است.

من وقتی از \ استفاده میکنم بلافاصله بعد از آن انگلیسی می نویسد اما در نوار ویندوز هنوز FA است!

ممنون

آفلاین محمد چهارسوقی

• Global Moderator
  • Sr. Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #52 : دسامبر 12, 2010, 04:01:04 pm »
من یک مشکل دیگه ای رو هم داشتم که شاید به پست قبل مربوط باشه و اون هم اینکه :

حال می خواهم یک رابطهٔ ریاضی بنویسم
\bea
\شمحاش

منظورم از مثال بالا این است که وقتی می خواهم رابطه ریاضی بنویسم از \bea استفاده می کنم که البته این مخففی برای شروع متن ریاضی است که خودم درستش کردم. بعد اینتر میزنم در خط بعدی می خواهم بنویسم \alpha ولی فونت فارسی میشود و آنچیزی را که در بالا دیدید چاپ میکند که باید دوبار alt+shift بزنم که درست شود.

سعی کردم تمام حالت‌هایی را که برایم پیش آمده است را شرح دهم شاید کمک کند.

ممنون

آفلاین هادی صفی‌اقدم

• ویرایشگر
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #53 : دسامبر 12, 2010, 04:01:40 pm »
یک چیز دیگر را هم چک کردم. در ویندوز اگر فعال کنید می‌توانید در نوار پایین سمت راست یک آیکونی بیاورید که رویش FA و EN است و نشان می دهد که الان کیبورد فارسی است یا انگلیسی است.

من وقتی از \ استفاده میکنم بلافاصله بعد از آن انگلیسی می نویسد اما در نوار ویندوز هنوز FA است!

ممنون
برای من هم همین مشکل پیش اومده بود ولی فکر کرده بودم که خودم اشتباهی کرده‌ام

آفلاین محمد چهارسوقی

• Global Moderator
  • Sr. Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #54 : دسامبر 12, 2010, 04:02:06 pm »
بله سید جان. درست نشون میده

عجیب است فکر نمی کردم وردها با هم فرقی داشته باشند. پس در این صورت کامپیوتر من ایرادی دارد که ورد را انیجوری نشان میدهد.

::)

آفلاین هادی صفی‌اقدم

• ویرایشگر
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #55 : دسامبر 12, 2010, 04:05:42 pm »
عجیب است فکر نمی کردم وردها با هم فرقی داشته باشند. پس در این صورت کامپیوتر من ایرادی دارد که ورد را انیجوری نشان میدهد.

::)
من ورد 2007 و sp2 ش را نصب دارم.
روند کار من اینجوری بود:
۱- ctrl+shift راست را میزنم
۲- ctrl+r میزنم
۳- تایپ می‌کنم: فرمول $a$‌ (۱)

ضمناً language to mathch the language version of the non-unicode programs  را روی farsi تنظیم کرده ام. نمیدونم تاثیر دارد یا نه
« آخرين ويرايش: دسامبر 12, 2010, 04:09:20 pm توسط هادی صفی اقدم »

آفلاین سیدرضی علوی‌زاده

• Moderator
  • Sr. Member
    • ديدن مشخصات
    • پـُژ
« پاسخ #56 : دسامبر 12, 2010, 05:17:25 pm »
بله من روی ویندوز ۷ ۳۲ بیتی مشکل دارم مشکل این است

مثلا یک پانوشت \footnote{book} و بقیه
....

ممنون
وقتی زبان در Language Bar تغییر نمی‌کند همین مشکل پیش می‌آید!
فقط مشکل این است که در سیستم خودم این مشکل پیش نمی‌آید آیا هیچ اتفاق اضافیی این بین نمی‌افتد؟ بجز آخر کار هیچ تغییر زبانی انجام نمی‌دهید؟

من یک مشکل دیگه ای رو هم داشتم که شاید به پست قبل مربوط باشه و اون هم اینکه :

حال می خواهم یک رابطهٔ ریاضی بنویسم
\bea
\شمحاش

منظورم از مثال بالا این است که وقتی می خواهم رابطه ریاضی بنویسم از \bea استفاده می کنم که البته این مخففی برای شروع متن ریاضی است که خودم درستش کردم. بعد اینتر میزنم در خط بعدی می خواهم بنویسم \alpha ولی فونت فارسی میشود و آنچیزی را که در بالا دیدید چاپ میکند که باید دوبار alt+shift بزنم که درست شود.

سعی کردم تمام حالت‌هایی را که برایم پیش آمده است را شرح دهم شاید کمک کند.

ممنون
خوب همانطور که در مثال نوشتن ‎\test‎ دیدید تمام تغییر زبانها بوسیله تک‌میکر انجام می‌شود و در واقع با پایان دستور تغییر زبان صورت می‌گیرد مثلا کاربر می‌نویسد ‎\test
و با زدن enter به خط بعد می‌رود تا ادامه متن که قاعدتا به فارسی (آخرین زبان قبل از شروع دستور) است را تایپ کند، پس مثال شما یک حالت خاص است که تقریبا هیچ وقت مورد انتظار نیست، توصیه من این است که یا از تعریفی آرگومان‌دار استفاده کنید یا اگر مشکل کامپایل پیش نیاید که نباید هم پیش بیاید دستور را بصورت ‎\bea{‎ استفاده کنید و در آخر هم { را ببندید چون به محض نوشتن  ‎\bea{‎ تک‌میکر دوجهته فکر می‌کند دستورتان آرگومان دار است و حافظه آخرین زبان را پاک می‌کند.

آفلاین محمد چهارسوقی

• Global Moderator
  • Sr. Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #57 : دسامبر 12, 2010, 05:41:58 pm »
فقط مشکل این است که در سیستم خودم این مشکل پیش نمی‌آید آیا هیچ اتفاق اضافیی این بین نمی‌افتد؟ بجز آخر کار هیچ تغییر زبانی انجام نمی‌دهید؟

چرا کار اضافی که می کنم مثلا شما وقتی \footnote رو می نویسید خودش شروع می کنه به کامل کردن و وقتی اینتر میزنم چشمک زن میره بین دو آکولاد وقتی نوشتنم تمام شد مجبورم یا end بزنم یا با arrow keys بیام بیرون تا بتونم فارسی بنویسم.

ولی اگه منظورتون اینه که من کار خاصی با زبان می کنم. نه. و فقط در انتها مجبورم دوبار از alt+shift استفاده کنم.

ولی اینجور که از پست شما فهمیدم انگار تکمیکر نفهمیده است که از این محیط اومده بیرون واسه همین باز انگلیسی است و اگر alt+shift بزنم حالا اینبار ویندوز میشه اینگلیسی و دوباره باید alt+shift بزنم که فارسی بنویسم. در این صورت احتمالا من دارم یکجا بد تایپ می کنم ولی نمیدونم روش صحیح نوشتن چیست.

ممنون

آفلاین محمد چهارسوقی

• Global Moderator
  • Sr. Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #58 : دسامبر 12, 2010, 05:43:17 pm »
خوب همانطور که در مثال نوشتن ‎\test‎ دیدید تمام تغییر زبانها بوسیله تک‌میکر انجام می‌شود و در واقع با پایان دستور تغییر زبان صورت می‌گیرد مثلا کاربر می‌نویسد ‎\test
و با زدن enter به خط بعد می‌رود تا ادامه متن که قاعدتا به فارسی (آخرین زبان قبل از شروع دستور) است را تایپ کند، پس مثال شما یک حالت خاص است که تقریبا هیچ وقت مورد انتظار نیست، توصیه من این است که یا از تعریفی آرگومان‌دار استفاده کنید یا اگر مشکل کامپایل پیش نیاید که نباید هم پیش بیاید دستور را بصورت ‎\bea{‎ استفاده کنید و در آخر هم { را ببندید چون به محض نوشتن  ‎\bea{‎ تک‌میکر دوجهته فکر می‌کند دستورتان آرگومان دار است و حافظه آخرین زبان را پاک می‌کند.

ممنون بابت راهنمایی تون. بنابراین از این پس نوع دستور تعریف کردن هایم را اصولی تر می کنم و از همین راحی که شما گفتید استفاده می کنم. ممنون

آفلاین سیدرضی علوی‌زاده

• Moderator
  • Sr. Member
    • ديدن مشخصات
    • پـُژ
« پاسخ #59 : دسامبر 12, 2010, 05:50:51 pm »
چرا کار اضافی که می کنم مثلا شما وقتی \footnote رو می نویسید خودش شروع می کنه به کامل کردن و وقتی اینتر میزنم چشمک زن میره بین دو آکولاد وقتی نوشتنم تمام شد مجبورم یا end بزنم یا با arrow keys بیام بیرون تا بتونم فارسی بنویسم.

ولی اگه منظورتون اینه که من کار خاصی با زبان می کنم. نه. و فقط در انتها مجبورم دوبار از alt+shift استفاده کنم.

ولی اینجور که از پست شما فهمیدم انگار تکمیکر نفهمیده است که از این محیط اومده بیرون واسه همین باز انگلیسی است و اگر alt+shift بزنم حالا اینبار ویندوز میشه اینگلیسی و دوباره باید alt+shift بزنم که فارسی بنویسم. در این صورت احتمالا من دارم یکجا بد تایپ می کنم ولی نمیدونم روش صحیح نوشتن چیست.

ممنون
متاسفانه با استفاده از کامل کننده هم در سیستم من مشکل پیش نمی‌آید، شاید یک راه حل مناسب این باشد که کلید End را بعنوان تغییر دهنده زبان در این حالت‌ها تعریف کنم! هرچند فکر کنم شما بدون استغاده از کامل کننده هم این مشکل تغییر زبان را داشته باشید!؟

تک‌میکردوجهته ورژن ۰.۶.۶

نویسنده سیدرضی علوی‌زادهانجمن Texmaker

پاسخ ها: 84
مشاهده: 24540
آخرين ارسال اوت 16, 2010, 02:55:50 pm
توسط habib_seif
برگشتن از یک ورژن زی‌پرشین به ورژن قدیمی‌تر

نویسنده وحید دامن‌افشانانجمن زی‌تک

پاسخ ها: 1
مشاهده: 2017
آخرين ارسال نوامبر 10, 2009, 05:19:43 am
توسط vafa