از کجا شروع کنیم؟

از پارسی لاتک
پرش به: ناوبری، جستجو

در این نوشتار می‌خواهیم به این پرسش پاسخ دهیم که برای شروع بکار با XePersian از کجا باید شروع کرد و چه کارهایی باید انجام داد؟ نخست لازم است بدانید که XePersian نرم‌افزار مستقلی نیست، بلکه تنها مجموعه‌ای از ماکروها است که موتور حروف‌چینی زی‌تک (XeTeX) با آن می‌تواند نوشته‌های فارسی را با کیفیت بسیار بالا پردازش کند.

برای شروع بکار با XePersian چه گام‌هایی را باید برداشت؟

۱) برای کار با زی‌پرشین بهتر است آشنائی مقدماتی با سیستم حروف‌چینی لاتک داشته باشید. بسیاری از مشکلاتی که افراد تازه‌کار زی‌پرشین با آنها مواجه می‌شوند مربوط به زی‌پرشین نبوده و مربوط به لاتک است. لذا توصیه می‌شود که کار با زی‌پرشین را هنگامی شروع نمایید که روش نوشتن یک متن انگلیسی با لاتک را یاد داشته باشید. برای آشنائی با سیستم حروف‌چینی لاتک می‌توانید به قسمت مراجع مفید برای یادگیری LaTeX مراجعه فرمایید.

۲) دقت داشته باشید که قبل از شروع به کار با زی‌پرشین از به‌روز بودن توزیع TeX خود اطمینان حاصل نمایید. دسته‌ای از مشکلات در کار با زی‌پرشین از به‌روز نبودن توزیع TeX کاربر ناشی می‌شود. توصیه ما استفاده از TeXLive به عنوان توزیع TeX است، دقت کنید که با نصب TexLive بسته XePersian نیز نصب خواهد شد و شما نیازی نیست کار اضافه‌ای انجام دهید. برای یادگیری مطالب بیشتر در این زمینه به صفحه برای کار با لاتک چه چیزهایی نیاز داریم؟ مراجعه کنید.

۳) برای آماده‌سازی یک سند در زی‌پرشین می‌توان از هر ویرایش‌گر متنی استفاده نمود ولی بهتر است از ویرایش‌گر TeXStudio که تسهیلاتی برای آماده‌سازی اسناد LaTeX و فارسی‌نویسی دارند، استفاده نمایید. برای استفاده از زی‌پرشین باید کامپایلر ویرایشگر خود را از pdflatex به xelatex تغییر دهید. برای آشنایی با نحوهٔ این تنظیم به صفحه تنظیم نوع کامپایلر در ویرایشگر‌ها مراجعه فرمایید.

۴) داشتن یک فایل نمونه زی‌پرشین می‌تواند کمک خوبی برای شروع کار باشد. ساده‌ترین فایل زیپرشین به صورت زیر است.

\documentclass{report}
 
\usepackage{xepersian}
\settextfont{XB Niloofar}
 
\begin{document}
 
سلام، این ساده‌ترین فایل است.
\end{document}

البته دقت کنید که موفقیت در کامپایل این فایل این است که شما فونت XB Niloofar را بر روی رایانه خود نصب کنید. در ابتدا لازم نیست با تمام فرامین لاتک و زی‌پرشین آشنا باشید. به مرور آنها را فرا خواهید گرفت. از صفحهٔ پرونده‌های نمونه می‌توانید مثا‌ل‌هایی را دانلود نمایید.

۵) شما در XePersian می‌توانید از هر فونتی که در ویندوز یا لینوکس خود نصب کرده‌اید استفاده کنید. در صفحه قلم‌های حروف‌چینی برخی از قلم‌های مناسب برای حروف‌چینی متون فارسی معرفی شده است.

۶) با مطالعه دو صفحه فرمان‌های XePersian و فونت در xepersian را حتما مطالعه کنید. این دو صفحه شما را با مهم‌ترین دستورات XePersian آشنا می‌سازد.

۷) برای سؤال و جواب به تالار گفتگوی پارسی لاتک مراجعه نمایید. از آنجا که به بسیاری از سؤالات قبلاً پاسخ داده شده است، لطفاً قبل از درج سؤال خود، کلماتی کلیدی از سؤال خود را در سایت مذکور جستجو نمایید. هم‌چنین خواهشمند است از درج سؤالات خود قبل از طی مراحل فوق خودداری نمایید. در تالار گفتگو کاربران بصورت داوطلبانه به سوال‌های شما جواب می‌دهند. پس با همکاری و دقّت در پرسیدن سوال خود، باعث استفاده مفیدتر از تالار شوید.

۸) همچنین مطالعه مقاله زی‌پرشین، فراتر از یک ابزار ریاضی‌نویسی توصیه می‌شود. در این مقاله، موارد اصلی مرتبط با لاتک و زی‌پرشین، شامل آشنایی با توزیع‌های تِک، جایگاه زی‌پرشین در آنها، تاریخچه پیدایش و توسعه زی‌پرشین بیان شده و با ساختار یک سند نمونه و برخی امکانات و قابلیت‌های زی‌پرشین که افراد زیادی از آنها آگاه نیستند، آشنا خواهید شد.

زی‌پرشین روی DVD

برای آسان‌شدن کار کاربران، یک لوح فشردهٔ DVD از همهٔ نرم‌افزارهای لازم برای نصب تک‌لایو (TeXLive)، میک‌تک (MikTeX)، زی‌پرشین، راهنماهای مربوط و نرم‌افزارهای کمکی آماده شده است. این لوح فشرده هنوز به طور گسترده عرضه نشده است. برای تهیهٔ آن توزیع کنندگان یا ارسال پستی نرم‌افزارهای مرتبط با لاتک را ببینید. هزینه‌دریافتی از شما صرف هزینه‌های سایت و ... گروه پارسی‌لاتک خواهد شد.


همچنین ببینید