تبدیل نوشته‌ها از مایکروسافت ورد به زی‌پرشین

از پارسی لاتک
پرش به: ناوبری، جستجو

تبدیل نوشته‌ها

زی‌پرشین پرونده‌ها را در کدگذاری یونیکد (utf-8) می‌خواند. مایکروسافت ورد نیز با یونیکد سازگار است. بنابراین می‌توانید به آسانی نوشته‌های خود را از ورد به زی‌پرشین Copy و Paste کنید.

ولی توجه داشته باشید که زی‌پرشین (در واقع لاتک) با مایکروسافت ورد تفاوت‌های اساسی دارد؛ با کپی کردن یک نوشته از ورد به ویرایشگری که نوشتهٔ زی‌پرشین خود را با آن آماده می‌کنید، قالب‌بندی آن نوشته (اندازه و نوع قلم، ترازبندی، شکل‌ها، ...) به زی‌پرشین منتقل نخواهد شد. برای قالب‌بندی نوشته باید خودتان فرمان‌های زی‌پرشینلاتک) را در جاهای مورد نظر وارد کنید (مثلاً اگر می‌خواهید یک واژه را ایتالیک بنویسید، باید آن واژه را درون فرمان \textit{} بگذارید).

بنابراین، اگر یک نوشتهٔ فارسی دارید که با مایکروسافت ورد نوشته شده است، برای تبدیل آن به زی‌پرشین لازم نیست دوباره آن را تایپ کنید، ولی اگر آن نوشته دارای قالب‌بندی است، لازم است که یک بار قالب‌بندی را به طور دستی با فرمان‌های لاتک و زی‌پرشین وارد کنید.

البته نرم‌افزارهایی برای تبدیل خودکار قالب‌بندی نوشته‌ها وجود دارند. برای نمونه، نرم‌افزار اپن‌آفیس می‌تواند یک پروندهٔ ورودی ورد را بگیرد و تا جای ممکن آن را به یک سند لاتک تبدیل کند (یعنی فرمان‌های لاتک را در نوشته بگنجاند). ولی مشکل این نرم‌افزار این است که پس از این تبدیل، احتمالا به جای حروف فارسی معادل عددی-یونیکدی آنها را خواهید دید. برای حل این مشکل اپن‌آفیس، می‌توان اسکریپتی نوشت که این اعداد را به معادل یونیکدشان تبدیل کند.

تبدیل فرمول‌ها

برای تبدیل فرمول‌های نوشته‌شده در مایکروسافت ورد به زی‌پرشین (در واقع به لاتک)، راه سرراستی وجود ندارد. برای این کار باید به نرم‌افزارهای جانبی روی بیاوریم. فهرستی از چنین نرم‌افزارهایی در این صفحه موجود است. دربارهٔ سازگاری این نرم‌افزارها با زبان فارسی من چیزی نمی‌دانم. اگر هرکدام از این نرم‌افزارها را با موفقیت به کار برده‌اید، لطفاً نام آن‌ها را در این صفحه بنویسید.

همچنین ببینید