راهنمای نصب تک‌لایو

از پارسی لاتک
پرش به: ناوبری، جستجو

تک‌لایو (TeXLive) یکی از توزیع‌های مشهور TeX است که در همهٔ سیستم‌عامل‌های ویندوز، لینوکس و مکینتاش به کار می‌رود. اگر سیستم‌عامل شما ویندوز و یا لینوکس است به شدت توصیه می‌شود که از یک نسخه کامل TexLive استفاده کنید. کاربران Mac نیز می‌توانند از MACTex استفاده کنند که پایه آن نیز TexLive است. از بین توزیع‌های مختلف TeX، به شدت توصیه می‌شود، که از TeXLive استفاده کنید.

چگونه TeXLive را تهیه کنیم؟

TeXLive حجمی در حدود ۳ تا ۴ گیگابایت دارد، این حجم بالا به دلیل وجود تمامی بسته‌های استاندارد CTAN در TeXLive است. برای تهیه TeXLive روش‌های مختلفی وجود دارد که در ادامه برخی از این روش‌ها ذکر می‌شود:

  • شما می‌توانید TeXLive را به صورت یک فایل ISO از سایت رسمی آن دانلود کنید. بدین منظور به این پیوند مراجعه کنید.
  • شما می‌توانید TeXLive را از روی اینترنت نیز نصب کنید. بدین‌منظور ابتدا به این پیوند بروید. فایلی با حجم کم برای سیستم‌عامل‌های مختلف در آن وجود دارد که ابتدا باید آن را دانلود کنید. با دانلود این فایل، و اجرای آن، TeXLive مابقی اطلاعات و بسته‌ها را از روی شبکه اینترنت دریافت می‌کند و آن‌ها را نصب می‌کند.
  • شما می‌توانید مجموعه پارسی‌لاتک را از قسمت خرید سایت خریداری کنید که در آن TeXLive نیز وجود دارد.

در چه زمانی یک نسخه جدید از TeXLive ارایه می‌شود؟

گروه TeXLive، هر ساله حدودا اواخر فروردین و طی اردیبهشت آخرین مجموعه تستها را انجام می‌دهند و در نهایت اواخر خرداد یک نسخه Freeze شده بیرون می‌آید. به عنوان مثال TeXLive 2016 در ۱۱ ژوئن منتشر می‌گردد. پس از انتشار یک نسخه از توزیع TexLive، در طول سال، بسته‌های مختلف در صورت بروزشدن در TexLive نیز بروز می‌شوند. به عنوان مثال فرض کنید که شما TeXLive2015 را نصب کرده‌اید، تا ۸ می ۲۰۱۶ بسته‌ها با بروز شدن در CTAN در TeXLive2015 نیز بروز خواهند شد. اما با آمدن TexLive2016 دیگر TeXLive2015 و بسته‌های آن بروز نخواهد شد، حتی اگر بسته‌ها در CTAN بروز شوند، و اگر بخواهید TeXLive2015 خود را بروز کنید با پیغام زیر مواجه خواهید شد.

TeX Live 2015 is frozen forever and will no longer be updated.  This happens in preparation for a new release.

به همین دلیل شما باید هر سال TeXLive خود را به نسخه بالاتر ارتقا نسخه[۱] دهید. در حال حاضر ( ‏۱۹ ژوئن ۲۰۱۵، ساعت ۱۳:۲۹ ) نسخه جاری TeXLive 2015 است. در ادامه روند نصب و بروزرسانی TeXLive در سیستم‌عامل‌های مختلف آموزش داده می‌شود.


راهنمای نصب در ویندوز

راهنمای نصب تک‌لایو در ویندوز

راهنمای نصب در لینوکس

راهنمای نصب تک‌لایو در لینوکس

در لینوکس‌های مختلف:

راهنمای نصب تک‌لایو در اوبونتو

راهنمای نصب تک‌لایو در فدورا

راهنمای نصب تک‌لایو در اوپن‌سوزی

راهنمای نصب تک‌لایو در مندریوا لینوکس

راهنمای نصب در مکینتاش

راهنمای نصب تک‌لایو در مکینتاش

خطایابی

تغییر path سیستم در سیستم‌ عامل‌های مختلف


  1. Upgrade