مراجع مناسب

از پارسی لاتک
پرش به: ناوبری، جستجو

برای یادگیری LaTeX مراجع بسیار زیادی وجود دارد. اما همواره به خاطر داشته باشید که برای یادگیری LaTeX بیش‌از آن‌که به خواندن مراجع گوناگون نیاز داشته‌باشید، به تمرین و ممارست نیاز دارید. در ادامه به برخی از این مراجع اشاره می‌کنیم.

مراجع فارسی

مراجع مناسب برای مبتدیان

هر دو کتابی که در ادامه می‌اید مراجعی مناسب برای یادگیری LaTeX هستند، که توصیه می‌شود، که کسانی که تازه به دنیای LaTeX گام نهاده‌اند، این کتاب‌ها را مطالعه کنند.

دو پیوند زیر به مرور بروز خواهند شد، امیدواریم که در انتهای کار مراجعی را در اختیار دوستان قرار دهیم، که بسیاری از نیازهای آن‌ها را برطرف کند.

محلی برای پرسش و پاسخ

 • سایت پرسش و پاسخ پارسی‌لاتک به همراه ویکی آن می‌تواند در بسیاری از موارد یاریگر شما در حل مشکلات شما در لاتک و کار با بسته xepersian (بسته‌ای برای نوشتن نوشتارهای فارسی) باشد.

مراجع انگلیسی

مراجع مناسب برای مبتدیان

 • کتاب The Not So Short Introduction to LaTex2e نوشته Tobias Oetiker. این کتاب یک کتاب کوتاه و بسیار مناسب برای کسانی است که تازه می‌خواهند وارد دنیایا لاتک شوند. پیشتر بیان شد که آقای مهدی امید علی زحمت ترجمه این کتاب به فارسی را کشیده‌اند.
 • Getting to grips with LaTeX - Andy Roberts

مراجع تکمیلی

 • ویکی‌بوک لاتک یکی از بهترین مراجعی است که شما می‌توانید از آن استفاده کنید. در هر پیوند این مرجع، یک مبحث پرکاربرد در لاتک به همراه تعدادی مثال ذکر شده است. به عنوان مثال اگر شما می‌خواهید یک جدول با یک شکل خاص را ترسیم کنید، کافی است که سری به پیوند مربوط به ترسیم جدول در ویکی‌بوک بزنید، و به احتمال زیاد جدول مناسب خود را در بین مثال‌های پیوند یاد شده پیدا خواهید نمود. پیوندهای ویکی‌بوک LaTeX معمولا جزو اولین و یا دومین نتایج جستجو در موتورهای جستجو هستند.
 • TeX Frequently Asked Questions: بسیاری از سوالاتی که معمولا کاربران LaTeX به دنبال پاسخی برای آن هستند، در این پیوند جمع‌آوری شده است.
 • کتاب Mathmode: یک کتاب بسیار مناسب برای نوشتن روابط ریاضی در LaTeX. تقریبا هر رابطه‌ای که شما فکرش را بکنید، نمونه‌اش را می‌توانید در این کتاب بیابید.
 • LaTeX CheatSheet: دو صفحه که در آن دستورات پرکاربرد LaTeX جمع‌آوری شده است.
 • The Comprehensive LaTeX Symbol List فهرست جامعی بیش از ۵۹۰۰ نماد قابل دسترس در تک.
 • Detexify2 - LaTeX symbol classifier ابزاری جهت یافتن نماد مورد نیاز، به ای صورت که نماد مورد نظر خود را در جعبهٔ نقاشی می‌کشید و سیستم سعی می‌کند نماد مورد نظر شما را از فهرست نمادهای مورد پشتیبانی تک پیدا کند.

محلی برای پرسش و پاسخ

 • اگر سوال مربوط به لاتک خود را در گوگل جستجو کنید، به سایت stackexchange لاتک حتما برخواهید خورد. سایت stackexchange لاتک به جرات قوی‌ترین و معتبرترین سایت پرسش و پاسخ در حوزه لاتک است. با جستجوی در گوگل، قطعا درخواهید یافت که بسیاری از سوالات شما پیشتر در این سایت پرسیده شده است و به آن پاسخ مناسب داده شده است.

مراجع پیشرفته

 • شاید مهم‌ترین و پایه‌ای‌ترین مرجع برای یادگیری TeX به صورت حرفه‌ای کتاب The TeXbook نوشته دونالد کنوث است.

همچنین ببینید

پانویس