وفا خلیقی

از پارسی لاتک
پرش به: ناوبری، جستجو
آقای وفا خلیقی

وفا کارن‌پهلو (وفا خلیقی)[۱] نویسنده و نگهدارنده‌ی بسته زی‌پرشین(XePersian)، بی‌دی (BiDi) و تعدادی دیگری بسته هستند. ایشان عضو گروه Persian-tex هستند و با ایمیل persian-tex@tug.org می‌توان با ایشان در تماس بود.

ورود به دنیای TeX

دکتر وفا خلیقی، نحوه ورودش به دنیای TeX را این‌گونه تشریح کرده است که در سنین نوجوانی با سیستم حروفچینی TeX آشنا شدم و هنگامی که دیدم به زیبایی و سادگی، فرمول‌های ریاضی را حروفچینی می‌کند، به کار با آن علاقمند شدم، سپس با مطالعه و تمرین بیشتر، مهارتم را در این زمینه افزودم.

ایجاد XePersian

دکتر خلیقی در مورد علت پیدایش XePersian این‌گونه می‌گوید که هميشه مطالب فارسي رياضي را با نرم افزار (word) مي نوشتيم اما از نحوه نمايش آن راضي نبودم. بنابراين به اين فکر افتادم که آيا امکان اين هست که مقالات فارسي رياضي را با کمک لاتک تايپ کرد؟ پس از جستجو در اينترنت با تعدادي از نرم افزارهاي حروفچيني فارسي آشنا شدم همچنين با جستجو در پايگاه اينترنتي CTAN با بسته اي به نام ArabTex آشنا شدم که قلم زيبايي نداشت و حروفچيني باب آن بسيار دشوار بود. در ميان نرم افزارهاي حروفچيني فارسي به فارسي‌تک برخوردم، که متاسفانه آنها نيز به طور کامل پاسخگوي نيازهاي من نبودند. بعد به بهداد اسفهبد و دکتر محمد قدسی تماس گرفتم، دکتر محمد قدسی گفت دقیقاً این جمله رو گفت: "I do not have time to provide such service" و وبلاگ فارسی‌تک را معرفی کرد وقتی به وبلاگ فارسی‌تک رفتم لینکی در اون بود که من رو با وبلاگ مصطفی واحدي آشنا کرد. پستهای مصطفی اینقدر جذاب و شیرین بود که همیشه منتظر بودم تا مطلب تازه‌ای بنویسه و بخونم و چیز جدیدی یاد بگیرم. من کاملاً با حروف‌چینی فارسی در تک آشنا نبودم و هیچ چی نمی‌دونستم ولی پست‌های مصطفی واقعاً کمک کرد تا خیلی سریع آشنا بشم. بعداً اسم تک‌پارسی را از مصطفی شنیدم که گفت به یک نفر اگر برای کار جدی قصد داری کاری کنی ار تک‌پارسی استفاده کن. من هم به مصطفی ایمیل زدم و پرسیدم که از کجا می‌تونم تک‌پارسی رو دریافت کنم اون هم تک‌پارسی و منبعش را در اینترنت قرار داد.

مدتی با تک‌پارسی کار کردم تا اینکه مصطفی زی‌تک و حروف‌چینی فارسیش رو معرفی کرد. من قبلاً هم با زی‌تک از همون اول سال ۲۰۰۴ آشنا بودم اما فکر نمی‌کردم که واقعاً برای حروف‌چینی فارسی مناسب باشه. بعد از مدتی کلنجار رفتن با خودم بین تک‌پارسی و زی‌تک تصمیم گرفتم روی زی‌تک کار کنم و بسته فارسی که مصطفی شروع کرده بود و مهدی امیدعلی گسترش داده بود دوباره بنویسم چون فقط یک راه بود که از شر مشکلات حروف‌چینی فارسی با تک راحت بشم و اون هم این بود که خودم یک بسته بنویسم و تمام مشکلاتی رو که خودم و بقیه دارن برطرف کنم. در این مدت من تجربه و کمی دانش حروف‌چینی فارسی با تک را یاد گرفته بودم البته حدود بیشتر از ۱۰ سال هست که با تک آشنا هستم ولی حروف‌چینی فارسی با تک را تازه شروع کرده بودم. بعد مهدی واقعاً خیلی کمک کرد. خیلی پیشنهاد داد و باگ‌ها را گزارش داد و راهنمایی خیلی زیادی به من کرد.

زی‌پرشین در ۸ جولای ۲۰۰۸ برابر ۱۸ تیر ۸۷ متولد شد. در زي پرشين تمام امکانات موجود در لاتک به گونه اي تغيير داده است تا براي زبان فارسي نيز قابل استفاده باشد. همچنين زي پرشين با اضافه کردن برخي از ويژگي هاي زبان فارسي مانند کشيدگي حروف و ... حروفچيني را براي کاربران فارسي زبان ساده تر نموده است. همچنين از ديگر ويژگي‌هاي زي پرشين مي توان به امکان حروفچيني دوجهته و انواع شماره گذاري ها اشاره نمود.

ویژگی‌ها

 • استفاده مستقیم از هر قلمی که بر روی سیستم عامل نصب شده باشد.
 • پشتیبانی از ورودی با رمزینه یونیکد
 • تولید خروجی با قالب PDF
 • توانایی استفاده از ویژگی‌های خاص PDF که آن را برای تولید مستندات الکترونیکی و نیز ارایه الکترونیکی، علاوه بر مستندات چاپی، مناسب می‌کند (مثلا اسلایدسازی از ویژگی‌های خاص PDF استفاده می‌کند و این بسته در زی‌پرشین قابل استفاده است)
 • قابل جستجو بودن PDF تولید شده
 • پشتیبانی از نسخه جاری و فعال لاتک (که نسخه ۲-ای می‌باشد)
 • قابل اجرا بر روی اکثر سیستم عامل‌های موجود (مانند ویندوز، لینوکس، و مک)
 • عدم نیاز یا وابستگی به ویرایشگر (یا نرم‌افزار) مخصوص برای تهیه فایل ورودی
 • عدم نیاز به یادگیری دستورات جدید در صورتی که با دستورات لاتک آشنایی قبلی داشته باشید.
 • حجم بسیار کم کل بسته (در صورت وجود یک توزیع تک که موتوز زی‌تک را داشته باشد)
 • موجود بودن بسته در مخزن دو توزیع عمده تک که عبارت از MiKTeX و TeXLive هستند.


پانویس

 1. تغییر نام‌خانوادگی


همچنین ببینید