سلام، لطفا وارد شوید یا عضو شوید.

نویسنده موضوع: به چه فونت هایی " فونت استاندارد پارسی" می گویند؟  (دفعات بازدید: 4341 بار)

آفلاین shojaee

• Newbie
  • *
  • -دریافت شده: 1
  • ارسال: 39
    • ديدن مشخصات
 با سلام
به چه فونت هایی " فونت استاندارد پارسی" می گویند؟

آفلاین هادی صفی‌اقدم

• Moderator
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 1353
  • ارسال: 5,644
    • ديدن مشخصات
صفر توخالی
ممیز پارسی
بقیه‌ی نمادهای پارسی
من نظر خودمو گفتم. نظر تخصصی‌شو باید متخصین بگن.

آفلاین shojaee

• Newbie
  • *
    • ديدن مشخصات
ببخشید. من می خوام با آموزش دانشگاه در مورد فونت شون صحبت کنم و باید دلیل منطقی داشته باشم تا بگم فونت نازنین خوب نیست.
اگه بگم نظر شخصی که انها به حرف من اهمیت نمی دهند. به هر حال اگه دلیل قانع کننده ای داشته باشم محکم می تونم صحبت کنم.
با تشکر

آفلاین هادی صفی‌اقدم

• Moderator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
خواهش میکنم. لطف می‌کنین که به توسعه‌ی روش‌های درست کمک میکنین.
همین بالایی‌ها هم دلیل خوبی هستن، ولی به قول شما با دست پر برنی صحبت کنین، بهتره و طرف قانع‌ میشه.
* دلیل دیگه اینه که وقتی دستور ‪\cite{20,21}‬ را میزنین، اون «و» کوچک بین دو تا را مربع توخالی نشون میده.
* همچنین وقتی از محیط آیتم‌بندی استفاده می‌کنین، به جای دایره‌ی گرد توپر، مستطیل خالی مینداه که یک کاراکتر ناشناخته است.
* عیب دیگرش اینه که با بعضی کیبوردها سازگار نیست. یعنی «ی» ها را در کلماتی که «ی» داخل کلمه‌ هست، به صورت جدا و بریده می‌نیوشه. یعنی به صورت: «بعض‌ی» یا «دی‌گرش» و ...
* همچنین در کیبوردهای خود ویندوز xp، حرف «ی» را به صورت «ی» عربی مینویسه. یعنی به صورت «ي». یعنی دو نقطه زیرش.
*- بعضی کاراکترها را هم نداره. مثلا الف مقصوره برای استفاده در کلمه‌هایی مثل لیلیٰ.
سکون را نمیدونم داره یا نه.
* همچنین امکان استفاده از Kashida را نداره. این خاصیت خوبی هست که وقتی متن را Justify میکنیم، فاصله‌ی بین کلمه‌ها کشیده‌ میشه تا سطر پر بشه و از سمت چپ تراز باشه. اگر کلمات کشیده بشن، اون فاصله‌ها توی چشم نمیاد.
عیب‌های دیگه‌ش یادم نیست.

اگر دوستان عیب‌های دیگری در این سری از فونت‌ها دارن بگین.

آفلاین aris852963

• Sr. Member
  • -دریافت شده: 70
  • ارسال: 251
    • ديدن مشخصات
اگر دوستان عیب‌های دیگری در این سری از فونت‌ها دارن بگین.
یک عیب دیگه از فونت B Nazanin که من در سیستم خودم بهش برخورد کردم این بود که در word می تونستم bold و italic بنویسم اما در زی‌پرشین نه.

آفلاین هادی صفی‌اقدم

• Moderator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
یک عیب دیگه از فونت B Nazanin که من در سیستم خودم بهش برخورد کردم این بود که در word می تونستم bold و italic بنویسم اما در زی‌پرشین نه.
پررنگ یا بولد داره ولی ایتالیک نداره.
البته مشکل ربطی به زی‌پرشین نداره.
مشکل فونت B Nazanin هست.

آفلاین shojaee

• Newbie
  • *
    • ديدن مشخصات
با تشکر. به نظرتون بهترین فونت که مشکلات فوق را نداشته باشه چیه؟

آفلاین هادی صفی‌اقدم

• Moderator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
با تشکر. به نظرتون بهترین فونت که مشکلات فوق را نداشته باشه چیه؟
در بین فونت‌هایی که من دیده‌ام و میشناسم اینا این مشکلاتی که گفتم را ندارن.
۱- Persian Modern که فونت پیش‌فرض زی‌پرشین هست و دکتر کارن‌پهلو زحمت تبدیل و درست کردنش را کشیدن. فکر کنم فونت پیش‌فرض فارسیتک یا تک پارسی بود.
۲- فونت Yas. مشکلش اینه که فونت ریزی هست. ضریبش فکر کنم ۱۰:۱۲ هست.

پیشنهاد می‌کنم منتظر باشین تا دکتر کارن‌پهلو نظر خوبشونو بگن خیلی خوب بیشه. باید منتظر بمونین که تالار بیان و ببینن.

آفلاین وحید دامن‌افشان

• Administrator
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 718
  • ارسال: 2,107
    • ديدن مشخصات
    • http://www.damanafshan.ir
به نظر من، ممیز فارسی، صفر توخالی، عدد‌های فارسی و حروف فارسی مهم‌ترین خصوصیت یک فونت فارسی باید باشه.
منظورم از اعداد فارسی، عددهای ۴ و ۶ هستن که توی بعضی از فونت‌ها مثل B Baran عربی نوشته می‌شن.
منظورم از حروف فارسی هم حروف «ی» و «ک» هستن که گاهی در فارسی به شکل عربی «ي» و «ك» نوشته می‌شن.

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
  • -دریافت شده: 2012
  • ارسال: 4,429
    • ديدن مشخصات
سوال شما مناسب این تالار نیست چون قلم در محدوده تخصص خیلی‌ها از جمله من نیست. پیشنهاد می‌کنم سوالتون رو در گروه گوگل Persian Computing مطرح کنید. در ضمن قلم Persian Modern خیلی ناقص است و فکر نمی‌کنم جزو قلم‌های استاندارد باشه.

آفلاین حسن ذاکری

• Administrator
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 379
  • ارسال: 667
    • ديدن مشخصات
ببخشید. من می خوام با آموزش دانشگاه در مورد فونت شون صحبت کنم و باید دلیل منطقی داشته باشم تا بگم فونت نازنین خوب نیست.
اگه بگم نظر شخصی که انها به حرف من اهمیت نمی دهند. به هر حال اگه دلیل قانع کننده ای داشته باشم محکم می تونم صحبت کنم.
با تشکر
  • فونت استاندارد، می‌بایست تمام حروف پارسی را مطابق استاندارد یونیکد داشته باشد. یعنی از استانداردهای شماره U0600 برای حروف و U08A0 برای حرکات را داشته باشد. این استاندارها به نام عربی است، اما حروف پارسی را در خود دارد. فونت نازنین خیلی از این‌ها را ندارد. نمونه‌هایی را دوستان گفتند.
  • می‌بایست تمامی نویسه‌های غیر الفبایی (مانند پرانتز و ...) را در خود داشته باشد. برای استفاده بهتر از فونت، بهتر است نویسه‌های غیر الفبایی را هم طبق استانداردهای فارسی (U0600) و هم برای لاتین داشته باشد (U0000). فونت نازنین خیلی از این‌ها را ندارد، به عنوان نمونه،‌ bullet. وقتی از محیط itemize استفاده می‌کنید، به جای bullet یک مربع می‌افتد، چون نویسه مربوطه در فونت نیست. علت اینکه در ورد چنین مشکلی نیست این است که ورد از نویسه بولت فونت لاتین استفاده می‌کند و خیلی مواقع هیچ تطابقی بین سایز و شکل این نویسه‌ها با متن فارسی وجود ندارد.
  • اعداد می‌بایست هم در سری لاتین و هم در سری فارسی در فونت موجود باشد.
  • بهتر است فونت مورد نظر هم الفبای لاتین را شامل شود و هم فارسی. فونت نازنین فقط فارسی را دارد، آن هم نه کامل.
  • می‌بایست تطابق کامل (هم از نطر شکل و هم اندازه) بین نویسه‌های فارسی و نویسه‌های غیر الفبایی وجود داشته باشد. در فونت نازنین چندتا از این نویسه‌ها از جای دیگر کپی شده اند و این تطابق وجود ندارد.
  • اگر به فونت iranNastaliq هم نگاهی بیندازید، می‌بینید که نویسه‌های لاتین را شامل می‌شود، اما نویسه‌ها در کنار خط نستعلیق بسیار بد شکل و بد اندازه هستند،‌ علت این است که نویسه‌هایی که انتخاب کرده‌اند مربوط به فونت دیگری بوده و هیچ همخوانی ندارد.
  • فونت، برحسب استفاده، خانواده‌های مختلف دارد، به عنوان مثال فونت IranNastaliq تنها خانواده regular‌ را دارد، اما برای فونتی که در تایپ پایان‌نامه و کتاب و غیره استفاده می‌شود، لااقل می‌بایست نمونه‌های Italic و Bold و BoldItalic‌ را داشته باشد. نرم‌افزاری مثل ورد وقتی یکی از این نمونه‌ها نباشد، خودش با تبدیلات تصویری نمونه را تولید می‌کند (مثل فونت نازنین که دوست دیگری گفتند در ورد ایتالیک دارد ولی در زی‌پرشین خیر) مه این تبدیلات به هیچ وجه کیفیت مناسبی ندارند و باید فونت برای خانواده‌های مختلف جداگانه طراحی شود. فونت نازین فقط معمولی و بلد را دارد.
  • برای فونت فارسی بهتر است نمونه ایرانیک نیز طراحی شود، که به ندرت رعایت می‌شود. شاید فقط در فونت فارسی‌تک،‌ در تک پارسی، در persian modern و چند نرم‌افزار تجاری قدیمی.
  • فاصله‌ها و کرنینگ برای فونت فارسی خیلی مهم است و بهتر است حتماً لحاظ شود. وقتی فونت توسط نرم‌افزاری مثل ورد ایتالیک می‌شود، تمام فاصله‌ها و ابعاد به هم می‌ریزند و این دلیل دیگری است که فونت می‌بایست برای تمام خانواده‌های مورد نیاز از نو طراحی (و یا لا اقل اصلاح) شود.
  • ...
در مورد فونت نازنین که یک فونت قدیمی است، خیلی از این مسائل متاسفانه رعایت نشده و تنها به علت ظاهر زیبا و خوانا، محبوبیت زیادی دارد.
این پست را نیز ببینید که در مورد تعدادی از محدودیت‌ها و مشکلات Nazanin، Bnazanin و Nazli صحبت شده است.
« آخرين ويرايش: دسامبر 30, 2012, 05:09:11 pm توسط حسن ذاکری »
لطفاً صفحه قوانین تالار را مطالعه فرمایید، بخصوص اگر اولین ارسال‌هایتان را انجام می‌دهید.
به سوالی که مطابق با قوانین پرسیده نشود، جوابی داده نخواهد شد.

در صورتی که به تازگی عضو تالار شده‌اید، در صفحه معرفی اعضای جدید برای شما ایجاد شده است.

عدم اجرای فونت "Palace Script MT"

نویسنده arminhajianانجمن انجمن تازه‌کاران

پاسخ ها: 1
مشاهده: 1849
آخرين ارسال آوریل 22, 2012, 01:44:21 am
توسط هادی صفی‌اقدم
تبدیل نیم‌فاصله به کاراکتر "" بعد استفاده از فونت IRLotus

نویسنده studentانجمن قلم‌ها و حروف

پاسخ ها: 6
مشاهده: 3061
آخرين ارسال مارس 28, 2014, 12:45:57 pm
توسط vafa
استاندارد فونت برای کتابهای مرکز نشر دانشگاهی

نویسنده پویاانجمن قلم‌ها و حروف

مشاهده: 5329
آخرين ارسال نوامبر 27, 2009, 03:43:42 pm
توسط علی‌رضا طاهريون
استفاده از فونت تک پارسی در زی پرشین

نویسنده mohammadانجمن قلم‌ها و حروف

پاسخ ها: 3
مشاهده: 3526
آخرين ارسال فوریه 02, 2011, 02:32:44 pm
توسط vafa
اصلاح نسخه‌ی ttf فونت اصلی تک‌ پارسی (Linon)

نویسنده حسین زارعانجمن قلم‌ها و حروف

پاسخ ها: 3
مشاهده: 3616
آخرين ارسال نوامبر 26, 2013, 04:36:08 pm
توسط فرشاد ترابی
فونت پیش فرض در زی پرشین

نویسنده پویاانجمن زی‌تک

مشاهده: 3704
آخرين ارسال اكتبر 04, 2009, 01:07:16 pm
توسط vafa
بهم ريختگي فونت فرمولها در زيپرشين جديد