سلام، لطفا وارد شوید یا عضو شوید.

نویسنده موضوع: یک قالب برای پایان‌نامه  (دفعات بازدید: 5092 بار)

آفلاین محسن شریفی تبار

• همکاران
  • Full Member
  • -دریافت شده: 46
  • ارسال: 104
    • ديدن مشخصات
یک قالب برای پایان‌نامه
« : نوامبر 03, 2010, 03:07:26 am »
با سلام.

نمی‌دانم دوستان از قالبی که برای پایان‌نامه نوشته بودم استفاده‌ای کردند یا نه. نظری برای این قالب نوشته نشد. باز هم تغییراتی مختصر در آن دادم و اضافات آن را کم کردم و در این پست جدید می‌گذارم. اگر دوستان نظرات خود را برای کامل‌تر شدن و بهتر شدن آن بیان کنند خوشحال خواهم شد. مخصوصا اگر آقا وفا لطف کنند و باز هم وقت بگذارند و اشکالات کد را به من بگویند ممنون می‌شوم. نمی‌دانم چنین چیزی قابلیت اینکه استانداردی برای قالب پایان‌نامه بشود را دارد یا نه.

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
  • -دریافت شده: 2012
  • ارسال: 4,429
    • ديدن مشخصات
پاسخ : یک قالب برای پایان‌نامه
« پاسخ #1 : نوامبر 03, 2010, 10:45:51 am »
با سلام.

نمی‌دانم دوستان از قالبی که برای پایان‌نامه نوشته بودم استفاده‌ای کردند یا نه. نظری برای این قالب نوشته نشد. باز هم تغییراتی مختصر در آن دادم و اضافات آن را کم کردم و در این پست جدید می‌گذارم. اگر دوستان نظرات خود را برای کامل‌تر شدن و بهتر شدن آن بیان کنند خوشحال خواهم شد. مخصوصا اگر آقا وفا لطف کنند و باز هم وقت بگذارند و اشکالات کد را به من بگویند ممنون می‌شوم. نمی‌دانم چنین چیزی قابلیت اینکه استانداردی برای قالب پایان‌نامه بشود را دارد یا نه.

تنها اشکالی که من می‌بینیم این است که ماکروهایی که تعریف کرده‌اید مصنوعی به نظر می‌آید و شاید موردپسند همه نباشد مثلاً ماکروهای \START و \STOP یا \FONTS یا .... به نظرم بهتر است از همان روال عادی یک سند استفاده شود یعنی در سند اصلی شما که مثلاً sample.tex است از دستوراتی استفاده شود که مثلاً برای حروف‌چینی یک مقاله استفاده می‌شود مثل \usepackage و \begin{document} و ... یعنی به اینها دست نزنید و به کاربر اجازه بدهید که خودش به سلیقه خودش این کار رو انجام بده.

در ضمن اگر می‌توانید از Finder برای zip کردن فایلهاتون استفاده نکنید بلکه از خط فرمان استفاده کنید چون وقتی از Finder استفاده می‌کنید یک سری فایلهای مک را هم اضافه می‌کند که به درد کسی نمی‌خورد.

صفحه شخصی شما را هم نگاه کردم و به نظرم خیلی جالب است که از لاتک برای تدریس خود استفاده می‌کنید. اما من شخصاً معتقدم که در  تدریس ریاضی نباید از اسلاید استفاده کرد و خودم هم اگر قرار باشد کلاسی را تدریس کنم سعی می‌کنم از شیوه سنتی نوشتن پای whiteboard استفاده کنم زیرا همزمانی که من چیزی را می‌نویسم دانش‌اموز هم آن را می‌نویسد و فهمش از مطلب فوق خیلی بیشتر می‌شود در صورتی که اگر از اسلاید استفاده کنم مطالب برای او خسته‌کننده به نظر می‌آید و چیز زیادی نمی‌فهمد.
« آخرين ويرايش: نوامبر 03, 2010, 10:49:02 am توسط vafa »

آفلاین محسن شریفی تبار

• همکاران
  • Full Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #2 : نوامبر 03, 2010, 01:02:18 pm »
تنها اشکالی که من می‌بینیم این است که ماکروهایی که تعریف کرده‌اید مصنوعی به نظر می‌آید و شاید موردپسند همه نباشد مثلاً ماکروهای \START و \STOP یا \FONTS یا .... به نظرم بهتر است از همان روال عادی یک سند استفاده شود یعنی در سند اصلی شما که مثلاً sample.tex است از دستوراتی استفاده شود که مثلاً برای حروف‌چینی یک مقاله استفاده می‌شود مثل \usepackage و \begin{document} و ... یعنی به اینها دست نزنید و به کاربر اجازه بدهید که خودش به سلیقه خودش این کار رو انجام بده.

هدف من از این کار، ایده‌ای بود که احساس می‌کنم اپل هم در خیلی از محصولاتش رعایت می‌کند: لازم نیست در یک محصول همه امکانات ممکن وجود داشته باشد و باعث پیچیدگی شود، بهتر است یک محصول ساده داد که برای بیش از نود درصد افراد، خیلی راحت قابل استفاده باشد، اگرچه بقیه کمی به زحمت بیافتند.

من دیده بودم که اکثر افرادی مبتدی که از چنین مثال‌هایی استفاده می‌کنند، از اینکه یک هدر بزرگ با دستورات زیاد وجود دارد، شاکی هستند. به همین خاطر سعی کردم همه چیز را در چند دستور قابل فهم خلاصه کنم. فکر می‌کردم اگر شخصی حرفه‌ای شد و نیاز متفاوتی داشت، با تغییر خود کلاس این کار را انجام دهد، اما شخص مبتدی راحت باشد.

در ضمن اگر می‌توانید از Finder برای zip کردن فایلهاتون استفاده نکنید بلکه از خط فرمان استفاده کنید چون وقتی از Finder استفاده می‌کنید یک سری فایلهای مک را هم اضافه می‌کند که به درد کسی نمی‌خورد.
مگر اینکه آن شخص، همانند شما مک داشته باشد!! ممنون از تذکر. حتما این کار را خواهم کرد.

صفحه شخصی شما را هم نگاه کردم و به نظرم خیلی جالب است که از لاتک برای تدریس خود استفاده می‌کنید. اما من شخصاً معتقدم که در  تدریس ریاضی نباید از اسلاید استفاده کرد و خودم هم اگر قرار باشد کلاسی را تدریس کنم سعی می‌کنم از شیوه سنتی نوشتن پای whiteboard استفاده کنم زیرا همزمانی که من چیزی را می‌نویسم دانش‌اموز هم آن را می‌نویسد و فهمش از مطلب فوق خیلی بیشتر می‌شود در صورتی که اگر از اسلاید استفاده کنم مطالب برای او خسته‌کننده به نظر می‌آید و چیز زیادی نمی‌فهمد.
دقیقا با فرمایش شما موافق هستم. مسأله اینجاست که کلاس من بیش از صد دانشجو دارد و من ترجیح می‌دادم که قسمتی از درس، به صورت مرتب و زیبا و تمیز، جلوی چشم همه باشد. اما خودم در طول درس، برای انجام محاسبات و توضیحات از تخته سیاه و گچ استفاده می‌کنم(که حتی از وایتبرد و ماژیک هم سنتی‌تر است!!). در ضمن، این اسلایدها همانطور که دیدید به سادگی به صورت خلاصه درس روی کاغذ برای دانشجویان قابل استفاده است و دانشجویان از داشتن آن واقعا راضی هستند. اما همانطور که گفتید، اشکالاتی در تدریس با اسلاید هست که نمی‌توان آنها را برطرف کرد و سرعت تدریس را بالا می‌برد و کار فهم مطلب را توسط دانشجو، سخت‌تر می‌کند.

خیلی ممنون از توضیحات شما.

آفلاین javadr

• همکاران
  • Jr. Member
  • -دریافت شده: 18
  • ارسال: 93
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #3 : نوامبر 21, 2010, 11:28:19 pm »
با سلام.

زیبا بود، اگر اشکالی نداشته باشد استایل طراحی شده را به نحو مقتضی برای دانشگاه قم تغییر دهم؟!
ممنون

آفلاین محسن شریفی تبار

• همکاران
  • Full Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #4 : نوامبر 22, 2010, 06:21:08 am »
زیبا بود، اگر اشکالی نداشته باشد استایل طراحی شده را به نحو مقتضی برای دانشگاه قم تغییر دهم؟!
ممنون

تغییر آن برای کاربرد خودتان مشکلی ندارد. ولی لطفا کمی ریزتر از معایب و محاسن این قالب بگویید تا بتوان آن را اصلاح کرد. تشکر.

قالب مناسب برای پایان نامه

نویسنده molisoftانجمن سبک نوشتار

پاسخ ها: 5
مشاهده: 2493
آخرين ارسال سپتامبر 03, 2012, 11:14:13 pm
توسط هادی صفی‌اقدم
کلاس‌های مختلف برای نوشتن پایان نامه

نویسنده habib_seifانجمن سبک نوشتار

پاسخ ها: 10
مشاهده: 5227
آخرين ارسال اوت 14, 2010, 11:40:37 am
توسط habib_seif