سلام، لطفا وارد شوید یا عضو شوید.

نویسنده موضوع: عملکرد علامت ! در کنار پارامترهای قرارگیری محیط‌های شناور  (دفعات بازدید: 2847 بار)

آفلاین فرشاد ترابی

• مدیر تالار
  • Hero Member
  • **
  • -دریافت شده: 474
  • ارسال: 1,779
    • ديدن مشخصات
سلام به همه دوستان

اگر خاطرتان باشد، چندی پیش در مورد اختلاف فایل خروجی هنگامی که چندیل  فصل به طور همزمان یا جداجدا پردازش شود صحبت شد.
تنها گزینه‌ای که تا حدودی به نظر خودم مشکوک بود وجود گزینه‌های [htbp] هنگام قرار دادن محیط‌های شناور بود.
وقتی فایل اصلی را چک کردم، دیدم که نویسنده از گزینه [!htbp]  استفاده کرده. من تا حالا از علامت تعجب
در این گزینه‌ها استفاده نکرده بودم و معنی آنرا هم نمی‌دانستم. ولی وقتی به اینترنت رجوع کردم بازهم
چیزی دستگیرم نشد. یک همچین چیزایی به‌دست آمد:
You could use more positioning options. Not just [h]. If you wish to place the figure near, allow more positioning
options, for instance by [htbp] (here, top, bottom, page). Use a ! symbol to remove further restrictions.
حالا من نفهمیدم وجود این علامت تعجب کلاً خوب هست یا خیر. آیا امکان داره که این علامت باعث به هم خوردن
پردازش شده باشه؟
« آخرين ويرايش: اكتبر 24, 2012, 10:35:43 pm توسط وحید دامن‌افشان »

آفلاین وحید دامن‌افشان

• Administrator
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 718
  • ارسال: 2,107
    • ديدن مشخصات
    • http://www.damanafshan.ir
به نظر من، نمی‌شه گفت که وجود این علامت، چیز بدی هستش. بعضی وقت‌ها این علامت واقعاً معجزه می‌کنه. من خودم همیشه از ترکیب [!ht] (علامت ! در سمت چپ) استفاده می‌کنم.  اگه از این ترکیب نتیجه خوبی نگیرم، از ترکیب [!htbp]  (علامت ! در سمت چپ) استفاده می‌کنم. البته نمی‌شه برای هر نوع متنی با هر تعداد جسم شناوری، یه نسخه پیچید. مثلاً گاهی لازم می‌شه که از [t] خالی استفاده کرد.
در واقع کار علامت !، خنثی کردن پارامترهای داخلیی هستش که لاتک برای معین کردن محل مناسب قرارگیری یک جسم شناور استفاده می‌کنه. خودم بارها دیدم که اگه توی ورودی، چند تا جسم شناور پشت سر هم و بدون استفاده از این علامت بیان، همه این جسم‌های شناور، به انتهای خروجی می‌رن.
کلاً لاتک دوست نداره که چند تا جسم شناور رو توی یه صفحه چاپ کنه. همچنین دوست نداره که توی صفحه‌ای که یه جسم شناور بزرگ وجود داره، یه ذره متن رو هم جا بده.
اطلاعات بیشتر رو می‌تونین در:
۱- فصل ۱۰ کتاب LaTeX آماده شده توسط Wikibooks contributors
۲- بخش 3.6 کتاب LaTeX Notes نوشته J. Kenneth Shultis
ببینین.
یه نگاه هم به بسته placeins بندازین. این بسته با آپشن section شما رو مطمئن می‌کنه که همه شناورهای یک بخش‌تون، توی خروجی، توی همون بخش قرار داده می‌شن (البته مسولیت استفاده از این بسته با خودتونه؛ چون زی‌پرشین از این بسته، پشتیبانی نمی‌کنه).
نقل قول
آیا امکان داره که این علامت باعث به هم خوردن پردازش شده باشه؟
با توجه به توضیحاتی که دادم، امکانش هست. چون نباید برای هر شکلی و با هر اندازه‌ای و در هر کجای متن، از این ترکیب استفاده کرد.
« آخرين ويرايش: اكتبر 24, 2012, 10:54:01 pm توسط وحید دامن‌افشان »

آفلاین فرشاد ترابی

• مدیر تالار
  • Hero Member
  • **
    • ديدن مشخصات
خیلی ممنون از راهنمایی. یک چندتا مسأله باقی موند.
1. من خودم هیچ وقت از این گزینه‌ها برای محیطهای شناور استفاده نمیکنم و هیچ گاه نیز مشکلی نداشتم.
    به عبارت دیگر به نظر می‌رسد که گزینه‌های داخلی خود لیتک مناسب باشند. چرا باید این گزینه‌ها را عوض کرد.
2. پس بالاخره نتیجه صحبت شما این شده که علامت ! در سمت چپ قرار بگیرد وضعیت بهتر میشود درسته؟ اگر در سمت راست باشد چی؟
3. آیا اون موضوع قدیمی که فصلها متفاوت حروفچینی میشوند در زبان انگلیسی هم وجود دارد؟ به عبارت دیگر مشکل از XeLaTeX هست
    یا اینکه PDFLaTeX هم همین رفتار را دارد.

ممنون از کمک‌های شما

پ.ن.  ممنون از اینکه عنوان و لینک مناسب برای ارسال من قرار دادید.

آفلاین وحید دامن‌افشان

• Administrator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
خیلی ممنون از راهنمایی. یک چندتا مسأله باقی موند.
1. من خودم هیچ وقت از این گزینه‌ها برای محیطهای شناور استفاده نمیکنم و هیچ گاه نیز مشکلی نداشتم.
خوش به حال‌تون :D. من توی نوشته‌های بلند، همیشه مجبورم از این پارامترها استفاده کنم.
نقل قول
به عبارت دیگر به نظر می‌رسد که گزینه‌های داخلی خود لیتک مناسب باشند. چرا باید این گزینه‌ها را عوض کرد؟
نقل از بخش 6.1 ویرایش دوم کتاب The LaTeX Companion:
قرا گرفتن شکل‌ها و جدول‌ها نسبتاً به خوبی کار می‌کنه تا زمانی که فضایی که آن‌ها اشغال می‌کنند، در مقایسه با فضایی که متن [موجود در همان صفحه] اشغال می‌کنه، خیلی زیاد نباشه.
به علاوه اگه تعداد شکل‌ها زیاد باشه و اندازه‌شون هم طبق گفته کتاب، بزرگ باشه (معمولا بیشتر از ۳ اینچ ارتفاع)، به مشکل برمی‌خورین.
پیش‌فرض خود لاتک، [t] هستش و وقتی با یه عالمه شناور قد و نیم‌قد روبرو بشه، مشکل مورد نظر هم ایجاد می‌شه.
نقل قول
2. پس بالاخره نتیجه صحبت شما این شده که علامت ! در سمت چپ قرار بگیرد وضعیت بهتر میشود درسته؟
نه نه. گفتم که متن به متن، فرق می‌کنه. بستگی به خیلی چیزها مثل اندازه جسم شناور و ... داره.

نقل قول
اگر در سمت راست باشد چی؟
اگه اشتباه نکنم، لاتک این پارامترها رو از سمت چپ و به تریب اولویت می‌خونه.
نقل قول
3. آیا اون موضوع قدیمی که فصلها متفاوت حروفچینی میشوند در زبان انگلیسی هم وجود دارد؟ به عبارت دیگر مشکل از XeLaTeX هست
    یا اینکه PDFLaTeX هم همین رفتار را دارد.
فکر کنم این مشکل، همه جا وجود داشته باشه. هر چند زیاد مطمئن نیستم.
اگه اشتباه نکنم، قراره این مشکل توی LaTeX3 حل بشه.

آفلاین فرشاد ترابی

• مدیر تالار
  • Hero Member
  • **
    • ديدن مشخصات
اگه اشتباه نکنم، قراره این مشکل توی LaTeX3 حل بشه.
پس این مشکل کلاً در LaTeX 2e وجود داره!
حالا اگه LaTeX3 بیاد مشکل XeLaTeX هم حل میشه؟ یعنی توی زی‌پرشین هم مشکلش حل میشه؟!

آفلاین وحید دامن‌افشان

• Administrator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
دقیقاً نمی‌دونم.
لطفاً دقت کنین که این مشکل، مشکل بزرگی نیست که نشه حلش کرد. مثلاً کتاب خود من، ۳۰۰ و خورده‌ای صفحه بود که حدود ۱۲۰ تا شکل داشت. اما همه‌شون رو با به کار بردن مناسب این پارامترها تونستم به خوبی کنترل کنم و حتی همه‌شون رو بالای صفحات قرار بدم؛ چون می‌دونین که طبق اصول حروف‌چینی، بهتره که جدول‌ها و شکل‌ها در صورت امکان، بالای صفحات قرار بگیرن.

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
  • -دریافت شده: 2012
  • ارسال: 4,429
    • ديدن مشخصات
پس این مشکل کلاً در LaTeX 2e وجود داره!
حالا اگه LaTeX3 بیاد مشکل XeLaTeX هم حل میشه؟ یعنی توی زی‌پرشین هم مشکلش حل میشه؟!
هیچ مشکلی وجود نداره این ویژگی محیط float هست حالا اگر شما باهاش مشکل دارید می‌تونید از بسته float و H استفاده کنید.

علامت درصد در محیط ریاضی

نویسنده فرشاد عبدالله‌نیاانجمن ریاضیات و علوم

پاسخ ها: 2
مشاهده: 3582
آخرين ارسال اكتبر 11, 2009, 07:57:21 pm
توسط فرشاد عبدالله‌نیا
پارامترهای اجسام شناور

نویسنده آسیهانجمن گرافیک، جدول و شکل

پاسخ ها: 1
مشاهده: 2067
آخرين ارسال اكتبر 25, 2009, 11:28:46 am
توسط محمود امین‌طوسی